şükela:  tümü | bugün
 • gazetede okumustum kucukken nedense adi beynime islemis, o kadar korkunc ki oldurulme sekli, davanin cozulememesi

  olay yeri incelemesini gerceklestiren ilk detektifin yorumlari: katili biliyorum diyip susuyor. 10da fidye vermezseniz kizi oldururuz yazan fodye mektubuna ragmen ailenin saat 10da hic hareketlenmedigini, kucuk kizda ilk defa olmayan tecavuz girisimlerinin otopsi sonucundan ciktigi belirtiliyor
  https://m.youtube.com/watch?v=uah0yurys5w

  baba.
 • en son öne sürülen teoriye göre annesi öldürmüş, şöyle ki; jonbenet altını ıslatıyormuş. videodaki uzman 6 yaşındaki bir çocuğun altını islatmasının olası nedenlerini depresyon, endişe bozukluğu ya da uzun süreli cinsel istismara maruz kalmak olarak sıraliyor. o gece yine altını ıslattığı için anne patsy ramsey'in aşırı derecede sinirlendiğini ve uyguladığı şiddet sonucu (kaza eseri) jonbenet'i öldürdüğüne inanıyor uzmanlar. öldürünce de patsy'nin cesedi bodruma taşıdığını ve cinayetin - zaten devam eden - cinsel istismarın ardından boğulma sonucu olduğu izlenimi yarattığını söylüyorlar. sonrasında da fidye notunu vs yazmış:
  bedwetting theory
 • bana kalırsa bu kızı kimin öldürdüğünü bir tek ailesi biliyor. tıpkı bu felaketlere onu sürükleyen tek varlıkların onlar olması gibi.
 • the case of: jonbenét ramsey adıyla dört saatlik bir programda yeni kanıtlar aramak üzere tekrar incelenecek vahim durum. evin replikasını da yapmışlar.

  (bkz: http://www.indiewire.com/…data-cbs-show-1201727448/)
 • ıd extra'da tekrardan işlenen, oldukça gizemli bir hikayenin baş kahramanı. merakla bekliyorum.
 • katili 2016 yılı itibariyle hala bulunamamıştır ve kuvvetle muhtemel bulunamayacaktır da. hala kapanmış bir dosya değildir ama 20 yıl sonra herhangi biri itiraf etmedikçe de ortaya çıkmayacaktır. aslında bu konuya dair çok uzun bir entry yazmak istiyorum da, üşeniyorum. bu yüzden kısaca bu olayı çok ilginç yapan şeylerden bahsedeyim biraz;

  -ailenin şüpheli olması. genelde yazacağım şeyler de bunla ilintili olacak. teori o ki; anne patsy veya erkek kardeş burke yanlışlıkla kızın ölümüne sebebiyet veriyor ve aile bu durumu örtbas etmek için dümene kalkışıyor. bu durum sadece ihtimalden fazlası haline geldi zamanla, çünkü aile kendisinden beklenen dürüstlüğü gösteremedi. birkaç olay var bunla alakalı, ama örnek vermek gerekirse; aile olay günü giydikleri kıyafetlerin incelenmesine anca 1 yıl sonra izin vermişlerdir. bir de genel olarak ailenin olaya ilişkin tutumu da şüphe çekici olmuştur, normal şartlar altında böyle bir olay yaşayan aile tamamen işbirliği yapacakken ramsey ailesi biraz kaçınmış bazı şeylerden.

  -eve herhangi bir zorla giriş olmaması. yanlış hatırlamıyorsam kızın cesedinin bulunduğu garajın önceden kırılmış camı hariç eve girilmesine dair bir iz yok. klişe olarak polis ailenin tanıdığı birinin veya içerdeki birinin yapmış olabileceğini düşünmüş. bunla ilgili polisin görüşü evdeki kilitli olmayan cam ve bodrumdaki malum camdan giriş olmadığı yönündeydi. hatta bodrum camında örümcek ağları varmış gayet zarar görmeden duran, bu nedenle aile yapmış olabilir. karşı görüş ise, bu olay bir senaryoysa, ramsey ailesi neden aynı zamanda zorla girişe dair göstermelik kanıt bırakmadı? bence son soru biraz zorlama, ama aile yapmadı, yapsa daha kanıt üretirdi diyor kısaca.

  -fidye mektubunun olay yerinde yazılması ve çok uzun olması. uzmanlara göre olay yerinde fidye mektubu yazmak fazlasıyla sıradışı bir durum. düşünün, eve giriyorsunuz, çocuğu kaçıracaksınız, ama nasıl plansız bir davarsanız fidye mektubunu olay yerinde yazıyorsunuz. bunun karşı argümanı ise eve giren saldırganın aileye yakalanmayacağını bilmesi ve kanıt sağlamamak için evdeki aletlerle iz bırakmadan mektubu yazması.

