şükela:  tümü | bugün
 • londra merkezli bir yayınevi. 1768 yılında edinburgh doğumlu bahriye zabiti john murray i* tarafından londra'nın fleet street bölgesinde kurulmuş ve 2002 yılında hodder headline* yayınevinin bünyesine katıldığı tarihe kadar bağımsız faaliyet göstermiştir. bugün hachette uk adlı yayıncılık kuruluşunun bir alt markası olarak ismini sürdürmektedir. yayın hayatı boyunca jane austen, sir arthur conan doyle, lord byron, charles lyell, johann wolfgang von goethe, herman melville ve charles darwin gibi yazarların yayıncısı olmuştur.

  john murray'in arkadaşıyken eserlerini bu yayınevinden çıkaran ve bu işbirliğinden 20 bin pound* kadar telif kazanan lord byron'un 10 mart 1812 tarihinde yayınlanan ikinci kitabı childe harold's pilgrimage'ın birinci baskısı beş gün içinde tükenmiş ve byron bu beklenmedik başarı üzerine, "bir sabah uyandım ve kendimi meşhur olmuş buldum" yorumunu yapmıştır.

  murray, 17 mayıs 1824 tarihinde, edebiyat tarihine kara bir leke olarak geçen bir olayın sorumluları arasında yer almıştır. byron, murray'e daha sonra yayınlanmak üzere kişisel güncesini emanet etmiş. ancak murray ve byron'un beş arkadaşı daha, hep beraber şairin güncesini yakmaya karar vermişler. sebep de bu metinlerin içerdiği skandal nitelikteki ayrıntıların byron'un şöhretine zarar vereceğini düşünmeleriymiş. bu grup içinde sadece thomas moore yakma kararına karşı çıkmış ama arkadaşlarına engel olamamış. iki cilt tutan anılar önce yırtılmış, sonra da murray'in bürosundaki şöminede ateşe verilmiş. (kaynak: byron: child of passion, fool of fame", sayfa 3, benita eisler) maalesef bu güncelerin içeriği bugün bilinmemektedir. (bkz: kitap yakmak)

  yayınevinin murray handbooks adı altında 1836 yılında başlattığı seri bugünkü seyahat rehberlerinin ilk örnekleridir.

  kurucusunun torununun torununun oğlu olan 1941 doğumlu john murray vii* halen hayattadır.

  web sitesi şu adrestedir.

  charles darwin'in, john murray iii* ile arasındaki yazışmalar dahil tüm mektuplarını yayınlamak üzere başlatılan darwin correspondence project adlı külliyata şu adresten erişilebilir.

  .

  kaynak