• türkiye'de %47 ile iktidar olunuyorken; dünyanın başka bir yerinde %47 ile ancak muhalefet partisi olunabileceğinin canlı kanıtıdır.
  • 2008 abd başkanlık seçimlerinden sonra geçenlerde katıldığı jay leno'nun programında "seçimler biteli beri 'bebekler gibi' uyuyorum" demiş. "iki saat uyuyorum, sona ağlayarak uyanıyorum; tekrar uykuya dalıyorum, sonra gene uyanıp ağlamaya başlıyorum..."

john mccain böyle cool bir adamdı, obama veya hillary rakibi kim olursa olsun demokratların karşısında asıl şansı bu rahatlığından, klasik cumhuriyetçi tarzına uzak bağımsız/merkeze yakın tavrından geliyordu. onun yerine sanırım parti kampanyacılarının dolmuşuna binip w. bushçuluk oynamaya kalktı, onu da eline yüzüne bulaştırdı tabi.
  • jay leno'da 10 da 10 kuşağına katılmış olan politikaci. sorulardan her birinde insanın aklına soruları önceden veriyorlar bunlara dedirtecek şekilde inceden obamanın sağlık politikasına attırmayı ihmal etmemiştir.
    http://www.thejaylenoshow.com/…en-john-mccain-1016/
  • "arabanızın bagajında şu anda ne var?" şeklindeki soruya "benim ve sarah palin'in seçim kampanyasından arta kalan broşürlerimiz" diyerek beni gülmekten sıçırtmış sevimli adam.
  • tam adı john sidney mccain olan, 1936 doğumlu, sansasyonel senatör. kendisiyle abd'nin son başkanlık seçimlerinde yüz göz olmuştuk (olduğu kadar işte). biraz araştırınca bakın altından neler çıktı:

panamada doğmuş. annesinin isteği üzerine babası onu mahalle mektebine kayıtlamış (şaka). liseden 1954 yılında mezun olduktan sonra babası ve dedesi gibi united states naval academyye girmiş. pek bir sivriymiş bu mccain the third. kuralları her zaman takmayan sınıfın zeki ama çalışmayanı gibi. geçecek kadar çalışmış anlaşılan. akademide hafif siklet boks yapıyoruş ve güreşte de iyiymiş.

akademiden 58 senesinde mezun olduktan sonra üsteğmen rütbesi vermişler buna. pensacolada donanma pilotu olmak için eğitimlere başlamış. 1960ta eğitimini tamamlayıp uss enterprise ve uss interpid gibi national geographicten duyduğumuz uçak gemisi isimlerine benzer isimler taşıyan uçak gemilerine atanmış sonradan.

buraya kadar hiçbir şey umrumda değil. sizin de olmasın. fakat vietnama gidip, üstün hizmet madalyası kazanmış bu adamın trajikomik bir şekilde kendi ordusuna daha çok zararı olmuş. nasıl mı? kısa bir vtrmiz var, evet izleyelim..

efendim babası ve dedesi amerikan donanmasında amiralliğe kadar yükselmiş. bu zıpçıktının 5 uçak kazası olmuş:

1incisini henüz öğrenci pilotken corpus christi bay yakınlarında iniş çalışırken düşürmüş. yıl 1958.

2inci uçağını 2 sene sonra akdenizde salınan uçak gemisinde görevliyken düşürüyor.

3üncü uçak 1965 yılında philadelphiaya kara kuvvetleri ve donanma arasındaki bir futbol maçı için dönerken düşüyor. "i ve got a flameout" anonsunu yapıyor ve 1000 feet te fırlatıyor kendini. uçak bir yana, bu bir yana.

efendim 4üncü uçağa gelince... burada bir katliam var. uss forrestal adlı uçak gemisinde kalkışını beklerken uçağın roketlerinden biri yanlışlıkla yere düşüyor. (bilmediği düğmeye dokunursa böyle olur.) 134 denizci ölüyor, 20 uçak patlıyor, uss forrestal batma tehlikesi atlatıyor.

5inci uçağı ise vietnamlılar tarafından bir bazukayla indiriliyor. kullandığı a4 skyhawk ground attack nitelikli olduğundan, bu olası bir durum. kıyı bir yere düşüyor, kolu bacağı falan kırılıyor, ölmüyor yani. fakat 5 buçuk sene hanoide esir kalıyor. bütün bu olaylardan sağ kurtulan bu şanslı herifi bu sefer hanoiye sorumlu bulunduğu gemisiyle gelen babası kurtarıyor.

mccain, tamamladığı 23 çatışma görevi ve 20 saat sıcak savaş uçuşu bulunduğu için ödüllendirilmiş. iyi de bir pilotmuş belki ama kendi ordusuna mı yoksa vietnamlılara mı daha çok zararı olmuş tam olarak bilinmiyor. bugün amerikada kendisi maverick diye de anılıyor. matt welch tarafından yazılan mccain the myth of a maverick adlı bir kitap dahi mevcut.
  • reuters ajansı'nın haberine bakılırsa, amerikan siyasetinin üçüncü bir partiyle şenleneceğine dair bir öngörüde bulunmuş. bu öngörünün şekillenmesinin sebebini "mevcut ekonomi politikalarının yetersizliği" olarak açıklıyor kısaca. parti'nin adı fed up falan olur demiş hatta bir de.

http://www.reuters.com/…ccain-idustre7a77u820111109
  • kürtaj karşıtıdır. ancak tecavüz, ensest ve anne hayatının riskte olması durumlarında kürtajı kabul edilebilir bulmakta.
  • suriye'ye karşı türkiye'deki patriot'ların kullanılabileceğini söyleyen kişi. başbakan'in haberi olmadan patriot başvurusu yapılmıştı, sonra kuruldu ama savunma amaçlı dendi. bakalım ne olacak ?
  • kendisi cumhuriyetçidir; amerikan hükümetinde söz sahibi değildir ama sözü dinlenen bir adamdır. tayyip erdoğan hakkında birleşik devletlerden gelen ilk ciddi açıklamayı yapmış:

"i love turkey. but i think mr. erdoğan, in the view of many turks, is acting more like a dictator than a president." – senator john mccain

edit: pardon unutmuşum. kesin bilgi.

http://www.brookings.edu/…/06-us-middle-east-mccain
hesabın var mı? giriş yap