şükela:  tümü | bugün
  • 10 mayıs 1969 doğumlu bilimkurgu yazarı. "old man's war" adl kitabıyla 2006 yılında, "the last colony" kitabı ile ise 2008 yılında en iyi roman dalında hugo ödülüne aday olmuş fakat kazanamamış.

kendi blogu için:
    http://whatever.scalzi.com/
  • bir bilimkurgu yazarı. old man's war universe şeklinde 4 kitaplık bir serisi mevcut. ilgili seri ;

- old man's war (2005)
    - the ghost brigades (2006)
    - the last colony (2007)
    - zoe's tale (2008)

isimli kitaplardan oluşuyor. ilk kitap yaşlı adamın savaşı, ikinci kitap ise hayalet tugay ismi ile türkçeye çevrilmiş ve yayınlanmış durumda. serinin 2. ve 3. kitapları arasında 2007 yılında the sagan diary isimli 100 sayfalık bir kitabı daha yayınlanmış. lakin nedir necidir bilgi bulamadım. hızlıca okunabilecek sürükleyici bir seri. nispeten ilginç ve değişik fikirlerin yer aldığı, birazda yazarında itiraf ettiği gibi çeşitli fikirlerden esinlenerek (gerçi adam arakladım demiş ya neyse) ortaya çıkmış. biraz saksıyı zorlayan bir kitaptan sonra dinlenme niyetine iyi gitti. okuduğum iki kitaptan yola çıkarak tarz olarak okuyucuyu teknik detaylara boğmayan daha çok esprili bir yaklaşımı var diyebilirim.
  • özellikle old mans wars ve ghost brigades popcorn bilimkurgu diyeceğimiz bir hava yaratıyor. çok fazla teknik betimleme sokmadan, basit mekan tasvirleri ile heyecan dozu yüksek bir seriye imza atmış. bu evrendeki son kitapları lost colony ve zoe's tale daha ithaki tarafından türkçeye çevrilmedi.

old man's war evreninin ilk kitap haklarını paramount picturesa satmış olan yazar hiç de pişman değil. daha film, yönetmeni oyuncusunu aramasına rağmen bilimkurgu severler için oldukça heyecan verici bir bekleyiş var.

esprili bir bilimkurgu romanından çok iğneleyici sıradışı karakterlere ağırlık veren bir yapısı olan kitaplarda özellikle erkek ana karakterler sarkastik bir espri anlayışına sahip. bu da işin eğlencesini getiriyor.

sagan diary gibi omw evreninde geçen diğer hikayeleri ise

- questions for a soldier (chapbook)
    - after the coup (ebook)
    - the human division (çok yakında)

yazar hakkında diğer bilgiler için (bkz: wiki)
  • kayıp rıhtım ekibinin kendisiyle röportaj yaptığı yazar. ellerine sağlık.

şuradan ulaşılabilir;
    http://www.kayiprihtim.org/…hn-scalzi-ile-roportaj/
  • puşt

--- gizbozan ---

herif gitmiş, yarattığı bilimkurgu evreninin edebiyatının temeline, dünyada yazılmış eserleri koyarken; bitmeyen savaş, pohl, ender's game gibi eserleri/isimleri de dalga geçermiş gibi eklemiş. biri de gitsin onun kitaplarını kendi hayal evreninin eserlerine eklesin. ( ana inception! sanırım o zaman biz de hayal ürünü oluyoruz, heh.)

--- gizbozan ---
  • yaşlı adamın savaşı serisinden sonra geçen sene 2013 hugo en iyi roman ödülünü alan redshirts(kırmızı üniformalılar) isimli eseriyle türkiyeli okuyucular tarafından okunacak kitabı yayımlanan yazar.
  • (bkz: red shirts)
  • kitaplarını tek okuyuşta bitirdiğim favori yazarım.

kitaplarını öyle çok beğendim ki gittim kendisiyle tanıştım çok sıcakkanlı bir insan . üstelik kızı da kitapta anlatılan zoe karakterin aynısı.
    daha çok yazmasını bekliyoruz.
  • itirazım yok güzel yazıyor hani, ama kırmızı urbalılar kitabı da dahil orjinal bir şey yazmıyor. hani çaykovski'nin overture 1812'sinin alaturka uyarlaması, gibi yazdıkları.

yaşlı adamın savaşı serisi, heinlein'in haldeman'ın kitapları üzerine bir çeşitleme.
    red shirts kitabı bilim kurgu severlerin star trek üzerine yaptığı geyiklerden bir tanesinin üzerine yapılmış güzelleme. red shirts terimi bile yıllardır var olan bir terim.

evet adam güzel yazıyor akıcı, eğlenceli, ancak kitaplarının hugo ödülü alıyor olmasının, amerikan bilimkurgu yazarları derneği başkanı olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
  • 13 kasım 2015 paris saldırılarının arkasından şöyle bir yazı kaleme almış:

http://whatever.scalzi.com/2015/11/14/paris/

diyor ki, bu saldırıların faturasını bütün müslümanlara kesecek olanlar böyle yaparak direkt ışid'in ekmeğine yağ sürer. zira zaten ışid bizi, dünyayı siyah-beyaz görmeye zorlamak için var. bu oyuna gelmeyin.