şükela:  tümü | bugün
 • baba figürü olmadan büyüyen batı toplumunun gençlerine; hayatın anlamını, haklar ve sorumluluklar ilişkisinin nasıl olduğunu bıkmadan anlatan klasik liberal kanadalı psikoloji profesörü. totaliteryen ideolojilerden tiksinen, bunu da yüksek sesle söyleyecek kadar cesur olan, ifade özgürlüğü için kariyerini kaybetme riskine bile giren ve buna rağmen pamuk gibi yüreği olan tutarlılık timsali bu adamın söyledikleri çokça tartışılmasına ve elbette karalama kampanyalarına sebep oluyor.

  iki seneden uzun süredir takip ediyorum, halen bir sansasyonel hatası çıkmamış olması progressive left cenahı delirtiyor. samimiyeti, ilkeliliği, cana yakınlığı, fikirlerindeki tutarlılığı ile dünyaya nadir gelenlerden. çocukluk arkadaşı ile evli; bir oğlu, bir kızı var. toronto üniversitesinde ders verir.

  son kitabı 12 rules for life uyduruk kişisel gelişim kitaplarından değil, türkçe'ye çevrilince eşe dosta birer tane göndermeyi planlıyorum *

  (bkz: mgtow/#67681362)
  (bkz: youtube/@toroslardir benim yurdum)
  (bkz: google/@toroslardir benim yurdum)

  edit: birçok röportajı var, en doyurucu olanlardan biri yeni düştü, bunu dinlemek peterson hakkında oldukça fikir verici olur.
  bu da kimlik politikalarının rezilliğine ilişkin.

  bu adamı alt-right lideri veya dinci yobaz vs. görmeye çalışmak kasıtlı karalama hareketleri. peterson, samimiyet ve "hayat bilgisi" bulmak isteyenler için ideal kaynak.
 • ilk keşfettiğimde her cümlesi hayranlık uyandırmış, ancak konuşmalarını dinlemeye devam edince kendisini çok fazla tekrar ettiğini ve birkaç temel düşüncesini çok geniş bir yelpazeyi açıklamak için kullandığını farkettiğim, marksist ve post modernistlere (çok geniş bir kitleyi atıyor bu kutunun içine) savaş açmış profesör. tekrarcı yapısı konuşmasına da yansımış olacak ki belli başlı kalıpları obsesif denilecek seviyede sık kullanıyor.

  genel olarak vermeye çalıştığı mesajlar çok net ve ben dahil bir çok insanın katılacağı şekilde insanlığın bekası için önemlidir. ama girdap gibi her konuyu bu ana mesajlara çekmek ve bunu yaparken dini arkaplanlara hakettiklerinden fazla yer vermek gibi huyları bir yerden sonra can sıkıyor. faydacılığa hizmet etmediği takdirde gerçeğe gerçek denilemez kafasında bir uç felsefesi de var ki adeta bilimsel düşünceye bir hakaret, katlanılacak gibi değil.

  son dönem cinsiyet muhabbetlerine koyduğu net tavır ve kimsenin dokunmadığı çok önemli meselelere dikkat çektiği (kendini iyi ifade edebilmek münferit güç kaynağıdır, inanç sistemleri bir toplumun çalışması için gereksinimdir gibi) konuşmalarla kendi çizgisini belirlese, farkında olmadan kafası karışık hristiyanların parasına konan kişisel gelişim semineri insancıklarına dönüşmese, çağın en değerli düşünürlerinden biri olacak aslında.
 • quora'daki bazı sorulara ilişkin olarak beğendiğim cevapları aşağıdaki şekilde olan university of toronto öğretim üyesi, klinik psikolog.

  what is the fastest and best way to improve my memory, cognitive skills, and span of concentration?

  wake up at the same time every day, preferably in the morning.

  eat a good, relatively large breakfast, daily, avoiding excessive carbohydrates and sugar, soon after waking.