  -fidye mektubunda abartı derecede kullanılmış ünlem işaretleri, kısaltmalar ve küçük a harfleri de şüphe çekmiştir. anne patsy bol bol kısaltma kullanan biriymiş ve "a" harfini sözlükte, bilgisayarda veya daktiloda yazdığımız gibi yazarmış. aynı a harfi fidye mektubunda kullanılmış. işin tuhafı, patsy olaydan sonra a harfini normal el yazısındaki gibi tepesinde kuyruğu olmadan yazmaya başlamış. polis aile dahil 70 kadar kişinin el yazısı örneğini almıştır ama hiçbiri de eşleşmemiştir.

  -fidye mektubunda "polisle iletişime geçmeyin" diye sıkı sıkı tembihlenmişken polisle iletişime geçilmesi. bence bu biraz saçma bir fikir aileyi suçlamak için. ama yine de yazmak lazım.

  -fidyecinin kızı evde öldürmesi. mantık olarak saçma görünüyor, bu nedenle ailenin üstüne şimşekleri çeken de biraz bu durumdur. bir kızı kaçıracaksanız neden evinin bodrumuna kaçırırsınız? o kadar uzun fidye mektubu yazıp kızı bodrumda öldürmek biraz mantıksız görünüyor. bunla ilgili detay hatırlamıyorum, şu an da bakamayacağım ama bu mevzu da vardı.

  -önceki entrylerden birinde belirtildiğinin aksine tecavüz söz konusu değildir. ancak bir çeşit cinsel saldırı yapılmış olma ihtimali vardır. ki o da ihtimal, yanılmıyorsam vajinal bölgede hafif darp izi vardı. ama pek de cinsel saikle yapılmış bir durum gibi değildi. yanılıyorsam düzeltin ama tecavüz kesinlikle yok diye biliyorum.

  -olay yeri inceleme suç mahaline vardığında daha ceset bulunmamıştı, yani suç henüz cinayet değil, adam kaçırmaydı. bu nedenle evde delil teşkil edecek tek yer olarak kızın odasını kapatmışlardır, gerisini siklememişlerdir. sonuç olarak eve giren onca polis, evde hareket eden aile üyeleri delil olacak her şeyi biraz kirletmişler. ilk başta cinayet olarak hareket edilseydi o evde kuş uçurulmazdı.

  -polisler eve geldikten sonra evi bir kez arıyorlar. daha sonra kızın odası incelenirken olayın başındaki dedektif "kaçırdığımız bir şey olmasın ya" diye evi tekrar aratmak istiyor ve başlıyorlar. daha sonra evi polislerle beraber arayan baba kızının cesedini bodrumda bulup direkt yukarı taşıyor. allah için bir şey kaçırmamışsınız polis kardeş. bodrumda ceset varmış amk ya tüh atlamışız. neyse, kızın cesedinin yeri bu şekilde olay yeri inceleme fark etmeden iki kere değişiyor, daha sonra olay yeri ekibi "noluyoruz amk bırakın delil melik bırakmadınız" diye durduruyor ama geç biraz. kızın ağzında bant var ve çoktan baba onu aşağıda çıkarmış mesela. ve polis bu bantta bulunan bazı kumaş örneklerinin anne patsy'nin noel gecesi giydiği kazağına ait olabileceğini düşünmüş.

  -jonbenet'in iç çamaşırında 2003'te zar zor bilinmeyen bir erkek şahsın dna'sı bulunuyor. hala kime ait olduğu bulunamadı. dna inceleme teknikleri geliştiği için 2008 yılında ramsey ailesinden hiçkimsenin olayla alakasının olmadığı duyuruldu. olaya dair soruşturma hala kapanmadı ama detay olarak yazayım dedim.

  -jonbenet'in bir ara ananas yemiş olması. bu niye ilginç, otopside ananas bulunuyor ama anne ve babanın kızın ananas yediğine dair en ufak fikri yok. ailenin masum olduğunu savunanlara göre ananas olayı ortaya çıktığında aile bununla ilgili direkt yalan söyleme ihtiyacı hissederdi, lakin bilmiyoruz demişlerdir bu yüzden aile masumdur. evet bayağı zorlama, biliyorum.

