şükela:  tümü | bugün
 • irlandalı yazar.
 • 1971 dublin doğumlu, the boy in striped pyjamas ve the absolutist gibi övgü toplayan ve çok satan romanların yazarı.

  http://www.johnboyne.com/
 • yanlışlıkla dünyanın öbür ucuna uçan çocuk isimli kitabını, oğlumun yemek yerken bile elinden bırakmadığı yazar.
  idefix'in internet sayfasındaki yorumu bana dönüşüm'ü ve ağaca tüneyen baron'u çağrıştırdı. belki kitabı okusam başka şeyleri de çağrıştırır.

  "normal olmak ya da olmamak...

  çizgili pijamalı çocuk kitabının yazarı john boyne'dan, dünyanın en sıra dışı çocuğu barnaby brocket'in sıra dışı yaşam öyküsü.

  8 yaşındaki barnaby brocket'in dış görünümünün kendi yaşıtlarından hiçbir farkı yok. oysa bu "normal" görüntüsünün ardında onu son derece özel kılan bir kabiliyete sahip: barnaby uçabiliyor… evet, yanlış anlamadınız, küçük barnaby doğduğu günden bu yana havada süzülebiliyor. aslında bu, onun için son derece "normal" bir şey. çünkü sürekli yerde olmanın nasıl bir duygu olabileceği konusunda hiçbir fikri yok. bu sıra dışı durum, ömrünün büyük bir çoğunluğunu, evlerinin tavanına yerleştirilmiş orta sertlikteki bir şilteye yaslanarak geçiren küçük bir çocuk için dayanılmaz gibi görünse de, barnaby bunu kendine pek dert edinmiyor. normallik takıntısı olan anne ve babası ise barnaby'nin bu anormal davranışından oldukça muzdarip. ne pahasına olursa olsun, barnaby'yi normal bir çocuğa dönüştürebilmek için ellerinden gelen her şeyi denemeye hazırlar. savundukları tek bir gerçek var: barnaby, uçmaktan vazgeçmeli ve kardeşleri gibi normal bir çocuk olmalı. aksi hâlde, ondan kurtulmaktan başka bir çareleri görünmüyor...

  olan oluyor ve küçük barnaby, akla hayale sığmayan son derece trajik bir olayla sidney limanı'ndan yavaş yavaş göğe doğru yükselmeye başlıyor. onun için asıl macera ise şimdi başlıyor. 8 yaşında yanlışlıkla dünyanın öbür ucuna uçarak bir inanılmazı başaran barnaby brocket, sıra dışı bir yaşam deneyimi edindiği bu zorlu yolculukta, gerçekte kim olduğunu ve insanın kendisi olmaktan daha mutluluk verici bir şey olmadığını keşfediyor. "
 • ".... ..... cocuk" isimli kitaplarıyla parayı cebe koyan yazar. cok satiyor ulkemizde bile. hani yillik ortalamalarda kafasina gokten bir sayfa bile düşmeyen insanımızın olduğu ulkede. hem sürükleyici, hem ansiklopedik kitaplar. bir çocuğun ilgisini çekti mi cümleleriniz çocuk kitabı yazarı olarak şanslısınız demektir. iyi para kazanıyor nmssz.

  roald dahl da aynısı.
 • 1971 yılında irlanda’nın dublin kentinde dünyaya gelen john boyne, dublin trinity üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldu. norwich’deki east anglia üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık dersleri aldı ve buradaki çalışmalarıyla curtis brown ödülüne layık görüldü. edebiyat yaşamına kısa öyküler yazarak başlayan ve yaklaşık 70 kısa öyküsü yayımlanan john boyne’un ilk hikâyesi the entertainments jar (eğlenceler kavanozu) irlanda’da hennessy edebiyat ödülü’ne aday gösterildi. yazarın 2006 yılında yayımladığı ve nazi toplama kampları gerçeğini iki çocuğun gözünden anlattığı ilk çocuk romanı çizgili pijamalı çocuk, miramax tarafından sinemaya uyarlanarak pek çok ödül aldı. aynı roman, irlanda’da iki edebiyat ödülünün yanı sıra çeşitli uluslararası ödüllere layık görüldü ve birçok uluslararası ödüle de aday gösterildi. bu başarılara ek olarak kitap, irlanda listelerinde 80 hafta bir numarada kalarak büyük bir rekora imza attı ve new york times’ın çok satanlar listesinin de zirvesine yükseldi. tüm dünyada 5 milyondan fazla satan çizgili pijamalı çocuk, hem 2007, hem 2008 yılında ispanya’da en çok satan kitap oldu. romanları 43 ayrı dile çevrilen john boyne’un 2010 yılının ekim ayında özellikle küçük okurlarının beğenisine sunduğu sekizinci romanı nuh arpasuyu evden kaçıyor, irlanda çok satanlar listesinde yine bir numaraya ulaşmıştır. söz konusu kitap ayrıca irlanda kitap ödülleri’nin yılın çocuk kitabı kategorisine de aday gösterilmiştir.

  kaynak: https://www.tudem.com/yazar/121/john_boyne.aspx

  ayrıca (bkz: romanov'ların son evi).