şükela:  tümü | bugün
 • katili 2016 yılı itibariyle hala bulunamamıştır ve kuvvetle muhtemel bulunamayacaktır da. hala kapanmış bir dosya değildir ama 20 yıl sonra herhangi biri itiraf etmedikçe de ortaya çıkmayacaktır. aslında bu konuya dair çok uzun bir entry yazmak istiyorum da, üşeniyorum. bu yüzden kısaca bu olayı çok ilginç yapan şeylerden bahsedeyim biraz;

  -ailenin şüpheli olması. genelde yazacağım şeyler de bunla ilintili olacak. teori o ki; anne patsy veya erkek kardeş burke yanlışlıkla kızın ölümüne sebebiyet veriyor ve aile bu durumu örtbas etmek için dümene kalkışıyor. bu durum sadece ihtimalden fazlası haline geldi zamanla, çünkü aile kendisinden beklenen dürüstlüğü gösteremedi. birkaç olay var bunla alakalı, ama örnek vermek gerekirse; aile olay günü giydikleri kıyafetlerin incelenmesine anca 1 yıl sonra izin vermişlerdir. bir de genel olarak ailenin olaya ilişkin tutumu da şüphe çekici olmuştur, normal şartlar altında böyle bir olay yaşayan aile tamamen işbirliği yapacakken ramsey ailesi biraz kaçınmış bazı şeylerden.

  -eve herhangi bir zorla giriş olmaması. yanlış hatırlamıyorsam kızın cesedinin bulunduğu garajın önceden kırılmış camı hariç eve girilmesine dair bir iz yok. klişe olarak polis ailenin tanıdığı birinin veya içerdeki birinin yapmış olabileceğini düşünmüş. bunla ilgili polisin görüşü evdeki kilitli olmayan cam ve bodrumdaki malum camdan giriş olmadığı yönündeydi. hatta bodrum camında örümcek ağları varmış gayet zarar görmeden duran, bu nedenle aile yapmış olabilir. karşı görüş ise, bu olay bir senaryoysa, ramsey ailesi neden aynı zamanda zorla girişe dair göstermelik kanıt bırakmadı? bence son soru biraz zorlama, ama aile yapmadı, yapsa daha kanıt üretirdi diyor kısaca.

  -fidye mektubunun olay yerinde yazılması ve çok uzun olması. uzmanlara göre olay yerinde fidye mektubu yazmak fazlasıyla sıradışı bir durum. düşünün, eve giriyorsunuz, çocuğu kaçıracaksınız, ama nasıl plansız bir davarsanız fidye mektubunu olay yerinde yazıyorsunuz. bunun karşı argümanı ise eve giren saldırganın aileye yakalanmayacağını bilmesi ve kanıt sağlamamak için evdeki aletlerle iz bırakmadan mektubu yazması.

  -fidye mektubunda abartı derecede kullanılmış ünlem işaretleri, kısaltmalar ve küçük a harfleri de şüphe çekmiştir. anne patsy bol bol kısaltma kullanan biriymiş ve "a" harfini sözlükte, bilgisayarda veya daktiloda yazdığımız gibi yazarmış. aynı a harfi fidye mektubunda kullanılmış. işin tuhafı, patsy olaydan sonra a harfini normal el yazısındaki gibi tepesinde kuyruğu olmadan yazmaya başlamış. polis aile dahil 70 kadar kişinin el yazısı örneğini almıştır ama hiçbiri de eşleşmemiştir.

  -fidye mektubunda "polisle iletişime geçmeyin" diye sıkı sıkı tembihlenmişken polisle iletişime geçilmesi. bence bu biraz saçma bir fikir aileyi suçlamak için. ama yine de yazmak lazım.

  -fidyecinin kızı evde öldürmesi. mantık olarak saçma görünüyor, bu nedenle ailenin üstüne şimşekleri çeken de biraz bu durumdur. bir kızı kaçıracaksanız neden evinin bodrumuna kaçırırsınız? o kadar uzun fidye mektubu yazıp kızı bodrumda öldürmek biraz mantıksız görünüyor. bunla ilgili detay hatırlamıyorum, şu an da bakamayacağım ama bu mevzu da vardı.

