şükela:  tümü | bugün soru sor
  • basta the day of the triffids olmak uzere bircok esere imza atmi$ ingiliz yazar.
  • orjinal adı çok kısa olup "john wyndham parkes lucas beynon harris" idir. yaşadığı yıllar boyunca ismini haliyle çeşit çeşit kullanmıştır. john harris, john beynon harris gibi.. daha sekiz yaşındayken babası ailesini terketmiş ve annesi ve kardeşiyle şehirden şehire taşınmışlar. bazen otellerde kalmışlar. dolayısıyle john wyndham farklı okullarda eğitim görmüş.
    kitapları
    the day of the triffids
    the kraken wakes (1953)
    the chrysalids (1955)
    the midwich cuckoos (1957)
    trouble with lichen (1960)
    chocky (1968) yazarın son kitabı olmuştur.1969 da vefat etmiştir.
  • türkiye'de bu denli az bilinmesi üzen, kült bilimkurgucu. kitapları gerçekten vurucu ve düşündürücüdür. delidolu yayınları tarafından, krizalitler ve triffidlerin günü'nden sonra chocky de yayımlandı.
  • -------- alıntıdır --------

"ben medya ve bilim dersi veriyorum. derste yapmayı sevdiğim şeylerden biri öğrencilerime triffidlerin günü’nden bir pasaj okuyup onun ne zaman yazıldığını tahmin etmelerini istemek. çünkü kitabın ikinci bölümü triffidlerin oluşunu anlatıyor. hepsi çok daha yakın bir tarihi işaret ediyor. mikroorganizmaların bilindiği bir tarihi. ardından “eh, ama 1951’de yazıldı,” diyorum. sanırım o zaman daha dna bile bilinmiyordu."
  • çok kaliteli bir yazar. çevrilmiş üç kitabını da çok beğendim. delidolu yayınları iyi ki var.
  • “knowledge is simply a kind of fuel; it needs the motor of understanding to convert it into power”

“bilgi sadece bir tür yakıttır; güce dönüştürmek için anlama motoruna gereksinim duyar”

~john wyndham