şükela:  tümü | bugün
  • the terror dizisine konu olmuş kuzeybatı geçidini araştıran ve tarihe de franklin'in lanetli/kayıp seyahati/seferi olarak geçen olayın baş kahramanı kişi. 1845 yılında arktik'te britanya'dan çin'e giden bir yola ararken kendisiyle birlikte 2 gemi (hms erebus ve hms terror) ve 129 mürettebatıyla kaybolan kaptan.

    yıllarca başlarına gelen olaylar gizemini korumuştur. kendilerinden alınan son mesaj, kayboldukları alanda bir taş yığını içine gizlenen bir nottur. not yardımcı kaptan james fitzjames tarafından bırakılmış "franklin ve 24 adam öldü, gemiler sıkıştı, durumumuz kötü" ifadelerini içermektedir.

    geri kalan bilgiler son olarak 2014 yılında ulaşılan gemi kalıntıları, mezarlar, eskimoların ifadeleri ve kemik incelemeleri sonucunda elde edilen bilgilerden ibarettir. incelemeler sonucu kanibalizm emareleri de görülmüştür.

    diğer taraftan beni etkileme şekli de türklerin savaşlar tarihiyle kısır bir döngü içinde kıvranırken adamların keşifler tarihi, sanat tarihi vb. yönlerdeki çabası oldu.