şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu sezon suns'da iyi işler yaptı. yedekten gelip müthiş sayı desteği yapabiliyor.
 • özellikle amare stoudemire'ın sakatlığı ile takımda yer bulan ve bu dönemde süper performans gösteren small guard.
 • amare stoudemire'dan çok stephon marbury'nin gidişiyle takımın liderliğine soyunan yetenekli ve all around forvet..
 • "johnson is just the ninth player in nba history to play 40 minutes in 30 straight games. nate archibald, wilt chamberlain, john havlicek, neil johnston, oscar robertson, bill russell, nate thurmondand anthony masonwere the others."
 • her eve lazim bir oyuncudur.ortalamanin üzerinde bir atlet ve savunmaci,çok iyi bir sutördür.ayrica nash'in gölgesinde kalsa da iyi bir pas yetenegine sahiptir.bir de sogukkanlidir ki son toplari hiç çekinmeden kullanir.
 • sakatlığında ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu herkese gösterdi. jim jackson boşluğunu dolduruyor ama bench çok zayıfladı phoenix sunsda onun yokluğunda. eğer phoenix suns bu sene şampiyon olamazsa bu büyük ölçüde joe johnson'ın eksikliği yüzünden olacak.
 • atlanta hawks'ın phoenix'e boris diaw, 2.tur draft hakkı ve bir miktar takas ücreti vererek, kendisiyle de 5 yıllık 70 milyon $'lık bir kontrat yaparak transfer ettiği güçlü sg.
 • atlanta hawks'a olan transferi türk spor medyası deyimiyle yılan hikayesine dönen, ve güngeçtikçe hawks'la yaptığı anlaşmanın geçerliliği daha da belirsiz hale gelen guard.

  konuyu daha açıklayıcı hale getirmek gerekirse, johnson, geçen sezon phoenix suns'ın yakaladığı muazzam çıkışta fevkalade katkısı olan oyuncuydu. özellikle savunmadaki başarısı ve hücumlardaki bitiriciliğiyle takımın diğer üç asının*** gölgesinde kalsa da, başarıdaki mozaiğinin yapıtaşlardından biriydi. sezon sonu biten kontratı sonrası yeniden yapılandırmaya gien ve oldukça elverişli bir cap boşluğu olan hawks johnsonı neredeyse max. kontrat önerdi. işte bu durum suns açısından hiç beklenmedik ve elem verici oldu. zira suns, johnson'ın takım içindeki değeri biliyor ve başarı için (şampiyonluğa oynayan bir takım olabilmek için) onun takımda kalması gerektiğinin farkındaydı. ancak hawks'ın önerdiği kontrat sonrası allak bullak oldular, zira ekonomik açıdan gelecekte cap durumları açısından takımın yüzeysel bir bakış sonrası ancak 4. en iyi oyuncusu için bu denli yüklü bir kontratı match etmek akıl karı değil. üstelik yakın gelecekte amare stoudemire'a da max vermeleri gerekeceği düşünülürse johnson'ın kontratı daha da kritik bir mesele oluyor. zira verecekleri karar takımın geleceğini bağlamak, salary caplerindeki olası esneklikleri yitirmek ve okkalı bir lüks vergisi* ödemekle eşdeğer. ama diğer yandan eğer bu yükün altına giremeyecekse suns büyük takım olmadığını da gözler önüne seriyor demektir.

  sonuç itibariyle suns çok da zor bir şekilde hawks'ın önerdiği kontratı match etmemeye ve hawks'la kendi açısından en karlı çıkacak şekilde anlaşma yoluna gitti, bu da sonuçta joe johnson açısından 5 yıl için 70m$ gibi rüya gibi bir paraya atlanta yolları anlamına geliyordu. işte işler bu noktada karışmaya başladı. atlanta hawks sahiplerinden biri olan (takımın hisselerindeki payı joe johnson'a önerdikleri 70m$ kadar bile olmaması gayet ironik) steve belkin bu kontrata şiddetle muhalefet ederek onay vermedi. takımın başarısından ziyade şirketin* cebinden çıkacak paraya ve kendi kazancına bakan bir iş adamı olan belkin'in bu yaklaşımı nba tarihinde görülmemiş bir kaosun yaşanmasına neden oldu.

