şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2088 entry daha
 • 2019 yapımı joker filmde geçen karakterin adı arthur fleck. acaba diyorum -biraz bakındım ancak bir sonuca da ulaşamadım- karakterin adının ''arthur'' olması arthur schopenhauer ile ilgili mi? ben biraz bağdaştırdım. acaba tesadüf mü yoksa bilerek mi seçtiler insan merak ediyor.

  ***

  ''doğuştan gelen bir kusurumuz var; hepimiz mutlu olmak için dünyaya geldiğimizi sanıyoruz. bu kusurumuzu gidermedikçe, dünya gözümüze çelişkilerle dolu bir yer görünecektir. çünkü her adımımızda, ister büyük ister küçük bir şey yapmış olalım, dünyanın ve insan hayatının, mutlu bir yaşam sürdürmeye olanak verecek biçimde tasarlanmadığını anlayacağız. işte bu yüzden bütün yaşlıların yüzlerinde aynı ifadeyi, yani düş kırıklığını görmek mümkündür.'' arthur schopenhauer
 • (ediyor.)

  spoiler olabilir.

  filmin bireysel düzlemdeki hikayesine kısaca değinmeye çalışmıştım (bkz: #96593692), sıra geldi toplumsal düzleme.
  arthur'un dış dünyayla olan uyumsuzluğu daha ilk sahnede, tabelayı uzun süre ters tutmasından dahi anlaşılıyor (yani illa dayak yemesine gerek yoktu.)

  filmi izlerken türkiye'den seri katil çıkmaması (suç dehası diye okuyunuz) konusunu da düşündüm çokça.

  çünkü türkiye'de örneğin işini yapan birine durup dururken saldıran gang/çete kültürü veya nedensiz şiddet yaygın değildir (mafya/haraç olaylarından ya da ülkücü/tinerci dehşetinden bahsetmiyorum.)

  toplu taşıma araçlarında çıkan kavgaların sebebi genellikle şoföre yükselme, "ne bakıyorsun?" polemikleri ve taciz odaklıdır.
  filmdeki gibi bir toplu taşıma aracında birilerinin başkasını alenen rahatsız etme olasılığı "çok" yaygın değildir, oysa günümüzde avrupa'da toplu taşıma araçlarındaki rastgele şiddet bazı ülkelerde günlük hayatın bir parçasıdır (türkiye'de böyle bir şey olmuyor demedim.)

  psikolojik sorunları olan bireylere yönelik tedavi imkanı yoksa ailenin bakımı, eğer kişi evsizse mahalleli/esnafın desteği ve hatta uç noktalarda ailenin kendi çocuklarını eve/ahıra/yatağa zincirleme geleneği vardır.
  yani türkiye'de bir insanın "o kadar" delirmesine önce aile, sonra çevre (toplum) engel olmaktadır, kısacası kimsenin delirmesine izin verilmez (cinnetten bahsetmiyorum.)

  türkiye'deki itaat kültürü sebebiyle, canlı yayına çıkan sıradan insanlar sunucuya bırakın silah çekmeyi, onların gözlerinin içine bile bakmakta zorlanırlar. türkiye'deki "halk", canlı yayında donunun indirilmesine ses çıkarmaz, "memedalibey yardım edin lütfen" diye yardım ister (iki örneğin de memedalibey'den olması bilinçaltımın bir oyunu sanırım.)

  türkiye'de joker gibi insanlar "ilah/kanaat önderi" mertebesine yaşarken kavuşamazlar. aksine ya toplum tarafından linç ya da yönetim tarafından idam edilirler. ancak öldüklerinde, yani "zararsız" hale geldiklerinde iade-i itibar yapılır.
  türkiye'de "sisteme karşı" olanlara karşı bir romantizmin izlerini sürmek mümkündür ancak gerçek hayatta bu tür figürlerle karşılaşmak istemeyiz.

  işte bunları düşündüm çokça.

  joker son yıllarda çıkan en başarılı süper kahraman filmlerinden biri, elbette.
  keyifli seyirler.
 • joker filmi ile ilgili ilginç bilgiler ;

  filmin hikayesi “batman: the killing joke” adlı bir çizgi romandan geliyor. film aslında 1970’li yıllarda yaşanan gerçek olayları temel alıyor . arthur’un palyaço makyajına bilerek eski bir görünüm verildi. ağız çevresinde kullanılan kahverengi-kırmızı tonlarıysa kanı simgeliyor sessiz bir film olan the man who laughs, joker filminin ana ilham kaynaklarından biriydi. kamera arkası görüntüleri izlediğinizde birçok sahnenin filmden çıkartıldığını fark edeceksiniz.

