şükela:  tümü | bugün
  • other half denen meretin ne oldugu yavas yavas ortaya cikiyor. adamlar resmen "hardware app" yapmislar. telefonun ön parcasi islemci ve ön yüz elemanlarindan ibaret (ekran, ön kamera, mikrofon hoparlör vs). other half denen kisim ise bir arka kapaktan cok öte, geri kalan donanimi iceren bir yapi. bu other half, cesitli donanim opsiyonlarina sahip olacak, ki bunlari 3ncü parti üreticiler de üretebilecek. hangi özellik senin icin önemliyse onu alip takip cikarabileceksin. mesela daha güclü pil, daha yüksek fotograf cekme donanimi, kablosuz sarj özelligi, ya da hafiza kapasitesi daha yüksek vb secenekler arasindan istedigini secebileceksin. ilginc görünüyor. bu arada söylediklerine bakilirsa telefonda tüm android uygulamalarinin da calisacagini söyleyelim.
  • kullanıcı kılavuzunu tükçeye çevirmeye başladım. yardım etmek isteyenler iletişime geçebilir.

https://docs.google.com/…rbgk_z77o/edit?usp=sharing
  • nokia'nın meego tabanlı akıllı telefon alanındaki harika çalışmalarını n9'un çekirdek geliştiricileri ve meego topluluğuyla birlikte devam ettirmeyi amaçlayan yeni kurulmuş şirket. android'den uzak durmaya çalışan biri olarak çıkaracakları jolla os'u merakla bekliyorum.

nokia'nın jolla'yı gizliden desteklediği de dolaşan dedikodular arasında. bu sadece çeşitli yazılanlardan benim çıkardığım bir yorum tabii. bad zeppelin'in haber verdiğine göre zaten nokia bridge kapsamında açıktan bir destek ve yardım söz konusu. ama ben bunu biraz nokia'nın windows mobile'e karşı bir b planı olarak görmek istediğimden bunun ötesinde bir yardımın olduğu inancındayım.

anladığım kadarıyla yeni mobil işletim sistemi mer ve qt ile sıkı sıkıya bağlı bir proje olacak, önceki arayüzlerden birini kullanmak yerine yeni geliştirilen bir tane kullanacak.

paketleme biçimi olarak rpm kullanılacak. şirket sadece yazılım değil telefon da üretecek. qt, c++, qml ve html5 ile geliştirim yapmak mümkün olacak.

hazır düzenleme yapmışken unuttuğum şu bilgiyi de aktarayım: x86 ve arm mimarileri hedefleniyor.

henüz yayında olmayan ana sayfa: http://jolla.com/
    şu an aktif iletişim için en iyi yer: http://twitter.com/jollamobile
    şirket bilgileri: http://www.linkedin.com/company/jolla
  • isteyenlere 100 euro civari indirim kuponu verebilecegim sahane telefon.
  • tabletinin türkiye'de de satışa çıkabilmesi için ilgili talep toplama anketinde oy kullanılabilir. sayfa içinde turkey araması yapıp şukuyu basmak yeterli.

yalnız yeni bir firma olduğu için almayacak olanlar boşuna oy vermesin, yanlış bir pazar izlenimi oluşturup zarara uğratmayalım canım firmayı.

https://together.jolla.com/…e-make-it-available-to/
  • tableti türkiye'ye gelirse 1000 tl civarı bir parayı gözden çıkarabilirim
  • android için launcher'ı çıkmış olan işletim sistemi. htc one m8'de denedim launcher çalışıyor. telefonu farklı havaya soktu valla. indirmek isteyen olursa buraya tıklasın.
  • bizim gibi geekleri heyecanlandıran bir girişim olduğu aşikar. ancak tutması da bir o kadar zor. bir kaç heyecanlı geek alır, biraz hava atarlar; sonra da sıkılıp android'e geri dönerler.

ben de istiyorum rakip işletim sistemleri gelişsin ve alternatifler çoğalsın diye. incelendiğinde jolla'nın işletim sistemi gerçekten insanı çekiyor. dinamik bir sistem. insanın kurcalayası, sürekli sayfalar arasında koşturası geliyor.

ama, işte işin bir de "ama"sı var. yıl 2014. çözünürlük 960 x 540, 1 gb ram ve snapdragon 400 işlemciye sahip oldukça kalın bir telefondan bahsediyoruz. her ne kadar 4,5'' boyutunda olsa da buna rağmen çözünürlüğü ppi değerinin düşüklüğü ve diğer donanımsal özellikleri nedeniyle günümüzden 2 yıl geriden gelen bir telefon.

