şükela:  tümü | bugün
  • ohio valisi. 8 kasım 2016 abd başkanlık seçimlerinde cumhuriyetçi parti'nin adayı olmak için yarışıyor.

cumhuriyetçi parti seçmeni içinde yapılan adaylık anketlerinde aldığı puan %1-3 civarlarında dolaşıyor. bir kısım medyada sürekli yükselişe geçeceği ve adaylık için süpriz yapabileceği konuşulsa da şahsen ben izlediğim hiçbir münazarada öyle bir elektrik almadım. cumhuriyetçi parti adayı olma şansı chris christie'den bile az diye düşünüyorum (ki bu neredeyse hiç yok demek gibi bir şey).
  • başkan olması durumunda, pink floyd'u bir araya getirmeye çalışacağının sözünü vermiş olan amerika başkan aday adayı. sırf bu sözü yüzünden, kendisinin seçilmesini isteyebilirim.

john kasich: i'll reunite pink floyd as president
  • 2001-2007 arası fox tv'de haftalık haber programı yapmış, (hatta arada the o'reilly factor'ı misafir sunucu olarak sunmuş) eskinin milletvekili, şimdinin ohio valisi ve başkan adayı.
  • bu günkü seçimlerde trump'tan sonra 2.ci oldu.

bu adamı debate'lerden birinden hatırlıyorum, gayet aklı başında ve makul biri olduğunu düşünmüştüm. kızının gay arkadaşının düğününe mi ne katılmış, diğer adayların aksine deli sapık bir yaklaşımı yok.
  • nh yarisindan ikinci cikmasi baskan yardimciligi yarisinda sansini arttirdi. maalesef bu adamcagizda abd baskani olabilecek karizmayi goremiyorum. halki kandirmayacak babacan tavir siralamasinda ise tum grup icinde bir numara, bu yuzden trump, cruz, rubio'lu yarista dorduncu siraya yerlesirse, ordan sonra bir vice presidentlik teklifi almasini bekliyorum ama bu konuda da aralik ayi icinde kendisinin 2016da beni baska birinin baskan yardimciligi rolunde goremeyeceksiniz seklinde sozu var. kaybedersem ohio valiligine devam edecegim diyor. bakalim.
  • bugünkü debate'de avrupa birliğinin türkiyeyi ekonomik olarak dışlamasının yanlış olduğunu söyleyen başkan aday adayı.
  • kemal kılıçdaroğlu'nun oy kullanmaması tadında bir fail yaşayan siyasetçi. pensilvanya'da ismi oy pusulasında yer almayabilirmiş.

pensilvanya'da adaylık pusulasında yer alabilmek için en az 2000 imza toplanması gerekiyormuş. kasich'in pensilvanya operasyonlarını yürüten ekip 2184 imza toplamış. fakat marco rubio destekçisi bir seçmen bu imzaların 800 kadarının sahte olduğu gerekçesi ile işi mahkemeye götürmüş.

işin ilginci savunma imzaların sahte olduğunu reddetmiyor. bunun yerine davacı seçmenin itiraz süresini 13 dakika geçirdiğini iddia ediyor.

http://lawnewz.com/…ear-on-the-pennsylvania-ballot/

düzenleme: rubio ekibi devreye girip şikayeti geri çektirmiş. kasich adaylık pusulasında yer alacakmış.
  • abd başkanlık yarışında daha ılıman, daha liberal cumhuriyetçilerin yeni tercihi olan aday adayı.

rubio'nun yarışı bırakması en çok ona yaramış olsa dahi an itibariyle başkanlık yarışını kazanma ihtimali, sadece yüzde bir olarak öngörülmektedir (kaynak: predictwise).

bernie sanders'ın aksine bireysel ve kurumsal vergilerin azaltılmasına dayanan bir politika izleyeceğini ve bu stratejiyle 8 sene sonunda bütçeyi denkleştireceğini taahhüt etmiştir. bu açıdan medya kuruluşları tarafından önümüzdeki günlerde daha fazla ilgi görecek ve büyük ihtimalle oy oranını arttırmaya devam edecektir.
  • anketlere göre cumhuriyetçi adaylar içinde hillary clinton'ı yenme şansı bulunan tek isimdir, ılıman cumhuriyetçilerin bir kısmı genel seçimde cruz ya da trump'a oy vermeyecek gibi görünüyor
  • (bkz: #59571610)