şükela:  tümü | bugün
  • farsçada can anlamına gelir ve cûn okunur.
  • daha once scoot havayollarinda gordugum, koltugun arkasina ekran yerlestirmek yerine sizin mobil cihaziniza yuklenen bir program vasitasiyla film vs izleme hizmeti sunan havayolu.
  • air france'ın low-cost markasıdır.* "genç" anlamına gelen jeune kelimesinden esinlenilmiştir. şimdilik görünen o ki, 8/9 kıta içi*, 5 tane da kıtalar arası* destinasyona uçacaktır/uçuyordur.
  • istanbul-paris uçuşları başlamış.. bilet fiyatlarına baktım bana pahalı geldi.. paris'e gidecekler bilet fiyatlarını karşılamak isterlerse diye buraya bırakıyorum...

--- spoiler ---

joon

joon'un istanbul-paris seferleri başladı

- air france klm grubunun yeni havayolu markası joon, ilk istanbul-paris tarifeli uçuşunu gerçekleştirdi

air france klm grubunun dijitalleşen dünyaya yönelik tasarladığı yeni havayolu markası joon, ilk istanbul-paris tarifeli uçuşunu icra etti.

havayolu şirketinden yapılan açıklamaya göre, joon'un fransa'nın başkenti paris'e giden ilk uçağı dün havalandı. ilk uçuşta kurdele kesimi ve uçuş öncesi pistte açılış etkinliği düzenlendi.

fransa'nın başkenti paris'teki charles de gaulle havalimanı'ndan orta mesafe ağında barcelona, berlin, istanbul, lizbon, napoli, oslo, porto ve roma'ya, uzun mesafe ağında fortaleza, kahire, cape town, mahe ve tahran'a uçuş yapacak joon, haftada 228 uçuşla toplamda 13 noktaya ulaşacak.

--- spoiler ---
  • paris-istanbul arası iki defa kullandım. uçaklar yeni. diz mesafesi çok kötü. gençlik teması hakim. hostlar ve hostesler tişört giyiyor. bir soğuk içecek, bir de minik sandviç verdiler. yemek ve içki ücretli. uçuş boyunca wifi yayını var ve telefondan dizi vs. izlenebiliyor. seçenekler çok kısıtlıydı ama iyi bir özellik. genel olarak değerlendirmek gerekirse, airfrance zaten kalitesiz, alt markası olan joon hepten kalitesiz. fiyat farkı aşırı olmadıkça thy tercih edilmeli.
  • istanbul-paris uçuşlarında air france‘in yerini almış şirket. kısaca özetlemek gerekirse;

-air france uçaklarının bir kısmını joon’a vermiş. joon’un ortalama filo yaşı 13.6. uçaklar çok yeni olmasa da fiziksel durumları görünüş olarak gayet iyi.

-koltuklarda ekran yok ama youjoon uygulamasıyla eğlence sistemini telefonda kullanmak mümkün ancak hem gidiş hem dönüşte wifi’a bağlanamadım.

-rotar her ne kadar şans meselesi olsa da gidiş-dönüş son derece dakikti.

-uçuş ekibi genç. ingilizce sorunu yok. yardımseverler.

-ücretsiz ikrama çok güvenmemek gerekiyor. kaliteli bir yemek ikramı yok.

-online check-in uçuş saatinden 30 saat önce açılıyor. joon otomatik olarak check-in yapıp size biniş kartınızı mail olarak gönderiyor. eğer koltuğu beğenmezsen değiştirme şansı var.

-tam bir low cost değil ancak kabin altı bagaj ücreti gibi uygulamaları var.

-koltuk aralıkları dar ama aşırı değil.

-cdg havalimanında kalktığı terminal girişe çok uzak. alanda güvenlikten geçtikten sonra trenle ayrı bir terminale gitmek gerekiyor. erken gitmekte fayda var.

sonuç olarak hem gidişte, hem dönüşte oldukça memnun kaldım. kalite olarak türk hava yolları ile yarışamaycak olsa da pegasus‘tan daha iyi diyebilirim.