şükela:  tümü | bugün
 • 1981 doğumlu nba oyuncusu draft edilmemiştir, bu sezon* toronto raptors takımında yer almaktadır..
 • ispanya basket milli takımının 2006 dünya şampiyonu ve de bir ispanya klasiği olarak 2007 avrupa basketbol şampiyonasında ikinci olan kadrosunda yer alan 1.91'lik gard. milli takımın gasol ve navarro ile birlikte en tehlikeli oyuncularındandır, manyak oyun kurar. üçlüklerini atarken bir garip sıçar sanki. bir de özel bir hareketi vardır; genelde üçlük filan attıktan sonra gaza gelince kollarını açmış vaziyette geri geri yürürken başparmakları ile işaret parmaklarını birleştirir (topsun olm hareketi), geri kalan üç parmağını da ok gibi açar. tabii bu sırada kocaman ağzı da açılmış ve hızlı hızlı bir şeyler söylemektedir.
 • destan yazmaktadır şu an. (bkz: 16 eylül 2007 ispanya rusya maçı)
 • şüphesiz ki 2007 avrupa şampiyonasının en dikkat çeken oyuncularından biri, bana göre numero uno.
  (bkz: 10 puan 10 puan 10 puan)
 • avrupanın tony parker'ıydı. turnikeleri durduralamazdı. nba'da ise 25 dakka oyunda kalıp 7.6 asist yapıyor.
  48 dakika üzerinden hesaplandığında nba asist sıralamasında ikincidir bu arkadaş.
  bu ispanyolu geçen tek kişi de zaten kanadalı..
 • daha ne kadar gelişir bilinmez ama azmi, motivasyonu, ruhuyla her takıma lazım oyuncu, her maç aynı hırs aynı konsantrasyon, helal olsun diyorum.
 • dedik o kadar (bkz: #11954702) ama üşenmeyelim aktaralım bilgiyi buraya..

  adamım 41 dakka sahada kalnca gömmüş 16 asist, 18 sayı.. yürü be hoze...

  http://www.nba.com/…s/20071214/torind/boxscore.html
 • 11 şubat 2008 tarihli raptors - t'wolves maçında 2/2 üç sayı, 2/2 iki sayı, 5/5 faul atışı ile 15 sayı kaydetmiş yanına 10 asisti katık etmiştir.. tüm bu istatistiği 25 dakikada yapmış olması ise entrymizi matah kılıyor...
 • ispanyol basketçi ekolünden bir kişi olarak hakemlerle oynaması, türlü numaralarla rakip takım taraftarlarını çıldırtması tabii ki şaşırtıcı değil. ancak işin teknik yönüne bakacak olursak, ne kadar yetenekli olduğu su götürmez bir gerçektir. bu sezona toronto raptors'da t.j. ford'un yedeği olarak başladı, ancak takıma katkısı ford'dan daha fazla oldu. ford sakatlandığında ilk 5'e yerleşti ve raptors'ın oyununu iki kademe yukarıya taşıdı. ford'un sakatlığı geçtikten sonra da ilk 5'teki yerini korudu. ancak ford yedek kalmış olmasından dolayı takımda huzursuzluk çıkarınca, calderon, coach'u ile konuşup, maçlara ford ile başlamasından rahatsızlık duymayacağını söyledi. bu kararıyla, alacağı dakikaların biraz da olsa düşeceğini biliyordu, ancak tam da playoff döneminde takım içinde çıkabilecek huzursuzlukların ve sorunların sonuçlarının daha zararlı olabileceğinin farkındaydı. ayrıca bu kararı, takımının huzurunu kendi bireysel istatistiklerine tercih ettiğine örnek olarak gösterilebilir ki, bir oyuncu için önemli bir puandır. yine de orlando magic serisinin ilk iki maçı göstermiştir ki, calderon raptors'ın oyun kurucusudur ve her maçı 30~ 35 dakikadan az olmayan bir süre oynamak durumundadır.

  bu seneki istatistiklerinden bir bukle verelim: normal sezonda 82 maçın tamamında oynamış, bunların 56'sına ilk 5'te başlayarak maç başına ortalama 30 dakika süre almış. ayrıca;
  11,2 sayı
  8,3 asist (nba'de 5.)
  2,9 ribaunt
  1,1 top çalma
  1,5 top kaybı
  0,908 serbest atış yüzdesi (nba'de 3.)
  0,429 3'lük yüzdesi (bunda da 8. 10. falandı galiba ama istatistiği bulamadım)
  0,519 genel şut yüzdesi (guardlar arasında nba'de 3.)
  gibi ortalamalar yakalamış. bunların yanı sıra, oyun kurucu verimliliği açısından en güvenilir istatistiklerden biri olarak kabul edilen asist/top kaybı oranında (8,3/1,5), 5.3 gibi bir oran yakalamış ki, bu açıdan da sezonu nba 1.'si olarak tamamlamış durumda. ayrıca bu değer, tüm zamanların en iyi 10 değerinden de biriymiş.

  ben calderon'da winner diye tabir edilen "kazanan" basketbolcu profili görüyorum. gilbert arenas, caron butler'ın sakatlığının ardından yedek all-star seçimleri için calderon'un da adı geçtiğinde "güldürmeyin beni, calderon kim yahu" demişti, ancak calderon, kendisi de *oyun kurucu olan gilbert arenas'tan daha iyi bir oyun kurucudur. doğru, skor üretme kabiliyeti açısından arenas'la yarışacak oyuncu dünyada çok azdır, ancak iyi bir oyun kurucudan öncelikli olarak beklenen, takımını iyi oynatması ve iyi bir pasör olmasıdır. iyi bir skorerse tabii ki de tadından yenmez olur. bir takım kuruyor olsam ve oyun kurucu mevkiine calderon veya arenas'tan birini seçmem istense, ben calderon'u alırım arkadaş, kimse kusura bakmasın. bu adam, yeterli dakika alırsa seneye all-star olacaktır.