  -önceki entrylerden birinde belirtildiğinin aksine tecavüz söz konusu değildir. ancak bir çeşit cinsel saldırı yapılmış olma ihtimali vardır. ki o da ihtimal, yanılmıyorsam vajinal bölgede hafif darp izi vardı. ama pek de cinsel saikle yapılmış bir durum gibi değildi. yanılıyorsam düzeltin ama tecavüz kesinlikle yok diye biliyorum.

  -olay yeri inceleme suç mahaline vardığında daha ceset bulunmamıştı, yani suç henüz cinayet değil, adam kaçırmaydı. bu nedenle evde delil teşkil edecek tek yer olarak kızın odasını kapatmışlardır, gerisini siklememişlerdir. sonuç olarak eve giren onca polis, evde hareket eden aile üyeleri delil olacak her şeyi biraz kirletmişler. ilk başta cinayet olarak hareket edilseydi o evde kuş uçurulmazdı.

  -polisler eve geldikten sonra evi bir kez arıyorlar. daha sonra kızın odası incelenirken olayın başındaki dedektif "kaçırdığımız bir şey olmasın ya" diye evi tekrar aratmak istiyor ve başlıyorlar. daha sonra evi polislerle beraber arayan baba kızının cesedini bodrumda bulup direkt yukarı taşıyor. allah için bir şey kaçırmamışsınız polis kardeş. bodrumda ceset varmış amk ya tüh atlamışız. neyse, kızın cesedinin yeri bu şekilde olay yeri inceleme fark etmeden iki kere değişiyor, daha sonra olay yeri ekibi "noluyoruz amk bırakın delil melik bırakmadınız" diye durduruyor ama geç biraz. kızın ağzında bant var ve çoktan baba onu aşağıda çıkarmış mesela. ve polis bu bantta bulunan bazı kumaş örneklerinin anne patsy'nin noel gecesi giydiği kazağına ait olabileceğini düşünmüş.

  -jonbenet'in iç çamaşırında 2003'te zar zor bilinmeyen bir erkek şahsın dna'sı bulunuyor. hala kime ait olduğu bulunamadı. dna inceleme teknikleri geliştiği için 2008 yılında ramsey ailesinden hiçkimsenin olayla alakasının olmadığı duyuruldu. olaya dair soruşturma hala kapanmadı ama detay olarak yazayım dedim.

  -jonbenet'in bir ara ananas yemiş olması. bu niye ilginç, otopside ananas bulunuyor ama anne ve babanın kızın ananas yediğine dair en ufak fikri yok. ailenin masum olduğunu savunanlara göre ananas olayı ortaya çıktığında aile bununla ilgili direkt yalan söyleme ihtiyacı hissederdi, lakin bilmiyoruz demişlerdir bu yüzden aile masumdur. evet bayağı zorlama, biliyorum.

  -fidye mektubunda istenen miktarın john ramsey'in son yıl eline geçen bonusun birebir aynısı olması. bence aile bu olayı kurguladıysa bu kadar mal olamaz; ama yaklaşım gereği katilin aileyi tanıyan biri olduğu söylenebilir.

  genel olarak iki teori var; biri eve birinin girmesi diğeri ise ailenin yapması. açıkçası ailenin yapması görüşü teknik olarak ailenin örtbas etmesine dayalı olduğu için ne kanıt çıksa "ailenin örtbas etmesi kumpas yapması için koyduğu kanıt" deyip geçebiliyorsunuz. yanılmıyorsam genital bölgeden bulunan bilinmeyen kişiye ait bir kıl kız öldüğünde battaniye üzerinden çıkıyordu, polisin görüşü "aile battaniyeyi koymuş olabilir" olunca durum malum. battaniyeyle alakalı da ilginç bir şey var, kısaca battaniyenin çocuğun üstüne alelade bırakılmış olması ramsey ailesinin avukatlarına göre ramseylerin masum olduğunu gösterir, çünkü bu tarz kurgulama olaylarında aile kendi çocukları olduğu için çok dikkatli ve özenli biçimde cesedi gizlermiş. polis ise battaniye kurgulamak için bırakılmış demiş, nispeten daha basit bir açıklama. bu arada entrynin sonuna geldim. üşeniyorum dedim tuğla gibi entry yazdım amk. üşenmezsem tüm detaylarıyla yazarım bir gün, ama tekrar okumam lazım. yukarıdakileri yalnızca hatırlıyorum. bu saatte işsizlikten yazdığım bu entryi kimse okumaz ya, neyse. bu arada anne patsy ramsey 2006 yılında öldü. erkek kardeş burke yaşıyor; olay esnasında 9 yaşında bir çocuk olarak gayet tutarlı ifadeler verdiğinden ve düzgün bir psikoloji gösterdiğinden pek şüphelenilmemiş. bence birisi çıkıp itiraf etmedikçe ve bu itiraf kanıtlarla desteklenmedikçe bu olay sır olarak kalacak. yapan adamın ölmüş olma ihtimali var, dile kolay 20 yıl geçmiş üzerinden.
 • 1996 yılında henüz 6 yaşındayken evinde ölü bulunan, katıldığı çocuk güzellik yarışmalarıyla tanınmış olan küçük kız çocuğu.

