şükela:  tümü | bugün
 • avusturyalı baba - oğul bestecilerin ortak adı. mavi tunanın bestecisi olanı ve daha meşhur olanı johann strauss jr'dır. hayatı filmlere konu olmuştur. babanın en piyasa eseri ise radetzkymarschdır.
 • oh güzel mavi tuna. iki tanedir bunlar. 1.si baba, 2. oğul. ben oğul strauss için bir şeyler söylemek gerektiğine inanıyorum. çünkü babanın bir eseri dışında dinleyebileceğimiz çalışması yok denecek kadar az. şimdi efendim,
  uzun yıllar oğul babadan korkuyor. ondan gizli müzik yapıyor. müziğe babasından gizli aldığı keman dersleriyle başlıyor 2. strauss. daha sonra gene babasından gizli olarak bir restoranda kendi orkestrası ile sanat hayatına atılıyor. nihayet baba, edebiyet alemine göçünce bizim oğlan babasının orkestrasını kendi orkestrasına ilhak eyliyor. süper valslerin sahibi yumurcak strauss baba eserlere imza atıyor arka arkaya.
  gerçi klasik müzik eksperlerince biraz piyasa malı gibi kalan strauss bir dönem görmezden gelinse de zaman ilerledikçe sanat dünyası içindeki ismini pekiştirecek yerini sağlama alacaktı. tabi strauss asla bir bach değil, chopin değil ne biliym, beethoven değil. ama valslerini dinledikçe sanki o şaşaalı dans salonlarına, balo salonlarına akıyorsunuz. yumuşak ezgisinin eşliğinde dalgalanıyor, coşuyorsunuz.
  bir dönem marşlar da bestelemiş. hele bir mısır marşı var ki türk müziği (acaba mehter mi ola) etkisinde kalmış gibi geldi bana.

  bu arada baba strauss için;

  (bkz: radetzky march) o da az değilmiş hani. ama mukadderat işte. emir büyük yerden, boynuz kulağı geçecek... geçti de.
 • baba johann strauss da kendi kurduğu orkestrası için valsler, marşlar, potpuriler derken 250'ye yakın parça bestelemiştir yane.
 • yaşasaydı vals fabrikatörü olmakla suçlanabilecek avusturyalı vals insanı.
 • baba olani johann i, ogul olani ise johann ii olarak bilinen besteciler.

  baba strauss, 1804-1849 yillari arasinda ya$adi. ilk olarak arkada$lari ile kurdugu kucuk dortlu zamanla bir orkestraya donu$tu. 1833-1839 yillari arasinda avrupa'da turneye cikti. donu$te viyana birinci kraliyet alayinin muzik $efi oldu. valsleri ritmlerini lambrer olarak bilinen bir tur halk dansindan alirdi. toplamda 146 adet vals yazdi vesselam. ( radetzky mar$i baba strauss'un eseridir. )

  ogul strauss 1825 - 1899 yillari arasinda ya$adi. babasi gibi o da kendi orkestrasini kurdu. babasindan gizli olarak ce$itli yerlerde orkestrasi ile caldi. bilindigi uzere babasi ile arasinda buyuk bir rekabet, ceki$me vardi. fakat 1848'de babasiyla bari$ti. ayni yil viyana kentinin muzik direktorlugune atandi. mavi tuna gibi valslerin bestecisi ve johannes brahms'in arkada$idir. babasinin olumuyle johann i ve johann ii'nin orkestralari birle$ir ve johann i zamaninda bir birahane orkestrasi olarak ba$layan strauss'larin hikayesi buyuk bir orkestra ile devam eder. ogul strauss 200 civarinda vals yazar ve baba-ogul 350 civari vals birakirlar arkalarinda, onlar da klasik muzigin olumsuzleri arasinda yerlerini almi$lardir..
 • vals kralı..
 • strazburg marc bloch üniversitesinde * türkoloji bölümü doçenti *, çokdilli * tarihçi. insan.
 • seytanin yilda bir kere verdigi partide orkestrayi strauss yonetir.