  ıt is very important to establish temporal routines of this sort, as it is very difficult for your body to develop and maintain any emotional stability and capacity for sustained effort if your basic biological rhythms are continually upset. ıt is also very important not to subject yourself to stress without eating, when you start your day, because you can't recover from that until you sleep again.

  developing these two habits will help you more than anything else you can do. furthermore, you will not ever be able to perform optimally unless you do so.

  how can you increase your productivity on side projects at the end of the day when you're tired from work/college?

  the most straightforward way to increase your energy at the end of the day is to have a brief nap -- 20 to 45 minutes, sometimes longer. this will add 3-4 hours of productive time to your evening.

  much better to do this than to drop half-dead in front of the tv or monitor.

  what are the most valuable things everyone should know?

  tell the truth.
  do not do things that you hate.
  act so that you can tell the truth about how you act.
  pursue what is meaningful, not what is expedient.
  ıf you have to choose, be the one who does things, instead of the one who is seen to do things.
  pay attention.
  assume that the person you are listening to might know something you need to know. listen to them hard enough so that they will share it with you.
  plan and work diligently to maintain the romance in your relationships.
  be careful who you share good news with.
  be careful who you share bad news with.
  make at least one thing better every single place you go.
  ımagine who you could be, and then aim single-mindedly at that.
  do not allow yourself to become arrogant or resentful.
  try to make one room in your house as beautiful as possible.
  compare yourself to who you were yesterday, not to who someone else is today.
  work as hard as you possibly can on at least one thing and see what happens.
  ıf old memories still make you cry, write them down carefully and completely.
  maintain your connections with people.
  do not carelessly denigrate social institutions or artistic achievement.
  treat yourself as if you were someone that you are responsible for helping.
  ask someone to do you a small favour, so that he or she can ask you to do one in the future.
  make friends with people who want the best for you.
  do not try to rescue someone who does not want to be rescued, and be very careful about rescuing someone who does.
  nothing well done is insignificant.
  set your house in perfect order before you criticize the world.
  dress like the person you want to be.
  be precise in your speech.
  stand up straight with your shoulders back.
  don't avoid something frightening if it stands in your way -- and don't do unnecessarily dangerous things.
  do not let your children do anything that makes you dislike them.
  do not transform your wife into a maid.
  do not hide unwanted things in the fog.
  notice that opportunity lurks where responsibility has been abdicated.
  read something written by someone great.
  pet a cat when you encounter one on the street.
  do not bother children when they are skateboarding.
  don't let bullies get away with it.
  write a letter to the government if you see something that needs fixing -- and propose a solution.
  remember that what you do not yet know is more important than what you already know.
  be grateful in spite of your suffering.
 • videolarının türkçeye çevrilmiş hali burada bulunan toronto üniversitesi öğretim üyesi, klinik psikolog.
 • bazen cümlelerinin arasına sıkıştırdığı "man"lerle sempatik olan, hitabeti kuvvetli psikolog. videoya alıp youtube'da yayınladığı dersleri büyük ilgi görüyor.
 • geçtiğimiz günlerde channel 4 sunucusu cathy newman ile bir röportaj gerçekleştirmiştir. yarım saatlik programı mutlaka izlemenizi tavsiye ederim:

  https://www.youtube.com/…=amcjxsthd54&feature=share

  peterson adeta frame nasıl korunur dersi veriyor yarım saat boyunca. cathy newman sürekli peterson'un sözlerini yanlış yorumlayıp, onun açık vermesini sağlamaya çalışıyor ancak peterson hiçbir tuzağa düşmüyor. bu kadar şirret ve kötü niyetli bir kadının karşısında bu derece sağlam durmak hakikaten çelik gibi sinir sahibi olmayı gerektirir. peterson müthiş, müthiş.

  tabii, cathy newman'ın röportaj boyunca takındığı seviyesiz üslup internette de karşılığını buldu, kadının üzerine gidildi. bunu fırsat bilen medya kadının peterson'a takındığı çirkin tutumu unutturup, kadını kurban ilan etmeye çalışıyor. zeytin yağı gibi üste çıkacaklar. şu an medyada büyük çaplı bir pressure flip görüyoruz.

  burada güzel bir özet var: https://twitter.com/…rump/status/954776284843913217

  peterson bu tehlikeli oyundan yüzünün akıyla çıkarsa yolu kanada başbakanlığına kadar gider.*
 • cathy newman ile gerçekleştirdiği röportajını izledim. müthiş yahu, müthiş. partriarki ve cinsiyet üzerine olan düşüncüleri ilgi çekici zaten ama beni ve bir çok kişiyi röportajda bu derece etkileyen şey kendisinin inanılmaz tartışma kabiliyeti.