  çocuğu kimin öldürdüğünün çok fazla önemi olmadığını düşünüyorum; zira daha 4-5 yaşında bir zavallı kız çocuğunu*, 4 yıllık bilkent hayatımda, okulun makyaj yapmayı çok seven kızları arasında bile nadiren gördüğüm kadar çok makyaja bulamak, daha minicik bir bebek olan bir zavallıyı garip kılıklarla sahneye çıkartmak ve güzellik yarışmasına sokmak anneliğe sığacak bir şey değildir. jonbenet'in katili john karr denilen şahıs mıdır bilemiyorum elbette, ama katil o olsa bile, daha 5 buçuk yaşındaki kızını bir seks objesine dönüştürüp, bir de iğrenç pedofililer tarafından fantazi süsleyen imaj haline getiren zihniyet, benim gözümde o katilden daha çok suçludur. bu anne(!) de kızının ölümünden 10 yıl sonra yumurtalık kanserinden dolayı ölmüştür.
 • ortada sadece bir pedofilin itirafı vardır. gerçek katilin bu kişi olduğunu destekleyecek herhangi bir kanıt söz konusu değildir. dna ve el yazısı test sonuçları henüz açıklanmamıştır. bununla birlikte john karr adlı bu kişinin verdiği ifadelerle otopsi raporları çelişmektedir. karr, kaçırma girişimi sırasında jonbenet ramsey'e uyuşurucu verdiğini söylemiş: ama otopsi raporlarında böyle bir uyuşturucunun izine rastlanmadığı belirtiliyor. yine raporlarda karr'ın iddia ettiği gibi bir tecavüz izi yok. karr ramseylerin evine nasıl girdiğini de açıklayamıyor.

  bununla birlikte karr ifadesinde jonbenet'i okuldan aldığını söylemiş (noelden bir gün sonra ne okulu?) kaçırmak istediği çocuğu okuldan aldıktan sonra neden ramseylerin bodrumuna indirmiş? jonbenet'i nerden tanıdığını da açıklayamıyor. zaten sanığın eski karısı cinayet günü kocasıyla başka bir eyalette olduğunu söylüyor. adı çocuk pornosuna karıştığı için boşamış olduğu bu adam için yalan söylemesi ihtimali düşük.

  test sonuçları her şeyi değiştirebilir; ama bu aşamada john karr, cinayeti işlediğinin fantezisini kuran ve dikkat çekmek isteyen bir hastadan başka bir şey değildir.
 • insanların ne kadar iğrençleşebileceğinin kanıtlarından biridir maalesef. para uğruna küçücük bi kız çocuğunun hayatını yok etmeleri yetmezmiş gibi bi de müthiş acılar çekerek öldürülmesi, annesinin, babasının sırf para ve bir takım başka zevkler uğruna kendi kızlarını medyaya pazarlamaları canımı acıtıyor!

  bakar mısınız şu güzelliğe;

  (bkz:http://a4.l3-images.myspacecdn.com/…4c3fdc29e/l.jpg )

  sadece 6 yaşındaki bu küçücük kız çocuğu hem tecavüze uğramış hem de kordonla boğulmuştur. yetmezmiş gibi kafatası çökmüştür ki bu da şiddete maruz kaldığının bir kanıtır.

  katil mi? katil on beş yıldır bulunmadı. bu konuda çok düşünmeye de gerek yok.

