şükela:  tümü | bugün
 • yasami music box filmine esin kaynagi olan, asil adiyla ivan demjanjuk, savastan sonra abd'ye yerlesmis va abd vatandasi olmustur, ismini degistirmistir. hakkindaki iddialardan ötürü önce vatandasliktan cikarilmis, sonra israil'e yollanmistir. treblinka 'nin korkunc ivan'i oldugu gerekcesiyle idama mahkum edildiyse de taniklara ve treblinka'da ss üyesi olarak görev yaptiginin kesinlesmesine ragmen, kimliginin kesin olarak tespit edilmemesi yüzünden beraat etmistir. münih bassavcisinin kendilerinin görev kapsaminda olmadigi kararina karsin, almanya'nin en yüksek mahkemesi, münih mahkemelerini sorumlu kabul etmistir. 88 yasindaki demjanjuk'un almanya'ya teslimi ve sobibor 'da isledigi suclardan ötürü yargilanmasi beklenmektedir. daha genis bilgi icin:

  http://en.wikipedia.org/wiki/john_demjanjuk
 • yargılanmasına başlanmıştır. http://yesilgazete.org/…bin-kisi-icin-yargilaniyor/
 • tekerlekli sandalyedekilerin de yargılanabildiğini kanıtlıyor.
 • adalet dediğimiz mekanizmanın kimi zaman kifayetsizliğine işaret eden yaşlı adamdır. koskoca bir çarkın içinde bir tane keldir, hem kel hem fodul hem de muhtemel katildir. pek çok anlam atfedilebilecek davanın tam ortasında, sedyede uzanan yaşlı bir katildir. şimdi ne olcak? şiddet, savaş, insanlığın kör noktasına gelen kaç milyon ölü var, şimdi bu adamı bulmuşlar yargılıyorlar. yargılamasalar daha mı iyi, yok değil. yargılayınca ne olacak, belli değil.
  acaba insanlık ileri gidiyor derken hata mı ediliyor sorusunu sorduran adam. bu adam mı öldürmüş o kadar insanı? hakikaten yüzüne bakınca kimsenin inanası gelmez. toplum galeyanını, kitlesel çıldırmayı, koyunlaşmayı, insanın kör noktasını, ırkçılığın kendisini yargılayacak, haydi onu geçelim zamanında tecelli edebilecek adaleti sağlamaya yarayacak, mahkeme yoktur. elimizde bir tek john demjanjuk kalmıştır.
 • onlarca yıl boyunca uluslararası kamuoyunun gözü önünde ülkeden ülkeye gezmesi, hatta bir ara yahudi ülkesi israil'e olan yolculuğuna şaşırmamak elde değil. radovan karadzic'ten bu tarz kanun kaçaklarının ne tür ayrıcalıklara sahip olduğunu, sadece az çok tahmin edebiliyoruz. engez tongaz forever bir nevii.. hoş, adamlar bu herifin izini sürüp suçunun sabitliğini tarihin kör noktası demeden tanıklarla ortaya koyarken biz burnumuzun dibindeki ressamı sevimli bir televizyon dedesine çevirebildiysek hiç konuşmamamız lazım ama neyse..
  kendisinin duruşmasına münih ikinci mahkemesi yılbaşına kadar 20 ayrı gün vermiş, entry sebebi olan olay budur:
  http://www.welt.de/…rzoegerung-bis-weihnachten.html
 • davasi, avrupa adalet tarihine gececek skandal bir kararla sonuclandi: demjanjuk tam 28.060 (yaziyla yirmisekiz bin altmis) yahudinin/insanin/ canin katledilmesine yardimci olmaktan 5 (yaziyla bes) yila mahkum edildi, iki yil tutuklulugu, kacmasinin mümkün olmadigi gerekce gösterilerek, saliverildi. saliverilmekle yetinilmedi vergi mükelleflerinin kesesinden bir yaslilar yurduna yerlestirildi. yargilama süreciniyse su üc ana nokta belirledi:

  - sovyet ordusunda askerken, tutsak edildikten sonra nazilerin safina gecen demjanjuk, sobibor yoketme kampi'nda gardiyanlik yapti mi?
  - ceza vermek icin, failinin bizzat kendisi oldugu ölümler mi kanitlanmali yoksa bulundugu ekibin katildigi katliamlari kanitlamak yeterli mi?
  - trawniki denilen bu ukrayna kökenli gardiyanlarin, tepelerindeki ss'lere ragmen, katliamlara katilmayi reddetmesini beklemek ne kadar gercekci?

