şükela:  tümü | bugün
110 entry daha
 • “ı have learned to seek my happiness by limiting my desires, rather than in attempting to satisfy them.”

  19. yüzyıl'ın ingiliz filozofu ve klasik liberalizm temsilcilerinden, bunun yanında uçlarda bir kadın hakları savunucusu. utilitarianism (faydacılık) fikriyle felsefe ve ekonomi alanlarında önemli izler bırakmıştır. homoeconomicus kavramını ilk kez ifade eden şahıstır aynı zamanda. 1848 yılında yayınladığı `principles of political economy with some of their applications to social philosophy` (politik ekonominin ilkeleri ile bunların sosyal filozofiye bazı yansımaları) adlı kitabı, ekonomi tarihinde önemli eserlerinden birisidir.

  birçok entry'de felsefik düşüncelerinden, hayat görüşünden falan detaylı bahsedilmiş zaten. ben de ekonomi alanındaki düşüncelerinden biraz bahsetmeye çalışayım.

  mill için üretim doğal kanunlarla, bölüşüm insanların belirlediği kanunlara göre şekillenir. insanların yönettiği kanunlar değiştirilebilir olsa da, doğal kanunlara müdahale etmek olası değildir. yani bir takım sosyal reformlar oluşturmak mill'e göre mümkündür. yer yer uçlarda bir liberal düşünür olmasına rağmen, sosyal reformlara müdahalede bulunmanın işleyen piyasa mekanizmasına herhangi bir olumsuz yansıması olmayacağını belirtir. bu bağlamda, gelir dağılımının düzenlenebileceğini söyleyerek müdahaleciliğe de eğilim gösterir.

  her türlü piyasada özgürlük ekonomi doğasına en uygun davranıştır, tam rekabet piyasa şartları ekonomide geçerli en temel piyasa türüdür fikrini savunur. ayrıca "paradan daha önemsiz bir şey yoktur" diyerek, ekonomide paranın önemsiz olduğunu vurgulamıştır.

  uluslararası ticaret teorisini geliştirmiş, karşılıklı talep kanununun dış ticarette işlevsel olduğunu dile getirerek alfred marshall'ın teklif eğrileri modelini oluşturmasında ilham kaynağı olmuştur. mill'e göre dış ticaret serbest olmalıdır. böylece ülkelerin karşılıklı talep koşulları, hangi ülke diğerinin malına daha çok ihtiyaç duyuyorsa o ülkeye maksimum düzeyde ürün teklifinde bulunarak oluşacaktır.
16 entry daha