  otopsi fotoğrafları o kadar can acıtıcı ki.

  daha ne demeli bilmiyorum. diyecek bir şey bulamıyorum bu iğrençliklere çünkü. korkudan titreyen küçücük bi çocuğun ölümü belirdikçe zihnimde kanım donuyor. ve bildiğim bi şey daha var ki, bu acımasızlık yıllardan beridir var oluyor. jonbenet gibi küçücük çocukların ölümlerini izleyip duruyoruz.

  ne demeli?

  cennettin en güzel köşesi senin olsun küçük kız. sizin olsun.
 • lady gaga'nın dance in the dark şarkısında esrarengiz bi biçimde ölen diğer sarışınlarla birlikte kendisine de gönderme yaptığı melek.

  --- dance in the dark ---

  "marilyn,
  judy,
  sylvia,
  tell 'em how you feel girls.

  work your blonde
  a. ramsey will haunt like liberace.
  find your freedom in the music,
  find your jesus,
  find your kubrick.

  you will never fall apart,
  diana you're still in our hearts."

  --- dance in the dark ---

  "onlara nasıl hissettiğinizi anlatın
  sarışınlar işe koyulun
  isa'nızı bulun.
  kubrick'inizi bulun" sözleri bile mevzunun bir cinayetten fazlası olduğunun, işin bizim bilmediğimiz (belki de hiç bilemeyeceğimiz) karanlık taraflarının yeraltına saklandığının kanıtı.
  zaten öldürülmeden önce cinsel tacize uğradığı çeşitli kaynaklarda geçiyor. hatta otopsi raporuna göre uzmanlar, cinsel istismarın daha önceden de devam eden bi şey olduğunu söylemişler.

  çocuklara makyaj yapmayın.
  çocukların makyaj yapmalarına izin vermeyin.
  boyundan büyük işlere kalkışmalarına müsade etmeyin.
  yaşından büyük insanlarla görüştürmeyin.
  kadın kıyafetleri giydirmeyin.
  evet buna 17 yaşındakiler de dahil.
  çünkü, 5 yaşındaki çocuk da gelişimini tamamlamamıştır, 17 yaşındaki de.
  ortalık çocuğa nefsi uyanan hasta yaratıklarla dolu, unutmayın.
 • pizzagate olayları patladığında benim de aklıma ilk gelen, dünyalar güzeli, sadist ve hastalıklı bir biçimde ölüme yollanan kız. sonda da söyleyeceğim ama, başta da söylemek istiyorum; kızın ölümünde kimin parmağı, parmak izi, tırnağı, saçı, kılı, tüyü varsa, allah bin türlü belasını versin. gün yüzü görmesinler. inançlı insanım, ahirete de iman ediyorum, bu nedenle de allah'tan, bunları şedid bir azapla cezalandırmasını can-ı gönülden talep ediyorum.

  jonbenet ramsey'nin doğru düzgün ''normal'' fotoğrafı yok. çocuk doğar doğmaz bir amaç için yetiştirilmiş sanki. sürekli sarıya boyalı saçlar, revü kıyafetleriyle çekilen fotoğraflar, yetişkin kadınlar gibi podyumda yürümeler, yaşıyla zerre kadar alakası olmayan kıyafetler ve niceleri. bu çocuk o podyumda yürürken, muhtemelen o'nu orada yürüten sapık orospu çocukları, yani pedofili piçler, ağızlarının suyu aka aka izlemiş olmalılar. çünkü çocuk, çocuk gibi davranmıyor. saçlarını arkaya atıyor, sürekli yetişkin kadınlar gibi işve yapıyor.

  o yaştaki çocuk bebeklerle oynar, sokakta ip atlar, bisiklet falan sürer. yapıp yapabileceği en âlâ makyaj da, annesinin rujuyla allığını, gelişigüzel yüzüne sürmesi olur. ama bu çocuğu resmen profesyonel şekilde makyajlamışlar ve podyumda yürütmüşler.