  şimdi program bir röportaj olduğu için özü itibariyle iktidarı röportajı yapan kişiye veriyor zira soruları soran kişi o. sorgulama hakkı onda ve karşı tarafın bu sorulara cevap verme gibi bir zorunluluğu var. ama röportaj boyunca görüyoruz ki cathy newman bu iktidarı tamamen saldırgan amaçları için kullanıyor. karşı tarafın argümanları umrunda değil. tek amacı saldırmak ve kazanmak.

  bu tavır, bir röportaja uygun olmamasına rağmen yine de kabul edilebilir aslında. asıl sıkıntı bunu karşısındaki kişinin argümanlarını karikatürize ederek, manipüle ederek yapması. jordan peterson'ın söylemediği şeyleri onun düşünceleri gibi yansıtması. (so you're saying...) sorularını sorarken araya karşı tarafın hiç bir zaman kabul etmediği önkabuller sıkıştırması. öyle ki sinsice ve agresiften ziyade aptalca bir izlenim veriyor.

  muhteşem olan ise jordan peterson'ın bu durumu yönetme kabiliyeti. normalde böyle bir durumda yapılacak ilk şey tartışmanın dinamiğini değiştirip, soruları cevaplayan kişi olmak yerine soru soran kişi olmak, karşı tarafı kendini savunmak zorunda bırakmak ve bu şekilde iktidarı ele almaktır. ama kitabının tanıtımını yapmak ve soruları cevaplandırmak için orada bulanan bir kişinin böyle bir seçeneği yok. ya durumu kabullenecek ya da bir çok kişinin yapacağı gibi "ben bu şartlarda devam etmek istemiyorum" deyip röportajı sonlandıracak.

  ikincisini yapmış olsaydı bile kimse kendisini savunamadığı için eleştiremezdi kendisini. çünkü cathy newman'ın röportajı gerçekleştirme biçimi gerçekten komik ve aptalca. ama o sakinliğini inanılmayacak bir biçimde korumayı başarıp devam ediyor soruları cevaplamaya. tamam diyor, senin oyununu, senin kurallarınla oynayalım. ortaya çıkan şey harika. bu durumu bu şekilde yönetebilmek hayranlık duyulası gerçekten. gayet de eğlendirici. öyle ki bir noktada cathy newman konuşamaz hale geliyor.

  kendisinin görüşleri hakkında pek bir bilgim yok. bundan sonra takip edeceğim kesinlikle. ama düşüncülerinin doğru veya yanlış olmasından bağımsız olarak, kendini ifade yeteneği ve baskı altında durum yönetimi herkes tarafından takdir edilmeli diye düşünüyorum.
 • cathy newman ile channel 4 röportajı sonrasında meme olarak iyice popülerliği artmış kanadalı profesör. kendisinin youtube kanalında, toronto üniversitesinde verdiği derslerin yanısıra çeşitli podcast, soru-cevap ve pek çok sayıda kaliteli bilgi içeren video bulunmaktadır.

  h3 podcast'a tekrar konuk olarak yeni kitabını ve channel 4 röportajını tartışmışlar.
  https://www.youtube.com/watch?v=yfanyt52m1g

  ayrıca bu kanalda channel 4 röportajındaki vücut dilleri analiz edilmiş.
  https://www.youtube.com/watch?v=lslfpjmoose
 • kendisini sadece ad hominem'le eleştirebilen don kişotlara iki-üç gömlek üst olduğu doğrudur.

  bu don kişotları anlayabiliyoruz ve biraz da hüzünle seyrediyoruz tabii. gerçekleri görmek ve sorumluluk almaktansa gerçekliği bükmek çok daha kolay çünkü.
 • 16 ocak 2018 ilk baskılı 12 rules for life: an antidote to chaos adlı kitabı türkçeye ne zaman çevrilir bilinmez ama pdf versiyonu malum ortamlara düşmüştür.