  içeriğin başlıktan sapmaması adına bu olayın sonrasını atlanta hawks başlığında ele alıp ve olayın jonson açısından vahimliğine dönecek olursak:
  johnson'ın seneye suns da mı yoksa hawks da mı oynacağı hala belirsiz, tabi alacağı paranın miktarı da. menejerlerinin yönlendirmesiyle johnson her ne kadar bu durumun trajedi-komikliği ve spordan ziyade tamamen ticari bir inatlaşma olduğu ve böyle olmamsı gerektiği yargısıyla kendini hawks oyuncusu olarak görüp atlanta'dan ev bakmaya başlasa da trasferi şu an için belirsiz... tabi bir de johnson'ın bu saatten sonra daha düşük bir kontratla suns'da kalmak istemediği, ve geçen sezonun bir maçından sonra tuttuğu adamın coşması nedeniyle (sanırım lebron james'e karşı bir cavs maçında) amare'den fırça yemesi, kendisinin gönül bağlarını hawks yolunda sağlamlandırmış olması gerçeği var.
 • seneye 20 milyon dolar, önümüzdeki 5 sene de toplam 70 milyon dolar kazanacağı bir kontrata atlanta hawks forması altında sahip olan sepet topu oyuncusu. atlanta hawks kendisini phoenix suns'tan alabilmek için boris diaw ve biri boston'dan alacağı olan iki adet ilk tur seçme hakkı (bkz: draft pick) vermek zorunda kalmıştı.

  boston celtics, hawks'a olan borcunu los angeles lakers'tan gary payton takası sonucunda alacağı ilk tur seçme hakkı ile ödeyecek. eğer lakers bu sezon (bkz: 2005-2006) playoff yaparsa o hak, önce payton takası yüzünden boston'a, sonra antoine walker takası yüzünden atlanta'ya, sonra da joe johnson takası yüzünden suns'a gidecek. tabii boston'ın orjinal seçme hakkı ve lakers'tan alacağı hak arasında daha düşük sıralı olanı verme hakkı var, bu durumda ikisi de playoff yaparlarsa ve boston lakers'tan daha çok maç kazanırsa payton takasından doğan seçme hakkı boston'da kalır ve celtics'in orjinal hakkı suns'a gider.

  ancak lakers playoff yapamazsa bu durumda bu sene ilk 10, seneye ilk 3 korumalı olan bu hak, playoff'a kalmasa bile lakers'ın lottery'de kaçıncı sırayı seçeceğine bağlı olarak (11-12-13 veya 14. sıra olursa) boston'a gidecek ve orada kalacaktır. çünkü boston'ın atlanta'ya olan borcu sonsuza kadar lotarya korumalı (bkz: lottery protected).

  atlanta'nın suns'a olan diğer borcu ise 2005-2006 lotarya, 2006-2007 ilk 3 korumalı. bu da demek oluyor ki muhtemelen 2007 yılında hawks'ın borcu bitmiş olacak.

  sonuç mu, 1996 yılında dikembe mutombo'nun gelişinden beri atlanta hawks ilk kez bir üst seviye serbest oyuncuyu (bkz: free agent) takas ile de olsa almayı başardı. 2 numaralı hawks formasını giyecek olan johnson da kulüp tarihinin en çok kazanan oyuncusu olarak kayıtlara geçti. işin en kötü kısmı da bu seneden itibaren oyun kurucu oynayacak olması, umarım kıvırabilir.
 • 8 şubat 2006 detroit pistons atlanta hawks maçında son hücumda, rakip takımın 5 oyuncusunu da sırasıyla karşısına alıp attığı son saniye basketiyle* takımına maçı getiren oyuncu olmuştur.