*

şükela:  tümü | bugün
 • uzay ile ilgili intibalarını $öyle anlatmaktadır:
  "bilindiği gibi ı$ık, saniyede 300 bin km yol katediyor, yani bir saniyede dünyanın etrafını 7.5 defa dola$ıyor.. kainatımızın boyutlarına bir göz atarsak, hayretimiz daha da artacaktır.. çünkü galaksimizin çapı, yakla$ık olarak 30 000 ı$ık yılıdır ve kendi yörüngesi etrafında 200 milyon ı$ık yılında dönmektedir.. güne$ sisteminin ne muazzam bir manevra meydanı olduğunu, bilmem idrak edebiliyor muyuz? bu galaksinin dı$ında, milyonlarca galaksi daha vardır.. hepsi müthi$ bir sür’atle birbirinden kaçıyor gibi dönüyor.. teleskopla dört yönümüze bakıp kainatın ölçüsünü vermek istersek, en az iki milyar ı$ık yılı uzunluğunda olduğunu söyleyebiliriz.. bir de en küçük eleman bilinen atomun yapısını ele alalım:
  bu küçük zerrecikler, güne$ sisteminin bir benzeri olan, yapıları ile, aynı kudretin eseri olduğunu gösteriyor ve tıpkı yıldızlar gibi, bir çekirdeğin etrafında, muntazam bir $emaya göre dönüp dururken, o kudrete göre büyük-küçük farkı olmadığını ispat ediyorlar.. acaba bizler, füzelere uzaktan kumanda eden bir kuvvetin tesirlerini, son derece net bir $ekilde görüp kabul ederken, güne$i ve bütün yıldızları, hücredeki atomların, bo$lukta pervane gibi dola$tıran kudreti nasıl inkar edebiliriz? bazen ufacık füzelere dahî hakim olamazken, o akıl almaz hız ve büyüklükteki yüz milyarlarca kütlenin, en ufak bir hata dahi yapılmadan gezdirilmesine, nasıl tesadüf diyebiliriz? ben $ahsım adına, sadece $unları söylemekle yetineceğim: “uzaya çıkıp o muhte$em manevra meydanını gördükten sonra, tesadüf kelimesini ağzıma almaktan utanıyorum..”
 • apollo projesi çerçevesinde dünya yörüngesine çıkan ilk amerikalı astronot. önceleri marine corps'da pilot olarak kariyerine başlamış, daha sonra mercury projesi kapsamında nasa ile çalışmış ve en sonunda senatör olmuştur.
 • az önce trt türk ekranlarında buzz aldrin ve neil armstrong ile birlikte ayda yürüdüğü iddia edilen kişi.
  ''apollo 11 ekibinden ayda yürüyen neil armstrong, buzz aldrin ve john glenn..'' bir konuda program yapıyorsunuz ve konu hakkındaki en temel bilginiz bile yanlış. sunuculuk yalnız kameranın üstünde yazanı okumak olmasa keşke.

  en acısı da michael collins'in adının burda bile geçmemiş olmasıdır. adam lanetli cenabet falan olmalı.an itibariyle üzülmeyi bıraktım kendisine. yıldım.
 • walking dead'deki glenn ile maggienin çocuğu. maggie babasının ismini koymuş.
 • (bkz: annie glenn)
 • vefat etmiştir.
 • bir hocamin anlattigina göre senatör olduktan sonra tekrar uzaya gitmek istemis ve bu istegini cocuk gibi sürekli tekrarlamis, yetkilileri sikbogaz etmis. en sonunda, politikadan da elini ayagini cekmesi üzerine, 1998 yilinda tekrar yollamislar bu amcayi, hem de tam 77 yasinda. bircok da rekor sahibi olmus bu vesileyle; uzaya cikan en yasli insan ve kirilmasi daha da zor olan iki uzay ucusu arasinda en cok zaman gecen insan gibi.