şükela:  tümü | bugün
  • en iyi erkek oyuncu garanti.
    hakkı da herifin, dökülen kanlarımız feda.
    ama vegan olması ve iklim degisikligi eyleminde tutuklanması artı 800 puan getirecektir.

edit : iklim karsiti yazmisim, degisikligi olacakmis.
  • balon olmayan filmdir. her popüler filmin kötü olmadığını ne zaman anlayacaksınız? ya da biliyorsunuz da sırf ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi'ne ters düşmemek adına trollük yapıyorsunuz.
    joaquin phoenix'in oyunculuk dersi verdiği bu yapım kesin olarak en iyi film ve en iyi erkek oyuncu ödülünü alacaktır.
  • bu filme balon/kotu diyen, hayatinda hic zorluk yasamamis, caresiz kalmamis, dislanmamis ve ezilmemis zengin picleri ya da amacsiz nerdlerdir. sizin bu filmle birlesmeniz ve filmi anlamaniz mumkun degil.
  • "mehehe tabii ki popüler olanı begenmeyecegim olm, yoksa ne farkım kalır diğerlerinden." saçmalığı nedeniyle film boklanıyor ama film tek kelimeyle: sarsıcı!

kaç film için bu kelimeyi kullanabilirim bilmiyorum.
  • joker, 11 dalda oscar'a aday oldu. işte kategorileri: en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi uyarlama senaryo, en iyi özgün müzik, en iyi kurgu, en iyi görüntü yönetmenliği, en iyi makyaj, en iyi ses kurgusu, en iyi ses miksajı, en iyi kostüm tasarımı

en az üç oscar alır diyorum.
  • sözlükte o kadar garip insanlar var ki.
    yok "yarraamı alır", yok "kafasını alır", yok "balon film", yok "havasını alacak", yok "joaquin şovmen" bilmem ne.

abi size gençliğinizde ne yaptılar da bu kadar nefretle doldunuz?
    7. sanatın bir örneğine, bir aktöre karşı bile nasıl bi nefret kusmaktır bu?

ya da yaşlar gençse eğer, bu nasıl bir ergenlik seviyesi? biz de ergen olduk ama ben bu durumu gerçekten anlayamıyorum.
    trollük falan değil bu, gayet samimi yazıyorlar. kafa böyle çalışıyor çünkü ama neden acaba ya?

çok ilginç, çok sosyolojik bir vakasınız siz.
  • en iyi erkek oyuncu oscarinda 5 adaylik var. joker niye aday oldu diyen kisinin, jokerden daha iyi 5 performans sayabilmesi lazim. en iyi film oscarinda adaylik sayisi daha da fazla ustelik. 2019 yapimi 5 film izlememis adam gelmis buraya jokerin adaylik sayisini fazla buluyor. o zaman soyleyin size gore kim aday olmaliydi? ama bilmiyorsunuz ki cunku film izlemiyorsunuz.

bu mallari bir kenara birakirsak, sene olmus 2020 ve artik hollywood'ta kaliteli filmler pek cekilmiyor. bunun en buyuk sebebi kaliteli filmlerin gise yapmamasi. o yuzden gunumuzde nadir cekilen guzel filmlerin degeri, sayilarinin az olmalarindan oturu daha da artiyor. joker de boyle. klasik hollywood mantigiyla cekilse, icine bol bol aksiyon konurdu ve filmin abasi bellenirdi. ama oyle yapilmamis ve buna ragmen 1 milyar dolardan fazla hasilat elde edilmis. bunda reklaminin hazir olmasinin da etkisi var tabi. joker filmi cektik deyince millet haliyle gidip izliyor.

joker, bu adayliklari sonuna da hak ediyor. 7-8 oscari almasini bekliyorum ben. umarim en iyi erkek oyuncu oscarini joaquin phoenix alir. ama diger aktorler yasli oldugu icin ve belki de son oscarlarini alacaklari icin onlara torpil de gecebilirler.
  • sözlüğün ne kadar mal dolduğunu gözler önüne seren başlık.

filmi beğenme-begenmeme meselesi değil bu. beğenmeyebilirsin, berbat olduğunu iddia edebilirsin ama gelip de başlığa "ne alaka ya, bok gibi film!" ya da "bundan bize ne?" gibi mal mal şeyler yazmak zorunda değilsiniz. olmayan beyninizi ben sizin...

filme gelirsek: sinema gurusu değilim, görüntü yönetmenliğinden falan anlamam ama bu oyunculuk oscarı hak eder bence. yani dolu dolu hak eder hem de. film de beni çok etkisi altına almıştı. izlerken yumruklarim kasılı olarak izlediğimi fark etmiştim.

yine filmin başlığında birçok değerlendirme yapıldı, metaforlar vardı pek çok. gerçekten bir ince işçilik var. bu yüzden bunu sıradan bir süper kahraman filmi kategorisine sokamayiz diye düşünüyorum. resmen psikolojik/gerilim filmi...

irishman de çok iyi film ama oyuncuların genç halleri çok egrreti duruyordu. bu da biraz puan kirilabilecek bir nokta.

oscar'dan bize ne diyen mal! evet oscar'dan sana ne? o zaman ne sikime gelip yazıyorsun bu başlığa? mesela futboldan bana ne, ben gidip saçma sapan futbol başlıklarına yazmıyorum. sen de aynısını yapabilirsin.

oscar benim için çok mu önemli? hayır. sadece hak ettiğini düşündüğüm birileri, bir iş, hak ettigi payeyi alırsa bundan dolayı bir nebze mutlu olabilirim.
  • yazılanlara bak biri yerden yere vurmuş biri arşa koymuş

joker filmi oyuncu metinleri bakımından oldukça kötü bir film olsada çekim kalitesi bakımından oldukça iyi bir film

bu film 60 yıl sonra bile torunlarınız tarafından izlenmeye devam edecek çünkü joaquin phoenix bugüne kadar gelmiş geçmiş en iyi oyunculuğu sergiledi evde yok yere kahkaha atmaya çalışın anlarsınız
  • hem birçok açıdan iyi bir film olmasının, hem de bu yıl yeterince iyi film yapılmamış olmasının sonucudur.

11 dalda oscar adayı olması abartı diyen arkadaşlar bu seneki film kıtlığında adaylığı hakettiği halde alamayan filmleri de yazarsa seviniriz. gözden kaçırmışızdır, açar izleriz.