şükela:  tümü | bugün
 • hafiyelik romanlariyla nam salmis ingiliz muharrir.nam-i diger david john moore cornwell. the spy who came in from the cold (ayazdan sokun eden muzevir), the looking glass war (muharebe-i adese), a small town in germany (avuc ici kadar bir alman sancagi), the little drummer girl (tranpetci acuze) en meshur romanlaridir.
 • bir dönem ingiliz gizli servisinde'de çalışan, single&single(single ve oğlu) isimli yeni kurulan rus devletlerindeki suça bulaşmış gruplarla, batının yasal finans dünyası arasındaki yozlaşmış ilişkilerin anlatıldığı, içinde istanbul ismine epeyce rastlanılan kitabın yazarı
 • smiley karakterinin yaratıcısı."bahçıvan", "bizim oyun", "yolun sonu", "panama terzisi" diğer romanları arasındadır.
 • stephen kinzer'in "şah’in bütün adamlari" kitabı ile ilgili olarak, “bir ulusun sözde inşa edilmesinin kasvetli komedisi. bugünün britanyalı ve amerikalı okuyucuları utançtan kızaracaklar” demiştir.
 • yazdığı romandan köstebek adıyla uyarlanan ve 70'lerde trt'de yayınlanan casusluk dizisinin başrolünde sir alec guinness vardı.
 • son romanı sıkı dostlar da bush yönetimi ve abd'nin irak politikasını küçümseyen yazar ve yonetmen. kendisinin bush ve blair aleyhtari, son derece cesur ve takdire sayan bircok beyanati da bulunmaktadir. yakin zamanda amerikan halkina soyle seslenmistir: “bize sevdiğimiz amerika'yı geri verin. dostlarınız sizi bekliyor. burada ingiltere'de başımızda george bush gibi benzer yalanları söyleyen tony blair varken, sizin kabuslarınız bizimdir”
 • jlc in nerdeyse butun kitaplarinda circus un saha adamlari atesli universite genclerine cengel atarlar, beyin yikar, cebini doldurur iki haftalik eften puften bir egitim sonunda we are fighting for the reasonable men siariyla dunya uzerine salarlar. ruslar da yaparlar bunu , sanilmasin ki adam kayiriyorum.

  kendisine sovalyelik unvani vermeye gittigimde beni tersleyip degnekle kovalamasi haricinde aramizda bir sogukluk olmamistir, yoksa ikimizde eton cocuguyuz, ayni klube gideriz. birgun dedim ki , john, ustat yurtdisinda okuyup turkiyeye donen adam zannediyor kendini sonra gidiyor bakan, basbakan , burokrat oluyor. yoksa siz mi gaz veriyosunuz lan bunlara? . ifadesi degisti, gozunun feri sondu ve dislerinin arasindan bir gun... sen dahil hepiniz...ayafosyada ... derken sustu, uzaklara daldi gitti. cok zaman gecti aradan , gecenlerde hatirlardim ve konuyu actim jlc e . guldu , ozur diledi ve o pismanlikla karla karakterini benim hinzir gulusumden ,zeki bakislarimdan feyz alarak yarattigini itiraf etti.

  smiley i ise aslinda esmer biri olarak tasarladigini, ama o zamanlar tanistigi tonton bir turke cok benzeyecegi icin churchill tipi bir adami daha uygun gordugunu soyledi.
  churchill onunla asik atamazdi dedim en hinzir gulumseyisimle.
hesabın var mı? giriş yap