şükela:  tümü | bugün
  • aka c0mrade. hapis cezasına çarptırılan 18 yaşından küçük ilk hacker. 1983 doğumlu. 15 yaşındayken defense threat reduction agency bilgisayarlarına sızıyor ve çok önemli bilgilere ve şifrelere ulaştı. bu olaydan sonra nasa güvenliği yeniden sağlamak için bilgisayarlarını üç hafta süreyle kapatmak zorunda kaldı. yakalandıktan sonra altı ay hapis cazasına çaptırıldı. 24 yaşındayken fbi ve diğer kurumların her siber suçta koşa koşa lan james bi ilgin var mı lan demesinden bıkarak yaşamına son verdi.
  • unix ve c dehasi merhum hacker. 15 yasinda nasa ve amerika savunma departmanini crack'lediginde amaci zengin olmak degil "neler yapabilcegini gormekti". amerika savunma departmanini hackledikten sonra onlara guvenlik zaafiyetlerini ve bu zaafiyetleri nasil cozeceklerini anlatan bir yazi yazmis fakat cevap alamamistir.

    amerika james'in yeteneklerinin tehlikeli derecede iyi oldugunu anlayip her firsatta kendisini mahkemelerde surundurup en sonunda depresyona sokmustur. james mayis 2008'de intihar etmeden once su notu yazmistir.

    "durustce soyluyorum, tjx saldirisiyla herhangi bir baglantim yok. artik adalet sistemine guvenim kalmadi. belki de benim bugunku hareketim ve biraktigim bu mektup insanlara guclu bir mesaj olur. oyle ya da boyle bu durum uzerindeki kontrolu kaybettim ve geri kazanmanin tek yolu bu."