şükela:  tümü | bugün
 • 1586-1630 tarihleri arasında yaşamış alman besteci. alman müziğinin taçsız kralıdır belki de, nasıl mı...
  çok erken yaşta babasını kaybeden minik johann, annesinin peşinde dresden'e sürüklenir. saksonya prensinin kapellesinde şakımaya başlar ve olaylar gelişir. kapellmeisterin gözdesi olur. burs kazanıp mektepli olur. bir yandan hukuk, diğer yandan liberal arts okur. müziktir yolu bizimkisinin ve bildiği yoldan devam edecektir.
  tıpkı yakın arkadaşı heinrich schütz gibi hukuk okumuşsa da, müziği seçmiştir. sözüm tabii hukukçulara değil canım, aman alınmasınlar. seth kalwitz'in ki kendisinin latince adı sethus calvisius'un fiyakası az isimde mevcuttur zannımca, yerine leipzig'teki thomas kilisesi'nin kantorluğuna geçer. kendisinden nerdeyse yüzon sene sonra o mübarek makama johann sebastian bach'ın oturduğunu anımsatayım. bir manada o kantorluk koltuğunu ısıtandır schein, kayıtlara geçirilsin.
  şarkılar, türküler, madrigaller, dans parçaları, enstrümantal eserler vs. olmak üzere sayısız beste yapar. banchetto musicale'sinin jordi savall yorumunu bulabilmek olasıdır, ayrıca belirteyim.
  italyan tarzının almanya şubesinin umumî kâtibidir adeta. yakın arkadaşı schütz kadar olmasın, değerli bir üyesidir. samuel scheidt'ın da dostu olan schein, bütün hayatı boyunca nane molla yaşamıştır adeta. bitmek tükenmek bilmeyen sağlık sorunları, beş çocuğundan dördünü erken yaşta kaybetme bunalımı, yetmiyormuş gibi bir de doğumda kaybettiği eşi ile tatsız bir yaşamı olmuştur kendisinin. yukarıdaki yakın dostuna iki katı kadar ömür biçmiş, bizimkisini ise hafiften ihmal etmiştir. ölüm döşeğindeyken, yakın arkadaşı schütz'ten cenazesi için birşeyler karalamasını rica etmiş, arkadaşı tarafından da son dileği yerine getirilmiştir...
  (bkz: das ist je gewisslich wahr)