şükela:  tümü | bugün
565 entry daha
 • john, büyük fani oldugu red hot chili peppers grubuna 1988´de gitarist olarak katildiginda henüz 18 yasindaydi. gruba katildigi o genc yasinda alkol bagimliligina kaptirmisti bile kendisini.

  kendisiyle birlikte üretilen mother´s milk (1989) ve blood sex sugar magik (1991) albümleri, chili peppers´lari büyük bir yükselise gecirmis, dünyanin yakindan takip ettigi gruplar arasinda yer almasini saglamistir.
  grubun yükselisiyle birlikte eroine olan bagimliligi baslayan frusciante, söhretin getirdigi büyük ilgi ve tempoyu kaldiramamistir.
  anthony kiedis bu dönemi otobiyografik kitabinda (scar tissue) detaylica anlatmistir.

  sürekli depresif olan, sahnedeki uyusuk halleri ile 22 yasinda hayatindan bezmis izlenimi veren john, 1992 yilinda bir konser turnesi ortasinda gruptan ayrilmaya karar verir.

  1998´e kadar süren bu ayrilik sürecinde, flea haric gruptan kimseyle irtibatta olmaz bu ince ruhlu gitarist. bu yillari esrar, alkol ve eroin bagimliligi ile geciren frusciante, solo albümler üretir, bol bol resim cizer ve boyar. durumu kötüdür, depresyondan bir türlü de cikmaz ayni zamanda.
  herkes john bu genc yasta bitti ve gitti derken, adeta bir mucize gerceklesir ve tanri kendisini bizlere tekrar bahseder. grup üyelerinin geri dönme israri ile john hic kopamadigi müzik ile tekrar hayata tutunur.

  john´un dönüsü muhtesem olur. californication (1999), by the way (2002) ve stadium arcadium (2006), bugün grubun unutulmaz albümleri arasinda yer aliyorsa, kendisinin katkisi burada yadsinamaz. gitarla sevismesini bilen, bunu alelade onbinler önünde icra edip sanatsal ohalar yaratan, özünde sessiz ve sakin adam john.

  bu adamin bu kadar sevilmesinde süphesizki, bizlere müzigiyle ve micaziyla yansittigi o ince ruhun etkisi cok büyük.
  yeni üretecegi bestelerden beklentimiz elbette büyük, nasil olmasinki. basliik altinda da bir yazarin belirttigi gibi, bu sihirli elden ve akildan cikan parcalar günlük tüketmelik degil, ömürlük oluyor.

  sana sikica sarilip yanagina bir öpücük birakmak istiyorum john. 13 yillik bir aranin ardindan geri dönüsün ile milyonlari mutlu ettin.
  lakin hayalperestlige gerek yok. her güzel sey gibi, sen de yine cabucak gideceksin. hayat böyle maalesef. en fazla 1-2 albüm yaparsin grupla beraber, sonra yine usanip gidersin. o halde anin tadini cikaralim ve seni tekrar orada görmekten mutluluk duyalim :)

  tanim: solo prodüksiyonlari kesinlikle es gecilmemesi gereken, para ve söhret icin degil, sanat icin müzik yapan sanatci.