şükela:  tümü | bugün
 • prag'ta, charles köprüsünün arka tarafındaki duvardır.

  1980 yılında yapılmış ilk olarak. ardından giden gelen grafiti çakmış, şarkı sözü yazmış, insanı gaza getiren bir takım cümleler yapıştırmış. bi kaç kere tekrardan düzenlenmiş ama her seferinde sonuç aynı olmuş. şimdilerde bir sürü yazı ve şarkı sözü var. ama john lennon portresi ve onun gibi bir takım gerçekten süper olan şeylere dokunmayıp, işe yaramaz olanlarının yerine daha güzellerini koymaya çalışıyorlar gibi bence. sonuç olarak çok güzel bi duvar. çok şey bulabileceğiniz, prag'a gidecekseniz mutlaka uğramanız gereken bir duvar.

  berlin duvarından çook çok daha ufak. öyle büyük bi şey hayal etmeyin. fakat dinamik bi duvar. sürekli değişiyor, genç ve özgür ruhu temsil ediyor diyebiliriz sanırım. berlin duvarı demişken, her ne kadar şahane bir hali olsa da şu anda, o savaşın burukluğunu ben hissetmiştim gittiğimde. belki de yağmurlu bi günde gittiğimden ve bu tip hüzünleri seven bi insan olduğumdan öyle olmuş olabilir. ama bu john lennon duvarına da kapalı bi günde gitmeme rağmen gönlümde çiçekler açtı, omzumda bacağımda böcekler yürüdü. karnımda kelebekler uçuştu.

  fotoğraflar için google a yazın çıksın işte. zaten sürekli değişiyo içeriği. ama 'dreamer' grafitisi var bi. o süper işte. umarım hiç değişmez. gerçi '' i'm a'' kısmı gitmiş mavisi kırmızısı silah şeklinde olan bi kore bayrağı yapmışlar oraya. ama dreamer kısmı duruyo. sevenine selamlar.
 • john lennon'un ölümünden sonra üzerine sadece "imagine" yazılmış normal bir duvar-mış en başta. daha sonra polislerin bu yazıyı kapatması, yazının tekrar yazılması, polisin tekrar kapatması ve tekrar yazılması derken artık polisler dokunmaz olmuş ve duvar "john lennon duvarı" olarak kalmıştır. duvardaki "imagine" yazısı her yıl yenileniyor tarihle birlikte, yazılar sürekli değişiyor. sevgi, barış, özgürlük ana temalı yazıları okurken gözler dolabiliyor bazen. hayatımda ilk defa insanları ayıran değil, birleştiren bir duvar görmenin şaşkınlığı içinde yazılanları okurken gözlerimin dolduğu da oldu. insan olduğunuzu hatırlayıp, "sevmek ne güzel şey" derken buluyorsunuz kendinizi. öyle de farklı, muazzam bir enerjisi olan duvar. prag'a yolu düşenler, hissedin bunu. sevin birbirinizi.
 • üzerinde gezi direnişi ve türkiye'de olup bitenler hakkında çokça yazı bulunan şahane duvar. şakirt arkadaşım "ben gitmem o duvara işim olmaz" dedi. sen zaten gelme ulan ayı diyemedim tabi.
 • biraz sapa sayılabilecek bir yerdedir, en yakın medeniyet noktasına 15 dk yürümeniz gerekir ama tatlı duvardır. bu ıssız haliyle bile üzerine yazan çizen insanlar, sahipsiz spray kutuları bulabilirsiniz duvarın dibinde. güneş batmadan gitmenizde fayda var, aydınlatma imkanı pek yok.
 • prag'a gidilmişse görülmesi gerektiğini düşündüğüm duvar.

  belki o duvarı gördüğünüz gün bizimki gibi çok güzel geçecek, belki üzerinden aylar geçtiği halde imagine dinlediğinizde aklınıza o gün gelecek. işte bunlar hep anı.
 • prag'da turist selinden kaçmak için ideal bir yer, malta şövalyelerine ait renk cümbüşü duvara herkes yazip cizmeye davetli...
 • prag'da bulunan, john lennon öldürülünce hayranları tarafından yapılan grafiti duvar. zamanında komünist rejim tarafından pek sevilmemiş ve gençlere bu duvar üzerinden baskı uygulanmış. günümüzde ise orjinal john lennon figürü kalmasa da duvar atatürk de dahil yüzlerce grafiti barındırıyor. prag'da gezilecek diğer yerler için: havadaki leylek/prag
 • prag'da önünde poz verip fotoğraf çekmelik en popi iki yapıdan biri.

  diğeri için (bkz: the dancing building)