şükela:  tümü | bugün
  • bristolden, 1497 yilinda matthew adli gemisiyle yeni diyarlar kesfetmek icin ingiltere krali tarafindan gorevlendirilmis kasiftir. kanadayi kesfetmistir. bristolde john cabot tower diye bir kulesi bulunur. kulenin en tepesine ciktiginizda butun bristol ayaklarinizin altindadir ve kulenin duvarlarinda avrupanin bazi sehirlerinin bristole kac mil uzaklikta ve hangi yonde oldugu yazar.
  • ısparta için süleyman demirel neyse bristol için de john cabot odur
  • y.1450-y.1499 yılları arasında yaşamış denizci ve kaşif. italyan kökenli olup asıl adının giovanni caboto olduğu kabul edilmekle birlikte, keşiflerini ingiltere adına yaptığından "john cabot" adıyla tanınmıştır.

    cenevizli olduğu rivayetleri de olmakla birlikte, daha büyük ihtimalle venedik kökenli olan caboto, venedik vatandaşı idi. 1480'lerin sonlarında mali işleri kötü gittiğinden venedik'i terk ederek ispanya'ya gitti. orada valencia ve sevilla kentlerinde bazı liman ve köprü projeleri yapmaya çalıştı ise de, işleri yine çok yolunda gitmedi. en sonunda o yıllarda popüler olan deniz keşif seferlerine yönelen cabot, ispanya ve portekiz'deki sponsor arayışları sonrasında ingiltere'ye geldi ve orada aradığı desteği ingiltere kralından buldu.

    bristol limanından hareketle amerika kıtasına yolculuk yapan cabot, colomb'dan birkaç yıl sonra ve halen colomb'un sağlığında seferlerine başladı. 1496-1499 yılları arasında amerika kıtasına 3 sefer yaptı. genel kabul gören görüşe göre kuzey amerika anakarasına vikinglerden o yana ayak basan ilk keşif seferi onunkidir (colomb kuzey amerika anakarasına çıkmamıştı). ingiltere ve kanada hükümetlerinin resmi kabulüne göre karaya ilk olarak "newfoundland"'de çıkmıştır. keşif yaptığı bölgelerin bugünkü kanada ve abd'nin doğu kıyılarında olduğu ve karayipler bölgesine kadar indiği düşünülmektedir. yaklaşık 1499 veya 1500'de ingiltere'de ölmüştür.
hesabın var mı? giriş yap