şükela:  tümü | bugün
 • "under capitalism, man exploits man. under communism, its just the opposite." demis iktisatci kisi.
 • “economics is extremely useful as a form of employment for economists.” diye buyurmustur. iktisat, iktisatcilarin istihdami icin cok yararlidir.
 • " insanoğlunun kültürlüsü kötümser olur. elde ettiği başarılara dayanıp bunlarla yetinmeyi daha güvenli bir yol olarak kabul eder. tanrı bu tür insanların yanında değildir. zihinlerde hep tehlikeler, bitirilmemiş görevler, ulaşılmamış başarılar dolanır durur. "
 • 20. yüzyılın en önemli iktisatçılarındandır. yaşı falan hayattaysa 80-90 falandır sanırım. ekonomi gibi bayık bir konuyu bile sosyolojik açıdan ilginç örnekler ve dedikodularla süsleyerek eğlendirici şekilde anlatan bir dolu kitap yazmıştır kendileri.
 • bugunlerde dolar ne olacak deyince akla kendisinin “there are two kinds of forecasters: those who don’t know, and those who don’t know they don’t know.” sozu gelir.
 • iktisat, iktisat tarihi, iktisat sosyolojisi gibi alanlarla ilgilenen hatta bu alanlara uzak olanların bile okuması gereken büyük iktisatçı.
  her ne kadar capitalist sistem içinde yer alsa amerikn hükümeti'nde zaman zaman görev alsa da liberal sol bir dünya ve ekonomi görüşü vardır. emperyalist, açgözlü politikaları kıyasıya eleştirir. ön yargılı değildir ne sosyalizm ve capitalizmi objektif kriterler göre değerlendirir ve eleştirir.
  capitalist sistemin eksiklerini ve yanlışlarını kitaplarında sertçe eleştrimekten geri kalmaz.
  türkçe'ye çevirilen iktisat tarihi, kuşku çağı, 1929 büyük kriz gibi kitapların çevirileri çok iyi olmasa da okuyacakların müthiş keyif alacağı kitaplar olduğuna inanmaktayım.
  galbraith 1908-2006 yılları arasında yaşamış kanada doğumlu amerikalı ünlü iktisatçıdır. 2.04'lük boyu ile oldukça heybetli bir görünümü vardır.
  galbraith, 1941'de başkan franklin d.roosevelt tarafından fiyat politikaları ve kamu gereksinimleri bürosunun fiyat bölümü'ne müdür olarak atanmıştır.
  harvard üniversitesi ekonomi bölümünde profesörlük, başkan kennedy 'ye 1960'larda danışmanlık, 1961-1963 yıllarında hindistan'da büyükelçilik yapmıştır.
  ikinci dünya savaşı sonrasının en etkili iktisatçılardan biri olarak kabul edilmektedir. çevreye zararlı sonuçlarıyla önü alınmayan ekonomik büyümeyi ve tekel oluşumuna ilişkin eleştirilerini dile getirdiği kitapları bestseller listesine girmiştir.
  ampirik iktisat'la çok uğraşmaması, müthiş sosyolojik gözlemleri ve kitaplarındaki ve konferanslarındaki edebi dili, iktisat bilimini herkesin anlayacağı bir düzeye getirmesi kendisini hak ettiği konuma getirmiştir.
  kitaplarını orjinal dilinde okursanız müthiş bir edebi zevk alacaksınız.
 • 1910 yilinda dogmus amerikali iktisat profesorudur. amerika'nin iktisadi ve sosyal gelisimi uzerine yogunlasmistir. yaptigi arastirmalarda tumdengelim yolunu kullanmistir. kendisine gore amerikan kapitalizmi tekelci bir yapilanmaya gitmektedir ve bu durum piyasalarda tekellesmeye yol acmaktadir. bununla birlikte yine kendisi der ki tekelci kuruluslar karsinda dengeleyici gucler arttikca, kapitalizm bu karsilikli guclerin konumuna gore isleyecektir.
 • national bureau of economic research u kuran american institutionalist leri denen gruba dahil edilen, ekonomi haricindeki sosyal bilimciler tarafindan da gayet siki bi sekilde takip edilen ekonomist... aslen kanada da dogmustur... diger kitaplari kadar bilinmese de, a short history of financial euphoria adli kitabi 1990 larin sonundan itibaren cok incelenen ekonomik ve finansal krizler literaturune giris icin ideal bir kitaptir...
 • teknostrüktür ve planlı sistem denen iki terimle bir kitabı açıklayan ve 2 tam günümü 'ekonomi kimden yana' adlı kitapla geçirmemi sağlayan kapitalist sisteme karşıt amerika'nın aşmış iktisat profesörü.
 • bugün itibariyle 97 yaşında ölmüş önemli iktisatçı.
  haber için:
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/4959302.stm