şükela:  tümü | bugün
 • küçükken, izlediğim ya da adını duyduğum bütün amerikan filmlerinde başrolü oynamış olan aktör!
  ne zaman bir film oynasa ya da bir filmin adı geçse babama döner "bu filmin artisti kim, bu kim şu kim" derdim ve her film için aldığım cevap hep bu adam olurdu. yıllarca bu adamın kim ya da ne olduğunu anlamadım ta ki bay pipo yu okuyana kadar... adam bakanmış, babam bizimle oyun oynamış.
 • churchill'in "dull, duller, dullest" olarak tarif ettiği kişi.
 • kore savaşı'nda görev alan askerlerimiz için ''türk askeri çok ucuz, günlük masrafı 23 sent '' tarzı sözlerle de meşhur.(bkz: 23 sentlik askere dair)
 • einsenhower hükümetinin dış işleri bakanı. kardeşi allen welsh dulles da aynı dönemde cia'in başındadır. amerika'nın o dönemdeki sert ve saldırgan anti-komünist politikasına yön veren bu iki kardeştir. hukukçudur her ikisi de ve rockafeller'ın petrol şirketlerine avukatlık yapmışlardır.
 • vakt-i zamanında, kendisine yöneltilen bir soru üzerine türkiye'yi; "oltaya takılan ve kıpraşırsa misinanın çekilerek boğazı parçalanacak olan balık" olarak nitelemiş olan zat.
  bu sözün edilmesinden 60 yıl sonra türkiye kıpraştı ve sonrasında misina çekildi*. ama boğazımızı istedikleri gibi parçalayamadılar.
  bu kıssadan çıkarılacak hisse; büyük devletlerin uzun süreçler boyunca planlarını uygulamada tuttukları ama her zaman istedikleri sonucu alamadıklarıdır.
  (bkz: her kuşun eti yenmez)
 • dulles kardeşlerin kodamanlarla olan nüfuzunun sonuçları kendini çabuk gösterdi: cıa 1953’te ve 1954’te ilk iki darbesini sahneledi:

  bunlardan ilki, 1953’te cıa başarılı bir komplo sonucunda iran’daki musaddık’ı devirip yerine zalim şahı getirdiği zaman gerçekleştirildi.

  diğeriyse, united fruit company’nin doğrudan emriyle guatemala’da gerçekleştirilen 1954’teki cıa destekli darbeydi. dulles kardeşlerin cromwell günlerinden beri kulak verdiği bu şirket, başkan jacobo arbenz guzman’ın “ağırlıklı olarak feodal bir ekonomiye sahip geri kalmış bir ülkeyi modern kapitalist evlete dönüştürme” şeklinde ortaya koyduğu, guatemala’yı dönüştürme projesinin (kabul edilmesi mümkün olmayan bir hedef şeklinde görünüyordu bu proje) bir parçası olarak, kullanılmayan ülke topraklarının bir kısmını (bedeli tam ödenerek)
  kamulaştırmasına öfke duyuyordu.146 bir süre sonra arbenz gitti ve united fruit tekrar tezgâhının başına döndü.