• midnight cowboy filmiyle kazandığı oscar ödülünü kendisini temsilen filmin başrol oyuncularından jon voight almıştır. büyük yönetmenler bu törenlere hiç katılmazdı. mesela john ford ve stanley kubrick oscar törenlerine hiç katılmamıştır. şimdilerde smokini çeken kırmızı halıya sökün ediyor.
  • iyi yönetmen. anlattığı hikayelere baktığımda normal olarak tanımlayabileceğimiz hayatların çok dışında hayatlar yaşayan kişilere ilgi duyduğunu görüyorum. tamam sinema normal ile çok da içli dışlı değildir ama schlesinger bu anlamda çok başka noktada. normal olmayanın durumunu, yaklaşımlarını, hissettiklerini anlatmaya çalıştığı birçok filmin pek anlaşılamadığını görüyorum. bazen bir filmde hikaye o kadar orjinal o kadar hassastır ki yönetmenlik anlamında ortaya hiçbir beceri konulamasa bile o filme kötü demeye insanın gönlü razı olmaz. nice filmler anafikri ile ödüle layık görülmez mi?

etrafından dolanarak anlatmaya çalıştığım şey; hayat hikayesine ve filmlerine baktığımda kendisini hiçbir zaman normal hissetmediğini düşünüyor olmam. hem de hiç.
  • 1969'da midnight cowboy ile en iyi yönetmen oscarini kazanmistir.
  • imdb'nin acilis sayfasindan ogrendigimiz kadariyla, kendisi iki gun once* hayata veda etmistir. her ne kadar filmografisinin son halkasi the next best thing gibi bir facia kalmis olsa da, bizler john schlesinger'i her zaman darling, marathon man, sunday bloody sunday ve elbette midnight cowboy gibi filmleriyle hatirlayacagiz.
  • 77 yaşında los angeles'ta olen yonetmen. bir oscar, beş bafta, bir de altın ayı sahibi idi.
  • (bkz: #44698213)
  • çok şaşalı olmasa da, far from the madding crowd'da da sakin ve güzel iş çıkarmış olan kadim yönetmen.

(bkz: #54675957)
hesabın var mı? giriş yap