  -fidye mektubunda istenen miktarın john ramsey'in son yıl eline geçen bonusun birebir aynısı olması. bence aile bu olayı kurguladıysa bu kadar mal olamaz; ama yaklaşım gereği katilin aileyi tanıyan biri olduğu söylenebilir.

  genel olarak iki teori var; biri eve birinin girmesi diğeri ise ailenin yapması. açıkçası ailenin yapması görüşü teknik olarak ailenin örtbas etmesine dayalı olduğu için ne kanıt çıksa "ailenin örtbas etmesi kumpas yapması için koyduğu kanıt" deyip geçebiliyorsunuz. yanılmıyorsam genital bölgeden bulunan bilinmeyen kişiye ait bir kıl kız öldüğünde battaniye üzerinden çıkıyordu, polisin görüşü "aile battaniyeyi koymuş olabilir" olunca durum malum. battaniyeyle alakalı da ilginç bir şey var, kısaca battaniyenin çocuğun üstüne alelade bırakılmış olması ramsey ailesinin avukatlarına göre ramseylerin masum olduğunu gösterir, çünkü bu tarz kurgulama olaylarında aile kendi çocukları olduğu için çok dikkatli ve özenli biçimde cesedi gizlermiş. polis ise battaniye kurgulamak için bırakılmış demiş, nispeten daha basit bir açıklama. bu arada entrynin sonuna geldim. üşeniyorum dedim tuğla gibi entry yazdım amk. üşenmezsem tüm detaylarıyla yazarım bir gün, ama tekrar okumam lazım. yukarıdakileri yalnızca hatırlıyorum. bu saatte işsizlikten yazdığım bu entryi kimse okumaz ya, neyse. bu arada anne patsy ramsey 2006 yılında öldü. erkek kardeş burke yaşıyor; olay esnasında 9 yaşında bir çocuk olarak gayet tutarlı ifadeler verdiğinden ve düzgün bir psikoloji gösterdiğinden pek şüphelenilmemiş. bence birisi çıkıp itiraf etmedikçe ve bu itiraf kanıtlarla desteklenmedikçe bu olay sır olarak kalacak. yapan adamın ölmüş olma ihtimali var, dile kolay 20 yıl geçmiş üzerinden.
 • lady gaga'nın dance in the dark şarkısında esrarengiz bi biçimde ölen diğer sarışınlarla birlikte kendisine de gönderme yaptığı melek.

  --- dance in the dark ---

  "marilyn,
  judy,
  sylvia,
  tell 'em how you feel girls.

  work your blonde
  a. ramsey will haunt like liberace.
  find your freedom in the music,
  find your jesus,
  find your kubrick.

  you will never fall apart,
  diana you're still in our hearts."

  --- dance in the dark ---

  "onlara nasıl hissettiğinizi anlatın
  sarışınlar işe koyulun
  isa'nızı bulun.
  kubrick'inizi bulun" sözleri bile mevzunun bir cinayetten fazlası olduğunun, işin bizim bilmediğimiz (belki de hiç bilemeyeceğimiz) karanlık taraflarının yeraltına saklandığının kanıtı.
  zaten öldürülmeden önce cinsel tacize uğradığı çeşitli kaynaklarda geçiyor. hatta otopsi raporuna göre uzmanlar, cinsel istismarın daha önceden de devam eden bi şey olduğunu söylemişler.

  çocuklara makyaj yapmayın.
  çocukların makyaj yapmalarına izin vermeyin.
  boyundan büyük işlere kalkışmalarına müsade etmeyin.
  yaşından büyük insanlarla görüştürmeyin.
  kadın kıyafetleri giydirmeyin.
  evet buna 17 yaşındakiler de dahil.
  çünkü, 5 yaşındaki çocuk da gelişimini tamamlamamıştır, 17 yaşındaki de.
  ortalık çocuğa nefsi uyanan hasta yaratıklarla dolu, unutmayın.
 • (bkz: pizzagate)
 • tanım: öldürülmesiyle ilgili dava bizzat polis tarafından bok edilmiş çocuk

  ailesi kızlarını çocuk güzellik yarışmalarına filan koyuyordu ama olay o kadar basit olmayabilir. bu çocuğun "kullanılması" meselesiyle ilgili bir cinayet varsa ben bahsimi aksine ailesi çocuklarını kullandırtmadığı için öldürüldüye koyarım. ailenin yanlışları olabilir ama polisin çok büyük ihmali var.

  aşağıdaki videoda babayı suçlayan polis dedektifi var... üç saat evi aramadan öküz gibi beklemiş ve babayı suçluyor.. önyargılarınızı bırakıp (varsa eğer) videoyu izleyin derim.

  https://www.youtube.com/watch?v=-aly2fpk-xe

  davanın detaylarına da bakın. her şey o kadar da basit olmayabilir. (link düzeltildi)
 • pizzagate olayı patladığında aklıma nedense gelen ilk şey bu minnaktı. pırıl pırıl küçücük çocuğu önce boyalara, makyajlara boğup daha çocukluğunu bile yaşayamadan katletmişler. aklım, vicdanım, beynim almıyor.