şükela:  tümü | bugün
  • 1904 - 2000 tarihleri arasında yaşamış muteber ingiliz aktör. aurası sayesinde disiplinli yönetici rollerini oynamıştır, karl malden'in ingiliz versiyonu denebilir bir bakıma. ama malden gibi cüssesi ve bakışları nedeniyle değil, asaleti nedeniyle saygı talep eden bir ifadesi vardır. icabında adamı eldivenle tokatlayacakmış gibi durur. the elephant man ve gandhi'yle daha bir bilinir ama eskiler onu yerinde gördüklerinden adını hatırlayamadıkları pek çok filmden tanırlar. 1936'da hitchcock'ta oynamış ama 90'larda dahi eskimemiş, shine'da, elizabeth'te görünmüş ve yine de ayaklarını yerden ancak kara toprak kesebilmiştir.
  • julius caesar’ı *, murder on the orient express’i, aces high’ı, chariots of fire’ı, gandhi’yi, elizabeth’i izlediyseniz john gielgud’ın ne büyük bir aktör olduğunu bilirsiniz. muhtemelen bu filmlerin bir kısmını izlemiş kişiler için “bu adam da kim”den, internette resmini aratınca “aa, tabii ya, biliyorum”a terfi eder.
  • karamazov kardeşler'deki the grand inquisitor'u canlandırdığı video için: link
    katolik kilisesinin ve engizisyonun en doruk noktaya çıktığı bir zamanı, sinematografik bir tanrısallıkla yeniden canlandırmış, pitoreks bir anlatıma kavuşmuş.
hesabın var mı? giriş yap