• cem karacanın safinaz isimli şarkısında safinazı kandıran şerefsiz kişi. çok çakmış matematikten ama yine matematikten bulmuş yolunu.

"bir emeklinin oğluyum adım niyazi, jön niyazi de derler dostlar sağ olsun."
  • ne biçim şarkı bu dinine yandığım
  • --- spoiler ---

geçende karşılaştık iş çıkışında,
    çaktım beykozu dedim hani...
    haftasonu, anlarsın ya.
    --- spoiler ---

beykozu çakan ibinedir. güven vermez.
    zaten şarkının sonlarına doğru 'niyazi’den hayır umma ilaçsız bir kele benzer' diye hatırlatılmaktadır.
  • muhasebeye takıldığı fabrikaya geçenlerde bir yavru düşmüştür. fıstık gibi ama adı biraz faul, aysel değil canan değil safinaz
  • giriş kısmı çiçek abbas filminde kullanılmıştır.

https://youtu.be/31srdl6dp1y?t=525
  • nedense aklımda hep bu rolde kerem alışık canlanır.
  • babası eski levazımcıdır.
  • kurgusal karakter. cem karaca'nın safınaz isimli şarkısında burjuvayı temsil eder. babasının emeği ile iş bulabilmiş, zampara, alkolik, ahlaksız bir tiplemedir.

sıcak kanlıdır. hızlı samimi olur. kendini tanıtırken ayni zamanda kimliği olan lakabı ile birlikte bahseder. sağ olsunlar dostları jön niyazi derler o'na. yağ tüccarı olan şimdiki patronun yanında muhasebeye takılır. patron, babasının o zamanlardan dostu olduğu için lise terk, tembel biri olması göz ardı edilir. fabrikada çalışan kadınların hepsine yürür. tava getirdiklerine iş çıkışı çakar beykoz'u. haftasonu da (bkz: kötü adam gülüşü)... akşamları meyhaneye gider. kesik mehmet ile aynı mekanın müdavimidirler. megolomandır. ilgi çekmeyi, övünmeyi sever. rakı içerken ilişkilerinden, beraber olduğu kadınlardan bahsetmeye bayılır. kötü pudrayı sevmez. hemen tanır.
    o safinazı rakı sofrasına meze ederken arkadan "anlat jön niyazi abim" diyen proleter şakşakçıları vardır.
    edit: (bkz: kapıcı kasım)
hesabın var mı? giriş yap