şükela:  tümü | bugün
 • ismi g g marquez ile birlikte anılabilicek nitelikte aynı ekolden brezilyalı yazar. şiirsel, samimi ve mizah yönü çok gelişmiş bir anlatıma sahiptir. aynı marquez gibi masalsı romanları vardır. "kırlangıç ile tekir kedi", "ölü deniz", "mucizeler dükkanı" türkçeye çevrilmiş romanlarındandır.
 • jorj amadu diye okunuyormus.
 • bahia demek jorge amado, brezilyanin özü demek. yeni kitadaki afrika tadi, afrika kokusu demek. okyanusun portekizce sarki soylemesi demek.
 • brezilya nın en buyuk yazarıdır.basılmıs kitaplarının sayısı 10 milyondan fazla olan yazarın 21 romanı 46 dile cevrilmiş,60 ülkede yayınlanmıstır.
  daha cok ,mizahi yanı güclu tropik yasam hikayelerini anlatır.
  yazarın adının okunusu ise horge amado dur.
 • guney amerika romaninin en buyuk isimlerinden biri. brezilya gercegini son derece eglenceli bicimde anlatir.
  (bkz: mucizeler dukkani)
 • albert camus ve jean-paul sartre'in yakin dostu, bir dost toplanma hareketi olan modernist rebels' academy kurucularindan, yonetmen cecilia amado'nun buyukbabasi, brezilya'nin aziz nesin'i, onceleri komunist olup sonradan kendini sosyal humanist olarak tanimlayan brezilyali yazar. ayrica da 1937'de yazdigi "captains of the sands" romani, benim de gectigimiz aylarda tanisma ve roportaj yapma serefine nail oldugum torunu cecilia amado tarafindan 2008 yazinda brezilya-bahia'da filme uyarlanacak olan insan.
 • insanın anayurdu çocukluğudurkeşfini yapan fikir adamı, yazar. insan gezip duruyor büyüyünce. ne gittiği yerler anayurt ne geri döndüğü yer. çocukluğumdan beri severim bu adın okunuşunu.
 • brezilyalı yazar. 1912'de brezilya'nın ferradas bölgesinde, ilheus yakınlarında doğdu. bir kakao plantasyonunda büyüdü, salvador'da bir cizvit okulunda okudu. kakao plantasyonlarını konu alan ilk üç yapıtında, göçmen siyahlar, melezler ve yoksul beyazların yaşadığı sömürü ve sefaleti yansıttı. halk destanlarının ilkel görkemini taşılan kızgın toprak (1942) bu yapıtların en iyisiydi. 1930'da gazeteciliğe başlayan amado, edebiyatın yanı sıra radikal siyasetle de doğrudan ilgilendi. 1935'te tutuklandı ve solcu etkinlikleri yüzünden sık sık ülkeden sürüldü. yapıtlarının çoğu brezilya ve portekiz'de yasaklandı. 1946'da brezilya komünist partisi milletvekili olarak kurucu meclis'e seçildi. romanlarında çoğunlukla bahia kent yaşamını, özellikle de çeşitli etnik gruplardan oluşan yoksul sınıfları betimledi. tarçın kokulu kız (1958) ve dona flor ve iki kocası (1966) adlı yapıtlarındaki yergi, amado'nun siyasal tutumunu ortaya koyar. sonraki yapıtları arasında mucizeler dükkanı, sonsuz topraklar, gecenin çobanları, ölü deniz ve tereza batista sayılabilir. amado, 2001'de brezilya'nın salvador kentinde yaşamını yitirdi.
 • (bkz: pusu)
hesabın var mı? giriş yap