şükela:  tümü | bugün
 • amerikanın 1960'larda ünlü olan roman, hikaye, eleştiri, makale,şiir yazarı. kısa süre gazetecilik yapıp daha sonra yazar olmuştur. en ünlü kitapları rabbit serisidir, "rabbit" lakaplı harry angstorm'un ripleyvari maceralarının 4 ciltlik hikayesesidir rabbit serisi: "rabbit run, rabbit redux, rabbit is rich, rabbit at rest. serinin 3. kitabı pulitzer ödülünü kazanmıştır. rabbit ripley gibi "becerikli", hilebaz, ali cengiz bir karakter değildir, onun en ilginç yönü sınıfındaki tüm insanların yaşadığı olagelen bunalımlardan son anda bir şekilde kurtulabilme yetisidir. normal bir adam sıkıntılı dönemde arabasına atlayıp biraz dolaşır, hava alır, aynı durumdaki rabbit arabasına atlayınca soluğu başka bir eyalette alıverir.
  updike'ın benim bildiğim diğer kitapları the witches of eastwick, brazil'dir. 9 kitap halinde yayınlanmış hikayeleri, şiirleri ve gazete makaleleri ve yazıları ile 20. yy amerikan edebiyatına en çok ürün vermiş edebiyatçılardan biri olsa gerek.
 • pigeon feathers in yazaridir, sevememi$imdir hic.
 • new york times'da kitap elestirileri yazar. orhan pamuk'un benim adim kirmizisina da methiyeler duzmustur.
 • nereden nereye bilmiyorum ama yasar kemal su bedenimde nasil titresiyorsa, hangi akorlari basiyor, hangi tele vibrato atiyorsa, john updike de anadilim olmayan bir dilde ayni etkiyi uyandirmakta, nazarimda amerikali yasar kemal olup cikmaktadir.

  kitaplari arasinda the centaur kanimca en sahane eserlerinden birisi olmasini gectim, okudugum en guzel kitaplardan birisidir. mitolojiyi, epigi, bilimsel ile, bilimseli kisisel ile, kisiseli toplumsal ile evlendirmis, cok guzel cocuklar dunyaya getirmistir. bu yuzden olsa gerek amerikan edebiyatinin nobel haric mevcut bilinen butun prestijli odullerini (hem de muteaddit sefer) toparlayabilmis, kutuphanelerde kendi adina kose sahibi olabilmis bir yazarimizdir(dunya halki birinci cogulu).

  bizim harvarddan olmasinin da kendisini kayirmamda ayri bir etkisi vardir. ilk senemde "bak otis burasi john updike hall'udur, onun az ilerisindekinin bir ismi yok ama saniyorum orasini da sen taclandiracaksin" diyen rektorumuz mr. parker'a bir sene sonra okulu birakacagimi, princeton a gececegimi soylesem ne kadar uzulurdu kim bilir.
 • rahat okunan, sıkmayan amerikalı yazar. bech is back'in yazarıdır ve eski gazetecidir aynı zamanda.
 • the early stories ile 2004 pen faulknerodulunu kucaklayan yazar
 • kendisi icin kisaca waspy denilen yazar.

  white
  anglo
  saxon
  protestant

  hayatlari yazmayi sevdigi icin.
 • 5 kusur sene once sevmedigimi iddia ettigim yazarmi$.
  sadece bana ait olmadigini umarak butun ademogluna yaki$tirmaya cali$tigim kaypaklik sifatina yaslanip pi$kince pek bi begendigimi iddia edecegim yazardir.
  neymi$?
  5 yil adami degi$tiriyormu$, 5 yil degilse sicaklar yapiyormu$ bunu, son tahlilde ademoglu termoplastik bir mahlukatmi$..
 • (bkz: s.)
 • the simpsons'ın bir bölümüne de konuk olmuşluğu vardır üstadın. krusty the clown homer ve ailesine -bir imza gününde- kitap yazmanın sahetekarlık olduğunu ve yimi sayfalık kitabının da arkasındaki "bu adam" tarafından yazıldığını söyler. krusty, adama adını sorar. adam da ezik bir şekilde: "john updike" der. krusty cevabı yapıştırır:

  - tamam, hayat hikayeni sormadım!