şükela:  tümü | bugün
  • 2010 avrupa genç erkekler basketbol şampiyonasında 9 maçta 19,4 sayı 13,4 ribaund ortalamalarıyla oynayarak ülkesini yenilgisiz şampiyon yapan 2,10m lik 18 yaşındaki center.
    final maçında rusyaya karşı 31s 18r ile oynamıştır ve büyük ihtimalle turnuva mvpsi olacaktır.

türkiye litvanya arasında oynanan 2009 avrupa u18 3.lük maçında ise bizim enes kanter jonası denize dökmüştü (35s 19r / 14s 5r) ve ayrıca turnuva mvpsi olmuştu.

edit: mvp olmuştur.
    turnuvadaki istatistiklerinin son hali şu şekildedir:
    19,4 sayı ile 2. (1. alessandro gentile 23,0)
    13,4 toplam ribaund ile 1.
    9,6 savunma ribaundu ile 1.
    3,9 hücum ribaundu ile 2. (1. olexiy len 4,8)
    6 double double ile 1.
    %67 fg ile 1.
    %70 2p fg ile 1.
    2,7 blok ile 2. (1. olexiy len 4,3)
    7 fta ile 1.
    5,4 ftm ile 1.
  • atletiktir,bütün ribandları kovalar ancak fiziğini geliştirmesi gereken bir oyuncu 2.10 boyunda kendisi bu haliyle nba de oynayamaz enes ile karşılaştırmaya bile gerek yok diyorum çünkü potansiyelleri arasında uçurum var :) kendisi atletizmi sayesinde sivrilmiş bir oyuncudur enes zekasıyla bu kadar yıl basketbol oynayan biri olarak basketbolda zeka atletizmden her zaman üstün olmuştur :)

küçük not:bana sakın bir oyuncu zeka ile atletizmi birleştirirse demeyin dünyada onu başarabilen bir oyuncu var onada mj diyorlar :))
  • nedense sisirilmis bir kardes gibi duruyor. yetenek olarak herhangi bir ekstra ozelligini goremedim ben. bildigin fundamentali duzgun, oyunun kurallarini bile uzun zayif dogru avrupa cocugu. cok var yani bunlardan. bir tek bilekler yumusak, o yuzden bizim mankafa amerikali scout'lar su perisi gormus gibi oluyorlar. milicic'i de aha ayni boyle gazlamislardi. sonra da yerin dibine sokup cocugun ekmegiyle oynadi namissizlar. neyse ne diyoduk. evet center yoklugundan ust siralarda secilecek ama star olacak gibi durmuyor sahsi fikrime gore. guzel rotasyon oyuncusu bence, cok zorlarsa bi ihtimal ilgauskas.
  • enesin kendi jenerasyonundan en büyük rakibi bu çocuk olacaktır. ama yine de nba'e daha hazır değil. doğru takım tarafından seçilmezse kurda kuşa yem olup avrupaya dönebilir. ama enes gibi potansiyeli çok yüksek.
  • darko milicic'i anımsatıyor.
  • 2011 nba draftı'nda toronto raptors tarafından 5. sıradan seçilmiştir.
  • (bkz: #24323041)
  • eurobasket 2011 hazırlık maçında litvanya çek cumhuriyeti'ni 94-75 mağlup ederken 26 sayı, 10 ribaundla oynadı. henüz 20 yaşında avrupa basketbolunda söz sahibi olabileceğini dosta (d. lavrinovic'i ondan önce düşünen litvanya medyası) düşmana (enes kanter ve enes kanter'i draftte ondan önce seçen utah jazz ve thompson seçiminden ötürü cavaliers'e) kanıtladı.
  • rusya macinda 14 sayi 7 rebound ile oynamis,

http://www.youtube.com/…v=stqqohb98vw&feature=feedu

ayni mac icinde de andrei kirilenkonun beynine vermis genc yetenek.

http://www.youtube.com/…tation_id=annotation_278115
  • iyi bir uzundur, daha da iyi olacak muhtemelen, ancak kariyeri boyunca enes kanter ile karşılaştırılması bile kendisi adına onur vericidir.