şükela:  tümü | bugün
 • 1962 doğumlu, amerikan konuşmacı ve yazar. 1990'ların başında kurduğu stratton oakmont adlı brokerage şirketiyle genç yaşta milyon dolarlar kazanıp sonrasında isminin karıştığı hisse senedi manipülasyonu ile fbi karşısında bülbül gibi öter ve 22 ay hapis ve 200 milyon dolar ile kurtulur. aslında yazarlığı ve konuşmacılığı bu olaylardan sonra başlar.

  ayrıca jordan belfort zamanında şirketinde eğitim seviyesi çok yüksek olmayan deneyimsiz ancak tutkulu gençlere şans vermesiyle tanınır. örneğin stratton oakmont kapatılmadan önce bünyesinde onlarca hatta yüzlerce hırslı ve zeki genç bulundurur. bunun sebebi aslında kendisininde fakir bir aileden gelmesi ve ona da genç yaşında wall street'de şans verilmesidir.

  öte yandan jordan belfort zengin yaşantısı boyunca aldığı uyuşturuculardan dolayı ömrünün 1 ayını rehabilitasyonda geçirmiştir.

  jordan belfort'un hapiste yazmaya başladığı ilk kitabı için:
  (bkz: the wolf of wall street)
 • 1962 dogumlu su anda yazarlik ve motivasyon seminerleri veren eski wall street "beyaz yakali" suclu. kendisini "wolf on wall street" ve "catching wolf on wall street" kitaplarindan tanidigim yasadigi zengin, renkli ama carpik hayati guzel anlatimiyla samimilestiren yazar. suclari ortaya cikinca 22 ay hapis yatmistir - simdi martin scorsese la di caprio nun kendisini oynadigi bir film cekiyor.
 • çok iyi ortam yaparım diyenler bu abiyi örnek almalı
 • yetenekli değil, hırslı adam... tek yeteneği insanları kandırabilme becerisi belli ki, hakkaten kendini çok iyi pazarlamış... insanları dolandırmakla kalmamış, hapse girince aleyhlerinde tanıklık ederek iş arkadaşlarını, ortaklarını da satmış bir adam..

  anı kitabıyla, şimdi de filminin kazancıyla dört köşe olmuşken hala sorumlu tutulduğu suçların borçlarını ödememiş bir adamdan bahsediyoruz..

  "önceden kötü bir adamdım, şimdi değiştim" demiş, 98'den beri ayıkmış falan.. aşağıdakileri okuyup karar vermek serbest. film sayesinde istediğinin kat kat fazlasına ulaşmış gibi görünüyor.

  http://www.laweekly.com/…who-shouldnt-be-glamorized

  http://www.laweekly.com/…wing-his-real-life-victims

  http://www.laweekly.com/…treet-and-the-wolf-himself

  http://nymag.com/…/features/jordan-belfort-2013-12/
 • yeryuzunde hemen hemen her erkegin yasamak istedigi hayati daha 20lerin ortasinda yasamis, ustune cok da buyuk olmayan cezasini cekmis. bu yetmemis ustune yasadiklarini yazip satarak yine paranin amina koymustur.
 • ruhsal problemleri ya da takıntıları olan her insan gibi zengin ve ünlü bir şahsiyettir.
  (bkz: obsesif kompulsif bozukluk)
 • gozlemledigim kadariyla, guclu hitap yetenegi ile insani etkisi altina alan bir adam.
  yalniz hitap yetenegini degil, yaraticiligini da hep kendi cebini doldurmak icin kullanmis, bu yonuyle ulkemizde yasayan birine benziyor gibi gibi.

  tamam, herif iyi satici (hem duz hem ters anlamda - arkadaslarini fena satmis), ama binlerce insanin ahini almistir.

  kopah soyu, yetmedi mi kazandiklarin, niye caldin ninelerin kefen paralarini?
 • teknesi olan ve batmasına neden olduğu the nadine'in yanında cem uzan'ın teknesi "kayık" kalır.

  helikopteri sktiret uçak var lan teknede..

  tanım: paranın amına çohacayip koymuş adam.

  edit: cem uzan'ın ki jordan'ınkinden uzun ve kalınmış. şöyleki;

  "frequency 59.4 metre boy ve 10 metre genişlikte 98 yapımı modern bir tekne iken.
  jordan belfortunki 37 metre uzunluk ve 6.8 metre genişlikle imal edilmiş, sonradan 2 farklı zamanda uzatılarak 51 metreye çıkartılmış bir ucube."

  yardımı, ufku katlayan bilgileri ve düzeltmesi için cayintasicayinkusu'na teşekkürler.