şükela:  tümü | bugün
 • büyü ile ilgili olması haricinde harry potter ekolü ile alakası olmayan, anlatım tarzı daha çok neil gaiman'ı çağrıştıran bir roman. bazı yerlerinde tasvirler ve yan konuların ağırlığı okuyucuyu olay örgüsünden uzaklaştırsa da kesinlikle okunmaya değer olduğunu düşünüyorum. heyecan verici... (calendil - daily telefax)
 • ne yüzüklerin efendisiyle, ne de harry potter'la alakası olmayan kitap. eğer o ikisini sevdiyseniz muhtemelen bunu da beğenerek okursunuz, bence kurup kurulabilecek en derin alaka da budur.

  gayet güzel karakterizasyon yapılmış, iyi kurgulanmış, basit olmasa bile rahat okunabilir ve akıcı bir dille yazılmasının yanı sıra kitapta hakikaten ingiliz bir şeyler var, insan okuduğu anda "aha ingiliz kitabı bu" diyebiliyor. mr norrell muhteşem biçimde gıcık, elf efendi gavurların "creepy" lafının tam karşılığı, tekinsiz bir herif, jonathan strange ise hastası olunan kitap karakterleri listemde ilk ona müthiş bir sıçrayışla tepelerden yerleşmiş bir adam. tarihsel, gerçek olayları fantastik öğrelerle gayet güzel harmanlamış susanna clarke, belki her şey tamı tamına doğru olmayabilir ama bir yerlerinden atmadığı, en azından tatmin edici düzeyde araştırma yaptığı su götürmez bir gerçek.

  bunların yanı sıra, kitabın en çok hoşuma giden yanlarından birisi de sayısız dipnotları. susanna clarke sadece bir kitap yazmamış, kendi kafasında bir dünya kurgulamış (hmm, belki de bu da bir alakasıdır lord of the rings ve harry potter'la, ama bu dünya kurgulama işi aynı biçimde/derecede yapılmış değil... neyse). dünyayı kurgulamış, ama bu dünya bize anlattığı hikayenin sadece arkaplanında, lord of the rings gibi, hatta ve hatta belki de harry potter gibi en azından karakterler kadar önemi yok bu dünyanın. anlatırken hikayeyi bu dünya hakkında bir kaç detay serpiştirmiş laf aralarına clarke, hikayeyle bir alakaları olmadığından da sadece sözü geçiyor kitabın narrative'inde. ama sadece bu kadarla kalmasına yüreği el vermemiş gibi lafı geçen hemen her şeye bir dipnot konmuş, hikayenin akışı atlanmadan bu dünya hakkında bize pek çok bilgi veriliyor. hafif ansiklopedik bir havası var bazı dipnotların, bazıları ise tamamen eğlencelik. bazı yerlerde iki sayfa uzunluğunda bile olabilen bu dipnotlar sayesinde kitaba başka bir gerçeklik havası katılmış, leziz olmuş bana sorarsanız. kimilerini illet etmiş bu, ama benim de dahil olduğum çoğunluk için kitabı başka kitaplardan ayıran artılardan bir tanesi.

  zannımca 2004'ün en başarılı kitaplarındandı. 2004'te çıkan her kitabı okumanın yanından bile geçmediğimi de belirtmek isterim ama, o ayrı.
 • oglak yayinlari tarafindan turkcelestirilmis, kocaman kitap..695 sayfa, ansiklopedi boyutlarinda, yatarak okuma keyfini yasatamayacak, yollarda okumak icin cantalarda tasinamayacak olcutlerde ne yazik ki. ama belki de zaten oyle okunmamasi gereken bir kitap oldugu icin oyledir. oglak yayinlari, beyaz ve siyah olmak uzere cift kapak secenegi sunmustur okurlara. bir de bakalim neil gaiman ne demis kitap hakkinda:

  "jonathan strange ve bay norrell, hic kuskusuz ingiliz fantastik romaninin, son yetmis yilda yazilmis en mukemmel ornegi...tanimaktan mutluluk duyacaginiz karakterlerle, tekrar tekrar ziyaret etmek isteyeceginiz mekanlarla dolu, bastan sona buyuk bir zevkle okunan kocaman bir kitap."

  fiyati 40 ytl; 25. tuyap istanbul kitap fuarinda ise %30 indirimli.
 • 2005 hugo ödülü'nü ve world fantasy ödülünü kazanan kitabın arka sayfasından ;

  "ingiltere'ye iki büyücü gelecek

  ilki benden korkacak, ikincisi beni görme özlemiyle yanacak,
  ilkini hırsızlar ve katiller yönetecek, ikincisi kendi yıkımında suç ortağı olacak,
  ilki kalbini kalbini karanlık bir ormanda karlar altına gömecek ama yine de sızladığını hissedecek, ikincisi en değerli varlığını düşmanının elinde görecek...
  ilki hayatını yalnız geçirecek, kendi kendisinin gardiyanı olacak, ikincisi ıssız yollarda yürüyecek, başında fırtına, yüksek bir tepede karanlık bir kule arayacak..."
 • bir hıncal uluç girişi yapmak gerekirse:

  "tek kelimeyle olmamış!"