kalın demiştik değil mi? evet. günümüz telefonları işlemci ve bellek ihtiyacı nedeniyle büyüme eğilimindeler. bu büyümeyi de telefonların kalınlığını ufaltarak gidermeye çalışıyorlar. iphone'u ayrı tutuyorum. o nevi şahsına münhasır bir işletim sistemi. jolla, iphone'un rakibi değil. jolla'nın rakibi olduğu telefonlar android işletim sistemine sahip telefonlar. bu telefonların yanında ise jolla 1-2 mm kalın kalmakta. şimdi "yahu 1-2 mm nedir ki?" diyenler olacaktır. böyle düşünmemek lazım. çünkü 1-2 mm demek %10 - %20 daha kalın demek. bu da önemli bir kalınlık. ben nokia 920 kullanmış bir insan olarka onunla hemen hemen aynı kalınlıkta bir telefon olduğunu düşününce diğer özellikleri ile birlikte değerlendirildiğinde bu kalınlığın göz ardı edilemeyeceğini düşünüyorum.

android telefonların artık en azından 720p çözünürlüğünde üretildiği, ppi değerlerinin 300 ve üzerine çıktığı, işlemcilerinin ise snapdragon 600 ve üstü kullanıldığı göz önüne alındığında başat bir telefon olmaktan çok uzak kaldığı kabul edilmeli. "amacı bu değil" denebilir. ancak bu ürün bir ilk. ilk çıkan ürünlerin telekomünikasyon piyasasında kabul görebilmesi için fark yaratan, diğerlerinden ayrılan hem donanımsal hem de yazılımsal farklarının bulunması lazım. jolla'da bunların hiç biri bulunmuyor. sadece geekleri çekebilecek bir telefon. o da özellikleriyle değil, işletim sisteminin uzun süredir sosyal medyada fazlaca göz önünde tutulmasından.

bellek ve işlemci konusu aslında tamamen işletim sistemi ile alakalı görünse dahi sonuçta android uygulamalarından beslenecek bir işletim sistemine sahip jolla. bu da onun kaçınılmaz olarak android sistemlerle rekabet içinde olması sonucunu doğuruyor. maalesef jolla ikincil olarak bu nedenle sınıfta kalıyor.

peki jolla'nın birincil olarka sınıfta kalma nedeni nedir? fiyatı. evet donanımsal olarak 2 yıl öncesine ait ve bir telefonun 400 € gibi bir fiyatla piyasaya sürülmesi başarısızlık için açık ara en önemli neden. aslında bu fiyatı yadırgamıyorum. sonuçta jolla'nın arkasında bir google, apple ya da windows yok. bu nedenle fiyatları sübvanse etme şansları kalmıyor. eh satış miktarlarının da yüksek olmadığı ve olmayacağı göz önüne alındığında aslında 200 $'ın dahi fazla kaçabileceği bir telefon 400 €'dan piyasaya çıkmak zorunda kalıyor. bunun yanı sıra en önemli etmen olan pazarlamanın sadece sosyal medya aracılığıyla "reklam" olarak sınırlandırılma zorunluluğu jolla'nın başarı şansını iyice azaltıyor.

toplarsak jolla bir prototip. bir deneme. fazlası olma şansı yok. hani donanım olarak güçlü ve farklı özellikler vaad eden bir telefon olsa fiyatına rağmen piyasada şansı olabilirdi. ama hem işletim sisteminin sıradan kullanıcıya hitap etmemesi hem de oldukça düşük donanımsal özelliklerine rağmen fiyatının "amiral gemisi" olarak hitap edilen rakip telefonlardan yüksek olması jolla'nın bir "kaybeden" olmasına neden oluyor.

zaten jolla'nın amacı sailfish'i tanıtmak benim anladığım kadarıyla. android yerine yeni maceralar aramak isteyen, farklı bir pazar dilimine nüfuz etmek isteyen büyük firmaların dikkatini çekip işletim sistemini pazarlamak. yoksa telefon olarak piyasada tutunma şansının hiç olmadığını yaptıkları pazarlama faaliyetlerinden okumak mümkün.

peki burada başarılı olabilirler mi? zor. oldukça zor. çünkü piyasada destek alabilecekleri pek bir firma yok. samsung garip bir tizen sevdasında. o da tutmayacak ya, neyse. burada onu konuşmayalım. lg deseniz google'ın peşini bırakmaz. meza motorola da öyle. sony'nin de android'den ayrılacağını düşünmüyorum. her ne kadar windows işletim sistemli bir telefon çıkartacak olsalar da sony'nin başat mekanizması yine android olacaktır. microsoft'u zaten işin içine katmıyorum. geriye de bir şey kalmıyor zaten. htc kendini kurtarma derdinde. one serisi ile yakaldıkları başarıya sarılmış durumdalar. blackberry'yi satın alan şirket böyle bir çılgınlığa girer mi? sanmıyorum. onlar da ucuz yoldan android'e geçiş yapacaklardır.

sonuçta sailfish için de olumlu konuşmak zor. jolla ve sailfish için emeklerini harcayan kişilerin de ben bu projeye güvenerek yola çıktıklarını düşünmüyorum. muhtemelen çoğu bu işi bir fırsat denemesi olarak görmüşlerdir. eğer evi arabayı satıp jolla ve sailfish'e güvendilerse sonları pek iyi olmaz.