  eger verilen cezayi baz alirsak, mahkemenin kararinin oransizligi daha carpicilasiyor. ya mahkeme demjanjuk'un suclu olduguna ikna olmustur ve buna ragmen bu komik cezayla isi kapamistir ya da demjanjuk'un suclu olduguna ikna olmamistir ama yine de bir ceza verip, tarihi sorumlulugunu hice saymistir.

  sobibor'da yakinlarini kaybedip, yargilama sürecine sikayetci olarak katilan cogu demjanjuk gibi 90'li yaslarinda olan insanlarin ortak mesajlari; cezanin ölcüsünden cok, yapilanin bir suc oldugunun tescillenmesinin önemini vurgular yönde.

  simdi burada ince bir ayar yapalim; dogrudur, kötülügün karsinda pasif direnis bile gösterememek kötülüge ortak olmaktir ve cezasi olmalidir. lakin demjanjuk'un üstleri, suc ortaklari, onun da icinde faaliyet gösterdigi mekanizmayi yaratanlardan hayatta kalanlari, savas sonrasi ya hic yargilanmamis, ya yargilanip beraat etmis durumda. bunlardan önemlice bir kismi, bu günkü federal almanya cumhuriyeti'nin devlet kadrolarinda yer buldu, eyalet baskanligindan, isverenler birligi baskanligina*, büyükelcilikten*, nobel ödüllü yazarliga*, gizli servis baskanligindan*, , avusturya sansölyeligi hatta birlesmis milletler genel sekreterligine* , sansölye babaligina*, bilim adamligina* kendisine verilen her tür görevin layikiyla üstesinden geldi, italya, hollanda gibi ülkelerin savas sucundan yargilanma amacli iadesi talepleriyle bile ugrasitirilip da gereksiz yere gam, keder sahibi yapilmadi, vadesi dolunca aniyla saniyla hatta devlet töreniyle gömüldü, yandi bitti kül oldu, bi mahkum olamadi. gecen yüzyil bati demokrasisi deyince hemen aklimiza düsen büyük antikomünist konrad adenauer madem ki " temiz suyum olmadigi sürece kirli suyumu dökmem- solange ich kein sauberes wasser habe, schütte ich kein schmutziges wasser weg" demisti, o kadarcik da olsundu. gerci adenauer de hayatta kalmasini cezaevinde kapo'luk yapan bir komüniste borcluydu, amaaan neyse konu dagilmasin.

  simdi ben bunu demjanjuk'u niye böyle uzun uzun anlattim. efendim, demjanjuk vakasi sadece bodrum sakini diktator eskilerinin yargilanmasiyla filan kisitli bir örnek dava degil. toplumun cesitli kesimlerinden dünyadaki örneklerine bakilarak yüzlesme komisyonlari talepleri geliyor, diyarbakir cezaevinden, hayata dönüs operasyonu'na faillerin bulunup cezalandirimasina yönelik hukuki sürecler devam ediyor. bu islerin pesini birakmayan onurlu, inatci insanlari anmali burada. an itibariyla bu davalarin sanik sandalyelerinde demjanjuk'lar oturuyor en fazla, o da sansiniz varsa, gözden cikarilmislarsa ya da zaten hic korunmaya deger filan olmamislarsa, sonra her sey pir-ü pak, sen sag ben selamet.

  ne yani sistem oturup kendi mi yargilasin?
 • 28.000 soykırım kurbanından oluşan bir mahkeme heyetinin karşısına geçmek üzere dünyadan ayrılmıştır bugün...
 • hakkında çekilen netflix mini serisi the devil next door 4 kasımda platform üzerinden izlenebilecek.
 • korkunc ivan miydi bilinmez, ama hikayesi ilginc ukraynali.
  --- spoiler ---
  ısrail'deki ilk mahkeme yargiclari ısrail'de hukukun ustunlugu olmadigini dusundurturken, sonraki yuksek mahkeme karari durumu dengelemistir. netflix dizisinde kamplardan kurtulanlarin anlattiklari yurekleri daglamistir.
  --- spoiler ---