  --- spoiler ---

  bencil bir büyücü olan gilbert norrell'in ingiltere'deki tek büyücü olmak için yaptığı bir oyunla başlayan roman, bay norrell'in ününü yaymak için londra'ya gitmesiyle gelişme bölümüne geçiyor. jonathan strange'in bir şans eseri büyücü olmayı tercih etmesi ve bu konuda yardım almak için bay norrell'in yanına gitmesiyle hız kazanan roman, şeytanarabası saçlı adamında olayların içine girmesiyle gerçek kimliğini buluyor. son kısıma kadar detaylarla okuyucunun olayları ve olayların geçmişini kavramasına yardımcı olan anlatım, son kısımda yerini bir aceleceliğe ve oldu bittiye getirmiş. en çok merak edilen, düğümün nasıl çözüldüğü ve sonrasında ne olduğu konusunda, okuyucuya çok az bilgi vermiş ve bende hayal kırıklığı yaratmış bir roman.

  bu arada siz siz olun şeytanarabası saçlı adam ile john uskglass'ı karıştırmayın.
  --- spoiler ---
 • kesinlikle bu kadar az bilinmesi şaşırtıcı olan bir başyapıt.

  dipnotları bazen iki sayfaya uzayan, sayfa kalınlığı sayesinde adam öldürmek için de kullanabileceğiniz ama kaçırılmaması gereken bir şaheser. bir yandan ingiliz beyefendiliği ile dalga geçerken, bir yandanda karanlık tasfirlerde ürpererek okuyacağınız kitap. tarzı kesinlikle neil gaiman gibi.

  hugo ödülü'nü ve world fantasy awards kazanmış kendileri. nebula ödülünü almaması şaşırtıcı.
 • neil gaimana göre ingiliz fantastik romanının son yetmiş yılda yazılmış en mükemmel örneğidir.
 • neil gaiman'ın "son yetmiş yılda yazılmış en mükemmel ingiliz fantastik roman örneği" söylevi her ne kadar abartı olsa da (zira susanne clarke kendisinin arkadaşıdır ve bu da söylevinin bariz abartı olduğunun yüksek oranda kanıtıdır) aldığı övgüleri sonuna kadar hak eden bir eserdir.

  not: klişe tabirle "neil gaiman fanıyım", yanlış anlaşılmasın.
 • dipnotlarda verilen kitapları, john uskglassın hayatını anlatan kitapları okuma isteği oluşturan fantastik kitap. kitap 3 ciltten oluşur. ilk cilt epey yavaş ilerlese de üçüncü cildi çok heyecanlı, hızlı ve karanlıktır.
 • tek kelimeyle muhtesem bir fantastik romandir, fantastik kismini bir yana birakirsak gayet iyi bir sekilde ortaya konmus viktorya donemi ingilteresini anlatan periyod romani bile diyebiliriz. kitaptaki karakterler pek bir inandirici sekilde kurgulanmistir, strange ile norrell arasindaki etkilesimler gayet iyi verilmistir. isin guzeli kitaptaki mizah tam kararinda kullanilmistir, yer yer kahkaha attiracak kadar komik sahneler olsa da inandiriciligi sarsip romani 'satire' kivamina getirmez. kitaptaki tarihi karakterler, lord byron olsun, duke wellington olsun tarihe epey bagli kalinip yazilmis, hani neredeyse strange'in waterloo savasindaki kahramanliklarina inanasim geldi. fantazi seviyorsaniz kesin okuyun, victorian ingiltereye herhangi bir ilgi duyuyorsaniz da okuyun, hatta hic fantezi kaldiramam diyorsaniz ama iyi bir roman seviyorsaniz da okuyun.

  bir laf da yazarimiz susanne clarke'a gelsin. a be kadin, elalem senin kurdugun kadar guzel bir dunya kurunca durmuyor, sequel, prequel yazip duruyor, sonra gelsin satis rakamlari, filimler, oyuncaklar. su kitabi devam ettirmedin ya, alacagin olsun.