  şimdiden sonrası tamamen benim fikrim, katılmak istemeyen katılmaz. gırtlağınızı sıkacak halim yok. pizzagate'de gördük ki, küçük çocuklar suistimal ediliyor. hatta bazıları zevk için öldürülüyor. işkence ediliyor ve sadist şerefsizler böylece tatmin oluyorlar. bu orospu çocukları muhtemelen aileyi tehdit ettiler. bu çocuğu böyle yetiştirttiler ve kullandılar. çocuğun cinsel istismara kurban gittiği bilinen bir şey. artık her ne olduysa o 400 kişi o gün toplandı. zannetmiyorum terfi veya hastalığı yenme nedenli olsun.

  bana kalırsa aile, çocuklarının öleceğini o gün biliyordu. o 400 kişiden biri jonbenet'i bodruma indirdi, tecavüz etti, darp etti, kafatasını ezdi ve öldürdü. bütün bunlar olurken, en azından çocuk bodruma indirilirken bağırmış falan olmalı. ben kendi annemden yola çıkayım, gelmişim 28 yaşına, hala gece gecikecek olsam arar. hiçbir duyarlı anne, evladını gözünün önünden ayırmaz. patsy ayırıyor. babası olacak hanzo da öyle.

  o ölüm anını düşündükçe içim gidiyor. kusmak istiyorum. jonbenet kim bilir ne kadar korkmuştur. nasıl karşı koymaya çalışmıştır. minicik ellerini nasıl kalkan etmiştir kendine. nasıl bağırmış ve yardım istemiştir. düşündükçe uykularım kaçıyor. jonbenet'in muadilleri de muhtemelen bu pizzagate ayinlerinde aynı sonla karşılaştılar. allah hepsinin belasını versin. sapık ruhlu orospu çocukları.

  aileler çocuklarını yaşlarına uygun davranmaya teşvik etsin. 12 yaşında çocuklar assolist kıyafetleri giyiyor yahu. boya küpünden çıkmış gibi makyaj yapıyor. bunu normal karşılayan var. ben kaşılamıyorum. istediğiniz kadar çağdışı ilan edin. çocuk, çocuktur. kadın değildir 12 yaşındaki kız çocuğu. yok ışıltılı dünya, yok makyaj, yok göz önünde olmak falan bunlar hikaye. sizin sermayeniz vücudunuz değil kardeşlerim. ey aileler! heey aileler! çocuklarınızı okutun. sermaye olarak bilgilerini, becerilerini satsınlar. vücutlarını değil. onlara değerli olduklarını gösterin. koruyun. jonbenet gibi bir akıbete uğramasınlar.

  bizim ülkemiz zaten abazan yuvası malum. kara çarşaflı kadının götüne bakılan bir ülke burası. allah rızası için, koruyun şu çocukları.

  son olarak, inananlara olsun hatırlatmak istediğim bir ayet var; ibrahim suresi 42.ayet. iyi ki var bu ayet, yoksa delirirdim galiba. en başta söyledim, ortada da defalarca söyledim, sonda da söyleyeceğim; allah bin türlü belanızı versin. hiç ölmeyecek, allah'la hiç karşılaşmayacak gibi bildiğinizi okumaya devam edin. olmayan şerefini siktiğim katil ruhlu cani puştlar.
 • ne zaman, kaybolan ve ölüsü bulunan bir çocuğun ebeveynlerinden biri duruma uymayacak kadar kontrollü konuşsa, daha ceset yeni bulunmuşken abartılı şiirsel cümleler kursa benim de aklıma gelen çocuk. kimseyi suçlamak için değil, sadece istemsizce aklıma geliyor, elimde değil. ve umarım boşu boşuna geliyordur.
 • henüz süt dişleri dökülmemiş küçük bir kızdı.

  söyleyeceklerim bu kadar.
 • gece gece aklima gelen kucuk kiz.
  neden geldiğini söyleyemeyeceğim.
  düşündükçe ben darlaniyorum.
  beni baz almayin. ben sürekli kotuluk olacagini düşünen, butun kayip cocuklarin yitip gideceğini düşünen ve her isin içinde bir sekilde gerizekali ebeveynlerinin bulunduğunu düşünen birisiyim.
  çocuklara birsey olmasa keşke. keşke hic birsey olmasa.
 • pizzagate olayı patladığında aklıma nedense gelen ilk şey bu minnaktı. pırıl pırıl küçücük çocuğu önce boyalara, makyajlara boğup daha çocukluğunu bile yaşayamadan katletmişler. aklım, vicdanım, beynim almıyor.