şükela:  tümü | bugün
 • rockefellerin parselleme projesi vardir soyle ki. bir dort yol agzinda bi sirket var bu market olabilir, restaurant olabilir, benzinci olmasi daha muhtemeldir. eh rekabetten dolayi dier koselere de benzeri benzinciler acilacaktir. dorduncu koseye rockefeller gelir, fiyatlari dusurur, ve dier uc sirketin yavas yavas zarar etmesini saglar. sonra bunlari satin alir. butun fiyatlari yukseltir. boylece yuzyilin basinda amerikada cok zengin olmustur.
 • tam ismi john davison rockefeller (1839-1937)
 • yy başı pensilvanya'da herkes aklını petrol çıkarma yoluyla zengin olmaya takmıştır. bu zaaftan dolayı patlama yapan arzı, bir o kadar hızla artan taleple birleştirecek lojistik imkanları ele geçirmeyi akıl eden alemin kralı olacaktır. herkes uyurken, tüm pensilvanya rafinerilerini ele geçirmesi sayesine bu kişi rockefeller olur. rockefeller, meşru yöntemleri gayri meşru olanlarla birleştirerek, geceyarısı operasyonları ya da paravan şirketler sayesinde gücüne güç katar. önceleri düzenini petrol varillerini taşıyacak demiryolu şirketleri ile gizli anlaşmalar yaparak yürütür. sonrasında başta müttefiki olan demiryolculara da bir kazık atarak petrolu rafinerilere getiren boru şebekesini kurar.

  tabi herşey dehasına bağlı değildir. o bir yandan yy'ın en şanslı adamlarından biri olmalı:
  başlangıçta gazyağının ana kullanım alanı ışıklandırmaydı . aynı yıllarda edison'un elektrik ampulünü bulması neredeyse tüm çabaları sonuçsuz bırakıyordu. rockefeller topu atacaktı ki otomobil icat edildi ve yaygın olarak kullanımı ile petrol eskisinden de önemli oldu. kurduğu standard oil company 1911'de anti trust yasalarla lağvedilmiş olsa da kişisel serveti ile dünyanın en zengin bir o kadar da nefret edilen adamı olmayı başarmıştı. daha sonraki yıllarda hayır işlerine harcadığı paralar (kişisel servetinin yarısını hayır işlerine harcadığı söylenir) bu kötü ünvanı kaldırmadı.
  mayıs 23, 1937'de florida da öldü.

  https://usefulcharts.com/…s/rockefeller-family-tree
 • illuminati iç cemberinde sozu gecen iki aileden birinin ku$ak lideri. digeri icin : (ara: rothschild)
 • "her şeyi bilen bir adam yerine şevkli/istekli bir adamı iş'e almayı tercih ederim" sözünün sahibi olan modern zaman karun'u.
 • there will be blood filminde bu elemanin hayat hikayesi anlatilmaktadir gibi geldi bana.
 • yeni gine'de safari yaparken yamyamlara yem olmuş bir torunu vardır kendisinin.
 • kurucusu olduğu general motors 'un iflas bayrağını çekmiş olması, vakti zamanında, 1916 yılının rakamıyla 1 milyar dolar, günümüzün rakamıyla 329,9 milyar dolar servete sahip olmuş dünyanın gelmiş geçmiş en zengin şahsının bile yarattığı birikimin nasıl eriyip gittiği konusunda insanı derin düşüncelere sevk etmektedir.

  (bkz: kapitalizm can çekişiyor marx bize gülümsüyor)
 • university of chicagoyu kuran adam.