şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • beğendim ancak tam olarak da beklentimi karşıladığını söyleyemem.

başka entrylerde değinenler de olmuş, en büyük sorun joker'in en önemli karakter özelliklerinden olan keskin zekası olmadan portre edilmiş olması. çok içgüdüsel davranan bir joker imajı çizilmiş.

joker'in en önemli olayı yaptığı kötü bile olsa bunu insana çok makul gerekçeleri var gibi yansıtabilmesi. bu filmdeki haliyle biraz rövanşist bir karakter olarak gösterilmiş.

oysa joker soğukkanlıdır, intikamı zekicedir. kötü olmasına rağmen onu sevdiren sahip olduğu ince zekadır. toplumu ve toplumdaki yerini anlaması için insanların onun canını yakması değil, bunu akıl etmesidir onu özel yapan.

joker'i haklı gösterme filmi değil denilmişti ama tam olarak öyle yapılmaya çalışılmış bence. bu uğurda thomas wayne karakteri düz bir kapitalist kodaman olarak yansıtılmış. tabii ki en nihayetinde bir kodaman ancak batman hikayesi içinde thomas wayne gotham için sorumluluk alan, zor durumdaki insanları kurtarmak için bir şeyler başlatmaya çalışan bir adam. joker'i daha acınası gösterebilmek için wayne biraz olmadığı bir tipe dönüştürülmüş.

"naif bir adamcağızı ne hale getirdiler bakın" yaklaşımından hoşlanmadım. joker, batman'in baş düşmanıdır. batman'in diğer düşmanlarından onu ayıran şey eylemlerinin arkasında maddi gerekçeler olmayışı, tamamen doğallığından kötü olmasıdır. tıpkı batman'in beklentisiz iyi olmaya çalışması gibi. bu yüzden ikisinin çarpışması en dikkat çekici olandır, çünkü birbirlerinin doğal düşmanıdırlar. bu film joker'i o doğallığından uzaklaştırmış gibi göründü bana.

joaquin phoenix'e gelecek olursak; harika bir iş çıkarmış, iz bırakıcı bir performans kesinlikle. ama malum soruya yanıtım: heath ledger, havada karada.
  • filmin sonlarına doğru esas oğlan gotham'ın orta yerinde polis aracının üstünde dans ederken, etrafta toplanan öfkeli kalabalık ve meşale yakan göstericiler arasında klasik parliament sinema kulübü tadında tipik bir amerikan caddesi ile posterlik bir poz vermiş filmdir. palyaço boyalı klasikler yerine böyle bir manzara daha hoş olurdu. bunun yanında her ne kadar gotham city ve arkham, şehir profili ve kontrast olarak bu filmde dizideki kadar dikkat çekici olmasa da bunu filmin geçtiği zamanın koşullarına vermek lazım.
  • çizgi romanlara ne kadar hakim olunduğunu gösteren, turnusol görevi gören film.

filmi izleyip de, tek bildiği heath ledger joker'i olan insanların "joker bu değil abi ya yanlış yansıtmışlar" yorumları ile de göz doldururlar.
  • gülüşlerin altında gizli olan acıları izleyenlerin de yaşadığı sürece gülüşleriyle olamasa da başka türlü dışa vurulduğunu izlenildiği anda insanın aklına getiren başarılı bir yapım.
  • heath ledger'ın jokeri halk için sanattır.

joaquin phoenix'in jokeri sanat için sanattır.
  • oyunculuk 10/10,

senaryo: asiri depresif,

cok net ozet gececegim; psikolojik bunalimda olanlar, anksiyetesi olanlar izlemesin.

ozgunluk acisindan cok basarili bir film.

oscar’i film dalinda yuksek ihtimal alacak,

oyunculuk dalinda baska adaylara sans dahi vermiyorum %100.

bir daha izler miyim? hayir.

olmeden izlenmesi gereken bir film mi? psikolojiniz saglamsa evet, degilse hayir.
  • senaryo: 7/10
    kurgu: 5/10
    görüntü yönetimi: 7/10
    müzikler: 9/10
    yönetmen: 8/10
    başrol performansı: 9/10

sonuç: 7.5/10
  • marvel - 50 süper kahramanı aynı savaş alanında topladık, hepsine ayrı ayrı dövüş sahnesi çektik. filmimiz şöyle güzel böyle güzel ...

dc - release the clown!

not: espri 9gag'dan alıntıdır.
  • başlık altındaki 2. entry olacak ama 40 yıllık bir sinemacıyım allah belamı versin uzun zamandır böyle güzel bir film izlememiştim. her yönüyle mükemmel... jimmy durante’nin smile adlı müziğini defalarca dinleyip filmdeki atmosferi yakalamaya çalışıyorum. bugün de gideceğim. sonraki gün de gideceğim. vizyondan inene kadar izlemeye gideceğim. todd phillips bu sefer çok şaşırttı çok.
  • kötü bir filmdi.

joker'e yazık olmuş, oyunculuk fena değil ama senaryo destekleyememiş.

hani komedyen rolündeki de niro soruyordu ya "im waiting for punch line" öyle bekledim durdum filmde.

bilmiyorum belki amacı buydu filmin.

olmamış.