şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2199 entry daha
  • biri bana söylesin batman ile joker kardes mi degil mi?
    evlatlik muhabbeti kurgu mu degil mi?
    derdimi si.yim
  • birkaç trivia bilgisi okumak isteyenler için buyrunuz.

film, diğer marvel ve dc filmlerinden aşırı farklı olmasının sevilmesini çok sevdim ve gayet iyiydi ama kabul edelim bombassstikkkk bi film değildi.
  • izlemedim, ortalık duruluncaya kadar da izlemeyeceğim.

amk filmi yüzünden berkecanlar banuhanlar hepsi jokerci kesildi.

bir şeyin de boku çıkmasa zaten...
  • film güzel. bundan önceki tek başıma gittiğim kara bela ile kıyaslarsam, bir başyapıt diyebilirim. hatta beti arttırarak 2019'un en iyi filmi diyebilirim.

not: baştan uyarayım hiçbir teknik bilgiye sahip değilim, tamamen öznel bir yorum yaptım.
  • batman the killing joke'dan esinlenerek yapılmış, kanımca en iyi joker performansını gördüğümüz filmdir.
  • senaryosu ciddi anlamda sıkıntılı eksiklikler bir tarafa, gereksiz kısımları da çok. oyunculuk ve sinematografi çok iyi. yalnız 80'ler dönemine göre fazla soluk onu da gotham city keşmekeşliğine veriyoruz iyi color yapmışlar ne eksik ne fazla.
  • komedyen olmak isteyen arthur fleck'in joker'e dönüşmesini anlatan film.

--- spoiler --- spoiler-----spoiler

arthur fleck kendisini suistimal eden, kişilik bozukluğu ve psikozu olan bir annenin yanında büyümüş bir karakter. kendisinde de psikoz var ama hasta olduğunu kabul eden, ilaç almak , iyileşmek ve mutlu olmak isteyen ama hep dışlanıp ezilmiş biri.

kapitalist sistemin insanları ezdiği, sokakların çöplerle dolu olduğu, kamu hizmetlerinin aksadığı, yoksulların ezildiği, onlara asalak, palyaço gözüyle bakıldığı bir toplumda yaşıyor. tutunmak için elinden geleni yapan ama her seferinde itilip kakılan, yok sayılan, annesiyle olan hayatının bile yalan olduğunu öğrenen yapayalnız biri. tüm çektikleri sonucunda çileden çıkıp deliriyor. kontrol edemediği kahkahaları da baş edemediği, ifade edemediği duyguların dışavurumu gibiydi. filmi etkileyici kılan en önemli unsur tabi ki joaquin phoneix'in oyunculuğundaki etkileyici performans göz ardı edilemez.

iyi bir film. joker de bir anti kahraman ama bu film bir açıdan yinde de ana akım sinema içinde. çünkü arthur'un kötü çocukluk dönemi, sürekli ezilip dışlanması en azından filmin ilk yarısında onunla empati kurmamızı sağlıyor. tüm çektiklerinden sonra jokere dönüşüyor ancak onu diğer kötülerden ayıran tarafı ise aslında toplumun bir parçası olmak istemesi. ancak hem arthur'un akıl hastası olması hem de joker'e dönüştükten sonra silahsız insanları acımadan öldürmesi karakterle özdeşlik kurmanızı engelliyor.

tabi filmin egemen kapitalist sisteme bir mesajı var: yoksulları, dezavantajlı grupları yok saymaya, insanların umutlarını yok etmeye, onları ezmeye devam ederseniz sonunda bu insanlar çığrından çıkabilir.
  • çok beğenmeme rağmen joaquin phoenix bu role bu derece giremeseydi, filmi yapanlar amaçlarını nasıl açıklayacaktı çok merak ediyorum.
  • şimdiye dek izlediğim joker filmleri arasında en çok beğendiğim buydu. başrol aşırı iyi iş çıkarmış. gözlerimi ekrandan alamadım.

2019 joker filminin marvel serisinden yani fantastik kurgulanmasından ayıran en büyük özelliği gerçekliğe uyanlanması. fantastik bir hikayede yaratılan joker karakteri, 80lerde yaşayan gerçek bir gothamlıya uyarlandığında karşımıza değişimin ta kendisi çıkıyor. joker aynı joker, fakat yaşantısıyla, nasıl bu karaktere dönüştüğünün anlatılmasıyla kurgunun değişimini ve inanılmaz etkisini görüyorsunuz.

çok çok çok beğendim.
  • izlediğim günden beri aklımdan çıkmayan film.
    filmin müzikleri de hakikaten efsane. tuvalette dans ettiği sahnedeki müziği eyes wide shut'ta sürekli araya giren piyano melodisine benzettim nedense.
    o şahane soundtrack'i de ekleyelim şuraya
29 entry daha