  joker, venedik film festivali’nde yaptığı prömiyerde 8 dakika boyunca ayakta alkışlandı, şimdiden ımdb’nin en çok ve en yüksek puanla oylanan ilk 10 filminin arasına girmeyi başardı. pornhub, joker vizyona girdiğinden beri 741 bin “joker” araması yapıldığını duyurdu. filmde kullanılan ikonik merdivenler artık google maps’te bir mekan olarak gözüküyor. hatta hayranları tarafından dini bir rota olarak işaretlenmiş.( joker’in ünlü merdivenleri brooklyn new york’da bulunuyor)

  arthur fleck yani joker rolü, phoenix ile birlikte kurgulandı phoenix role hazırlanırken efsanevi sessiz film oyuncuları like buster keaton ve ray bolger’ı örnek aldı joaquin phoenix, joker rolü için tam olarak 23.6 kilo verdi! film çekimlerinden önce yönetmen phillips told, joaquin phoenix’den joker’in kahkalarını “acı cekermiş gibi” yorumlamasını istedi .film boyunca joker’in üç farklı kahkahasına tanık oluyoruz: ızdırap dolu, sıradan ve neşeli.. kendisi joker’in gülüşü üzerine çalışırken patolojik gülme hastalarının kahkaha videolarından yararlandı. joaquin phoenix ve heath ledger, yakın arkadaşlardı . joaquin phoenix’in tuvalette yaptığı dans aslında doğaçlamaydı. geçtiğimiz yıllarda joker’i canlandıran birçok aktör, joker rolüne bürünebilmek için tehlikeli ve karanlık mekanlara gittiğini söylemişti ancak phoenix’in buna ihtiyacı olmadı. joaquin phoenix’in koştuğu sahnede tercih ettiği koşma stili, aslında karakter yaratırken sık kullanılan bir koşma stilidir. hatta bir adı bile var: arthur’s run .. joaquin phoenix, joker karakterini yaratırken daha önce yaratılan jokerler’den esinlenmediklerini ısrarla belirtiyor.

  robert deniro, joaquin phoenix’in favori aktörlerinden biri ancak ikili sette neredeyse hiç konuşmamış . joker’in çekimleri boyunca deniro ve phoenix arasında ilginç bir gerginlik olduğu da söylentiler arasında

  yönetmen phillips told, besteci hildur gu?nadóttir’dan senaryoyu görmeden filmin müziklerini bestelemesini istedi. ancak bu pek sık yapılan bir şey değil . arthur’un ara sokakta dövüldüğü sahne, çizgi romandan bir görüntüymüş hissi verecek şekilde çekildi . filmde gördüğümüz joker yazısı, sahneye birkaç defa eklenip çıkartılmış. bu sayede eski bir görüntü elde edilmiş

  senaryo çekimler yapılmadan önce sık sık değiştirildi, bundan dolayı aktörler çoğu zaman doğaçlama yapmak zorunda kaldı. senarist todd phillips, paparazinin uzaktan çektiği kalitesiz fotoğraflardan o kadar rahatsız oldu ki kendisi yüksek kalitede fotoğraflar yayınladı

  70’lerin sonunda ve 80’lerin başında çekilen birçok karakter tahlil filmlerinin esintilerini joker filminde de görmeniz mümkün misal taxi driver

  kaynak
 • film'de dekor olarak sadece çöp torbaları kullanmışlar galiba.
 • sanırım şu an ölecek olsam, filmden yeni gelmiş biri olarak olağanüstü olağanüstü diyerek ölürdüm.
  (bkz: the horror the horror)
 • iyi oyunculuk ama çok kötü bir film beğenmedim. sinema sektöründe böyle bir klasman olsa herhalde joker zirveye oynar. bu film sonrası nolan’ın the dark knight’ına olan saygım 2 kat daha arttı. ayrıca six feet under sonrası frances conroy ölümsüzlüğü buldu herhalde filmde görünce şaşırdım.
 • çok iyi film.

  ama:

  ------------

  son sahnedeki doktor kadını öldürdü mü öldürmedi mi emin olamadığım film.
  kanlı ayak izlerinden kimse bahsetmemiş.

  -----------
 • yıllardır sinemaya gitmiyordum, cumartesi günü 3 saatlik vaktim vardı ve bu vakti doldurmak için bu filme gittim, iyi ki de öyle yapmışım. gerçekten muhteşem bir filmdi. tavsiye ederim.
 • film kötü değildi ama joker i bir kez biz nolan'dan izledik. beklentiyle gidiyorsun ister istemez. ve de ne bileyim. herhangi bir deli adami gosterdiler bize perdede. biri herkes tarafından surekli itilse kakilsa dovulse, o kisi kim olursa olsun delirir. ismi joker degil de deli adam falan olsa, gotham cityde olmasa, deli adam ismiyle guzel bir sinema filmi olurmus. ama ismi joker olunca malesef bu filme joker diyemiyorum. olmamis. yeterli kadar olmamis en azindan. yine de öldürüyorum filmi. puanim 6/10
 • gösteri dünyasının oyunbozanı, tekinsizi joker'in filmi.

  herkesin bünyesinin kaldırabileceği bir film değil.
  çok ağır ödipal referanslar içeren film.
  katman katman iş "beyaz, alt sınıf, erkek" hegemonyasına ve trump vb. saltanatına kadar çıkıyor aslında.

  --- spoiler ---

  bu arada joker'le aynı katta oturan siyahi kadına karşı duyduğu şey şehvet değil aslında.. onun kızı ile arasındaki ilişkinin arzusu gibi geldi bana.. orada annesinin korumasında ve merhametinde olan küçük kız çocuğundan farkı yok belki joker'in.. aradığı günümüzde en çok eksiklik çektiğimiz şey: empati ve merhamet..
  onun için de kendisine silah verip yoldan çıkartan şişman palyaço arkadaşının kafasını dağıtırken, cüce arkadaşının kel kafasından öpüp onu salıveriyor.. "bir tek sen bana iyi davrandın" diyerek..

  bu tarz inceliklerin çokça olduğu güzel film.. sıkı film.. iyi film..

  --- spoiler ---
5 entry daha