şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyanın en iyi pasta şefi olarak anılıyor.

  ayrıca (bkz: roca kardeşler)
 • bu adamı yalnızca bir gün izlemek için sahip olduğum çoğu şeyden vazgeçerdim. adam dahi, yaptığı creme catalan bile sanat eseri, saç kurutma makinesi kullandığı masterchef ispanya şovunu izleyince gözlerindeki saygı, takındığı özenli tavır, ses tonu falan beni benden almakta.

  https://www.youtube.com/watch?v=q5rixnxlu-s

  hz. roca.

  edit: creme catalan videosu; https://www.youtube.com/watch?v=-iictp6hmgq
 • pastacılığın picasso'su. ispanya'nın girona kentinde üç kardeşin işlettiği el celler de can roca'nın pasta şefi. çok başarılı iki abiye ve büyük bir burna sahip jordi roca, yaratıcılığı ve yaptığı pastalara kattığı yolculuk deneyimiyle 3 michelin yıldızının kazanılmasını sağlamış ve iki kez dünyanın en iyi pasta şefliğiyle ödüllendirilmiş.
  hikayesi de tanrının gizemli yollardan işini gördüğünün ispatı niteliğinde. restoranın kendisinden önceki pasta şefi bir gece anahtarını unutup balkona tırmanmaya çalışırken düşünce iki bacağını ve belini kırar. yerine jordi roca pasta şefliği yapmaya başlar.
  geçirdiği ateşli bir hastalık yüzünden ses telleri ciddi zarar gördüğü için sesini kaybetme aşamasına gelmiş ama bu bile dünya çapında ses getiren pastalara imza atmasına engel olamamıştır.
 • (bkz: rocambolesc)