şükela:  tümü | bugün
  • 50'li yillarda sartre'in onu tanimamakla butun edebiyat cevrelerini sucladigi yazar. oysa o yillarda dos passos'a karsi pek comertce davranmistir turk yayin hayati.
    turkce'deki eserleri*, 42. enlem, buyuk para, 1919, `manhattan transfer`
    onemli adam
  • amerika uclemesi yayimlandiktan sonra dos passos hakkinda sartre sunlari soyler:
    ''dos passos yalnızca bir tek şey bulmuştur: bir öykü anlatma sanatı. fakat bu da yeterlidir... ben dos passos'u cağımızın en büyük yazarı olarak görüyorum.''
  • birinci dünya savaşı sonrası "kayıp kuşak"ın önde gelen yazarlarındandır. ülkesinin yaşam tarzına yönelik sert eleştirilerini yansıttığı amerika üçlemesiyle tanınır.1896-1970 yılları arasında yaşamıştır. i.dünya savaşına katılmış ve cephe dönüşü gazeteciliğe başlamıştır. o yıllarda sol görüşleri benimsemiş, sacco vanzetti davasında sendikacıların asılmaması için yoğun çaba göstermiştir. ii.dünya savaşından sonra siyasi görüşleri giderek sağa kayan passos, amerikan milliyetçiliğini savunan görüşlere yer vermiştir.
  • amerika üçlemesi ( u.s.a 42. enlem, 1919, büyük para) geçen yüzyıl yazılmış en önemli romanlardır. passos amerikan komünist partisi'nin etkin bir üyesi iken 50'li yıllar da birden liberalleşir. ama bu, ister üçlemenin, ister önemli adam (number one)'nın modernist romana getirdiği yeni üslup deneyini ve politik edebiyatın iyi birer örneği olmalarını azaltmaz.
  • john dos passos tek bir şey bulmuştur. yeni bir anlatım biçimi, bu da yeterlidir. o, yalnız öldü der, fakat ondan sonra yazdığı her şey açık mezara atılmış bir kürek topraktır. sartre böyle diyor. daha fazlasını da diyor, ama üşendim hatırlamaya.
  • ayrıca mad men, daha doğrusu dizinin tamamından çok, don draper karakteri, a.b.d üçlemesindeki j.w'den esinlenilmiş gibi durmakta. en azından ana hatları.
  • u.s.a üçlemesinin 3. kitabı olan büyük para diğer 2 kitabı basan türkiye iş bankası yayınları tarafından daha henüz yayınlanmamıştır..