*

şükela:  tümü | bugün
 • sherlock holmes' ün sadık kankası. biz onu daha çok dr watson olarak biliriz.
 • sherlock holmes' e tezlerinde yardımcı olan doktor abimiz bir nevi gölge adam (bkz: arthur conan doyle)
 • 2010'da vizyona girecek guy ritchie uyarlamasında jude law tarafından canlandırılacaktır.
 • (bkz: martin freeman)
  (bkz: sherlock)

  h. de hamish'dir ayrıca.
 • sherlock holmes öykülerinin anlatıcısı. öte yandan edebiyat tarihinin en önemli karakterlerinden birinin ismini bilmemekteyiz.

  dr. watson' ın ismi, kanonik hikayelerde sadece üç yerde geçer. a study in scarlet "dr. john h. watson, m.d.' nin anılarından" derlenerek yazılmıştır. yine the problem of thor bridge' de, dr. watson kendi ismini "john h. watson" olarak belirtir, evrak çantasında böyle yazmaktadır. gel gelelim the man with the twisted lip' te, karısı mary doktora "james" diye seslenir. şu durumda watson john mudur, james midir?

  sir arthur conan doyle bu konuda hiçbir zaman açıklama yapmamıştır. muhtemelen bu bir hatadır ve conan doyle çuvallamıştır; ancak bunun da bir bilmece olduğunu öne sürenlerin sayısı hiç de az değildir. belki de conan doyle bunun bir hata olduğunu düşünmemizi sağlayarak bizle dalga geçmektedir.

  nitekim dorothy sayers isimli yazar da buna inanmaktaymış ve şöyle bir iddia ortaya atmıştır: john h. watson' ın h' si hamish' tir. hamish ismi iskoç galcesinde seumas olan ismin ingilizce yazılışıdır ve seumas da james isminin galcesinden başka bir şey değildir. sir arthur conan doyle' un kendisi gerçekten de iskoçyalıdır. (gal veya iskoç değildir ama... babası ingiliz asıllı bir irlandalıydı, annesi de irlandalıydı)

  iskoç galcesi nedir derseniz... kendisi ne büyük britanyanın, ne de avrupa birliğinin resmi dillerinden biri değildir. keltçeden türemiş dillerden biridir ve irlandaca' nın yaşayan en yakın akrabası olan dildir. şu durumda iskoçyalı bir irlandalı olan conan doyle' un kitabının anlatıcısı üzerinden böyle bir oyun yapmış olması mümkün müdür?

  not: o değil de, iskoçyalı bir irlandalı olmak nasıl bir tamlamadır allasen? yani demek istiyorum ki... memleketi iskoçya, ama adamım etnik kimliği irlandalı... arkadaş şu hollanda, irlanda, ukrayna gibi ülkelerin vatandaşlarına bir etnik kimlik ismi bulunsun yahu, nedir bu çilem?
 • sherlock'un deyişiyle belayı,piskopatları bulan adamdır.karısı mary de eski bir ajan çıkar ve dr watson'a geçmişi hakkında bir flash verir.dr watson onu okumadan ateşe atıp:
  -geçmişinle ilgili sorunlar seni ilgilendirir...geleceğinle ilgili sorunlar ise benim ayrıcalığımdır.
  diyerek gönülleri fethetmiştir.
 • bi allahın günü odaya girip "sherlock deli bi fikir geldi aklıma kalk gidiyoruz" dememiştir. hep arazi olma peşindedir. olay yerine gelince de "ne işimiz var olum ya yürü gidelim" diyemediği için olabildiğince düz tespitler yapar. iş uzamasın diye salağa yatar. bunu belli etmez ama kafasında hep bu vardır. olay, sherlock holmes'un iğne deliğinden geçirdiği akıl yürütmeleriyle çözüldüğünde de böyle bi yavşaklaşır, pohpohlayıcı bakışlar fırlatır sherlock'a.

  bi bölümünde dağda bayırda at arıyorlar, soluklandılar bi ara.

  dr.watson - * farz edelim ki at kaçtı, nereye gitmiş olabilir? çalılıkta koşuyor olsa şimdiye görürdük. çingeneler çaldı bence onu.

  sherlock holmes - yo yo..atlar çok sosyal hayvanlardır. ahıra dönmediğine göre şu yöne gitmiştir. buraların toprağı sert ve kuru. pazartesi gecesi yağmur yağdı. şu taraflar hala ıslak olmalı. hımm. üstünden geçtiyse izi vardır. come on watson!

  kalkar giderler, çamurluk bi alana gelirler. sherlock holmes burada bir nal izi görür. aradıkları atın nalını izin üstüne lakk diye bırakır. evet, gerçekten de at buradan geçmiştir.

  sherlock holmes - watson!

  dr. watson - (koşarak gelir.) ooo şuna bak!

  sherlock holmes - gördüğün gibi watson, hayal gücü çok önemli. hayal ettiğimiz şeyi varsayıma dönüştürdük ve bu varsayım yönünde hareket ettik. sonunda haklı çıktık.

  dr. watson - olum çok ibnesin.
 • herkesin onu sherlock'la çift sanmasından bezmiş bir şekilde söylediği söz beni ziyadesiyle güldürmüştür;

  ''sherlock holmes'u kimse bilmiyor ama, kayıtlara geçsin diye söylüyorum, eğer hala birilerinin umurundaysa ben eşcinsel değilim.''
 • yakarsa dünyayı garipler yakarın vücut bulmuş hali. dizi karakteri olanından bahsediyorum. adam sessiz sakin etrafında olan biten saçmalıkları soğuk kanlılıkla karşılıyor ve her zaman makul davranıyor. kesinlikle ezik değil. uzun uzun bakıyor, susuyor, sinirden gülüyor. hayatımın bir çok döneminde john h. watson olmuşluğum vardır. o yüzden sempatim var bu karaktere. sherlock'un gölgesinde olmasına rağmen yeri geldiği zaman sherlock'un arkasını toplayan ama sabır eden güzel insan doktor watson. sessizliğine aldanmayın çiftesi pek olur böylelerin.