şükela:  tümü | bugün
 • john laroche, yönetmenliğini spike jonze’nin yaptığı, baş rollerini nicolas cage, merly streep and chris cooper’ın paylaştığı adaptation (tersyüz) adlı filmin baş kahramanlarından biridir. film suzan orlean’ın “orkide hırsızı” adlı kitabından uyarlanmıştır. ve kitapta geçen john laroche karakteri gerçektir. filmde olduğu gibi gerçekten de ön iki dişi yoktur. annesinin ve amcasının ölümüne, karısının uzun süre komada kalmasına sebep olan bir trafik kazası sonucunu ön dişlerini kaybetmiştir. kitabın yazıldığı yıllarda, 34 yaşında olan laroche florida’daki seminole kabilesi için çalışmaktadır. miami civarlarında kızılderililer için ayrılmış arazide bitki üretim çiftliği kurulması için bu kabileye yardımcı olmaktadır. kızıldıreliler kendisine “deli beyaz adam” ya da “baş belası” lakabını vermişler.

  laroche, kendisini orkideler ve orkidelerin steril kültürler altında eşeysiz mikroçoğalması konusunda uzman olan profesyonel ve deneyimli bir bahçıvan olarak nitelemektedir. küçüklüğünden beri ilgilendiği her şeyle saplantı derecesinde ilgilenir ve lise mezunu olmasına rağmen kendi kendini yetiştirir. büyürken annesiyle beraber fakahatchee bataklığında ve florida’nın güneyindeki diğer bataklıklarda alışılmadık şeyler ararlar. bu yürüyüşleri sırasında annesiyle açmakta olan orkideleri belirleyip aylar sonra tekrar gelip bunların tohum verip vermediğini kontrol ederler. laroche bir süre florida’da açan bütün orkide cinslerini fotoğraflar. bir süre sonra bu saplantısı orkidelerin gerçeğini edinme saplantısına dönüşür. 1983 yılında evlendiği eşiyle nadir ve garip bitkilere odaklanan bir bitki çifliği açarlar. 1990 yılında world bromeliad konferasına 12x20 boyutunda yıldız şeklinde bromeliadla katılınca bitki meraklıları arasında bilinen ve aranan isim haline gelir. trafik kazasından sonra karısıyla ayrılırlar. kötü hava koşulları ve aldığı mantar ilacının bir kısmının kötü çıkması neticesinde bitki çifliği büyük zarar görünce iflas eder. bir daha da çiflik açmaz.

  laroche, seminola kabilesi’nin florida’daki 9bin dönüm arazisine bitki çiftliği kurmak üzere işe alınır. çiftliğin kurulmasındaki amaç %40 civarındaki işsizliği düşürecek iş alanı yaratmaktır. laroche ise ekzotik şeyler yetiştirmek ve orkideleri kopyalamak için bir laboratuvar kurmayı istemektedir. amacı şu an yalnızca karaborsada satılan nadir bitkileri yetiştirerek yasal olmayan bitki ticaretini allak bullak etmektir. seminole kızılderilileri tarafından işe alınan laroche, miami üniversitesi’nin hukuk kütüphanesinde saatlerini harcayarak kızılderili yasasını hatmeder, çeşitli davaları çalışır ve florida eyaleti yasalarında seminole kabilesini nadir bitkileri koruma yasasının dışında bırakan bir yasa boşluğu bulur.

  “hayalet” fakahatchee’deki en güzel orkidelerden biridir. yılda bir kere muhteşem bir şekilde açar. ve açtığı şekliyle görmek pek mümkün değildir. lacroche ülkede bitki labratuvarında “hayalet” orkide yetiştirebilecek sayılı kişilerden biridir. amacı vahşi doğada yetişen orkidelerin bazılarını satmak geri kalanını da labrotuvarda ekerek birkaç yıl sonra satabileceği binlerce orkide yetiştirmek ve büyük para yapmaktır çünkü orkideler, özellikle hayalet orkideler karaborsada büyük para etmektedir. kızılderililerin eyaletin koruma altına aldığı şeyleri alması konusundaki yasalar fazla açık değildir. laroche bu yasaların değiştirilmesini istese de yasa değişine kadar var olan yasal boşluktan faydalanıp para kazanmayı düşünmektedir.

  1993 yılında laroche ve 3 seminole kızılderilisi fakahatchee’ye giderler. arabalarını da yol kenarında bırakırlar. orman korucusu bunların yol kenarında bıraktığı arabayı görünce onları beklemeye başlar. laroche ve beraberindekiler saatler sonra ellerinde torbalarla ve yastık kılıflarıyla ortaya çıkarlar. bu torbaların ve kılıfların içleri bataklıktan topladıkları bitkilerle doludur. bunların arasında hayalet diye anılan orkide de vardır. korucu bitkilerin hepsini fotoğraflar,etiketlendirir ve adamları tutuklatır. ancak savcı da korucu da laroche’in seminole kabilesi için mi yoksa seminole kabilesinden olan bu adamların laroche için mi çalıştığını anlayamazlar. açık olan tek şey bataklıktan toplanan bitkiler oldukça nadir bulunan değerli bitkilerdir.

  orkide kaçakçılığı davası orkideler üzerinden değil ağaçlar üzerinden ilerler. yasaya göre kızılderililer eyaletin nesli tükenmekte olan bitkilerin korunmasıyla iligili yasa maddelerinden muaftırlar. eğer savcılar olaya nesli tükemekte olan bitkilerden yaklaşırlarsa tam bir dokunulmazlık söz konusu olabilir ve dava düşebilirdi. ancak laroche’in istediği orkidelerin çoğu ağaçlarda yetişmektedir. o da kökleri zarar görmesin diye orkideleri yapışık oldukları dallarla beraber topladığı için ve ağaçlar da nesli tükenen bitkiler olmadığı için, hakim bütün davayı dokunulmazlığa dayanarak düşürmeyi reddeder. nesli tükenen bitkileri bulundurmak yüzünden seminole kabilesinden olan adamların suçları sabit bulunmaz ama yargıç kızılderililere verilen dokunulmazlığın kızılderili olmayanlara işlemeyeceğine karar vererek laroche’ye dokunulmazlık vermez. laroche para cezası alır, mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalır. kendisine 6 ay şartlı tahliye alır. bu süre boyunca fakahatchee sahiline girilmesine izin verilmez.