şükela:  tümü | bugün
 • chopin sevmeyen irlandali besteci. chopin le ayni donemde yasamis olan field (ki kendisi chopin in 30 yas buyugudur) tipki chopin gibi o zamanlarda pesinde kosulan bir virtuoz olmustur. chopin in kendisinden ilham aldigi konusundaki soylentileri gururla, lakin biraz da kiskanclikla karsilamistir. 1832de chopin in paristeki bir performansina bizzat sahit olduktan sonra ona "a sickroom talent" suretinde bir referansta bulunmustur.* buna karsin, muziksel nitelik olarak chopin in golgesinde kalmakla birlikte, john field in da oldukca hos nokturnleri oldugu bilinmektedir**.
 • 2 numaralı nocturne'ü gerçekten olağan üstüdür. http://www.youtube.com/watch?v=2bx66rj1m94
 • irlandalı piyanist. bi chopin, schubert, liszt olmasa da fena eserler bırakmamış. en bilinen eserleri şu şekilde:

  nocturne no.2 in c minor
  nocturne no. 1 e flat major
  nocturne no.4 in a major
 • chopin'in tüm parçalarını dinlemiş ve hemen hepsini bilen birisi olarak şans eseri bir parçasını duyduğum zaman "aa chopin'in bilmediğim bir parçası varmış" tepkisi vermemi sağlamış, ismine bakınca da "ne, chopin değil mi?" dememle beraber kendisiyle tanışmış olduğum piyanist.

  kendisinin başarılı bir virtüöz olduğunu düşünüyorum. chopin'den farkını ise şöyle tanımlayabilirim: chopin kendisinden esinlenmiş olabilir. ama field'ın parçalarında "chopin dokunuşu" yok. peki neden yok? çünkü büyük ihtimalle field, chopin gibi vatan hasreti ve aşk acısı çekmedi. işte, chopin'i diğer bütün piyanistlerden ayıran şey budur. dolayısıyla, chopin dinlerken gözleri yaşarmak, tüyleri diken diken olmak mümkünken, aynı zamanda ruhunuz dinlenirken; field'ı dinlerken yalnızca müzik dinlemiş olursunuz.