• equinox 'u pek güzeldir kendilerinin.
  • yalnızlığı sevdiren adamlardan biridir. tek başıma dinlerim saatlerce.
  • eserleri adeta pazar günü öğleden sonralarını anlatıyor gibi. müziğin ne olduğunu nefese dökmüş ve ayrıca her birimize basit olmanın karmaşık olmaktan daha güzel olduğunu hissettiriyor. hayatlarımız da böyle aslında. kompleks şeyler yaptığımızda farklı olacağımızı düşünüyoruz ama gerçekten basit olmak daha harika ve özel gerçekten.
  • (bkz: #30727604)
  • 60'lı yılların ortalarında lsd ile yaptığı deneyler sırasında san franciscodaki caz atölyesinde bir gösteriye katılır ve ortalığı kasıp kavurur. seyirciler arasında saint john klisesi kurucularından franza king de vardır. coltrane'den inanılmaz etkilenen king sonralarda coltrane'i tabiri caiz ise tanrı olarak tanımlar. daha sonra ise tanrı sıfatı yerini gerçek azizliğe bırakır ve kendisi artık (bkz: st. john coltrane) olarak anılır. hala saint john kilisesi faaliyet göstermekte ve coltrane resmi azizler listesinde bulunmaktadır.

not: afrika ortodoks kiliselerinin çoğunda seremoni ve törenlerde gospel müzik kullanılır.

tanım : gospel, kilisedeki törenler esnasında org ya da piyano eşliğiyle, genellikle bir kadın vokalin söylediği doğaçlamalardır.

edit: minortom arkadaşın uyarısı üzerine tam ayrımı yapmak adına bahse konu klise müziği gospel olarak düzeltilmiştir.
  • wayne shorter ın şöyle bir lafı var, hastayım. “coltrane’in dedesi vaizdi ve ben coltrane çalarken onun dedesinin mesleğine olan minnetini duyabiliyorum.”
  • müzik arşivi oldukça yetersiz olan türk telekom’un muud isimli müzik uygulamasında remastered olarak birçok parçasının bulunması beni çok şaşırtmıştır. imkanı olanlar, uygulama üzerinden kendisini dinleme şansına erişebilir.

edit: uygulamada john coltrane quartet da bulunmakta.

tanım: caz müziğin büyük ismi.

normalde edit yapmayı hiç sevmiyorum ama bir-iki bilgi vereyim;

naima eşinin adıdır ve john coltrane naima’yı terk etmiştir. evden giderken sadece kıyafetlerini ve müzik aletlerini aldığını söylemiştir naima grubbs. bu ayrılık bana hep ilginç gelmiştir. sadece elbiselerini ve enstrümanlarını alıp evden çıkıp gitmek... çok efsanevi ama düşününce iki taraf için de çok üzücü olmalı bu gidiş.
  • dünyaya mesajını saksafonuyla vermek istemiş filozof .
  • caz'ın yapısı: john coltrane'in "giant steps" [dev adımlar'ı]
    via vox ....
hesabın var mı? giriş yap