• kuba'nin milli kahramani, her yerde adina anitlar, binalar, havaalanlari, meydanlar vs. gormek mumkun. kuba'nin bagimsizligi icin orgutlenmenin oncusu olup, bunun icin savasirken epey genc yasta olmus. devrimin fikir babalarindan, kuba'nin bir nevi ataturk'u.
  • "gerçek insan başkasının yüzünde patlayan tokadı kendi suratında duyabilen insandır." demiş.
  • küba'nin nazim hikmeti.

y antes de morirme quiero
    echar mis versos del alma...
  • duyumsuyorum nasıl ucup geldigini bana,
    bir kus gibi parlak gokte,
    ucup geliyorsun, yuva yapmak icin gögsümde.
    ruhum cicekleniyor, ve gergin dalları
    titiriyorlar taptaze bıyıkları gibi bir ergenin
    sevgilisini ilk kez kucaklayan:
    yapraklar titreşiyor, onlar sanki
    genc ecenin gerdek odası ustunde
    kıskanc, atesli ve buyucu odalıklardır.
    goruyorsun yuregim nasıl da gepgenis
    ve senindir o! onda her sey kederdendir,
    ve yer vardır icinde
    bu dunyada acı ceken, aglayan herkese!
    yuregimi arındırıyorum solmus yapraklardan,
    kurumus dallardan, tozdan,
    titriyorum her yapragın, her dalın üzerinde,
    cicekleri kurtlardan arındırıyorum
    curumus tac yapraklarından, ve agacın cevresindeki otları
    arındırıyorum coplerden…
    ve senin ucup gelme vaktinde, ey bembeyaz kus,
    zincirliyorum yuregimi!
  • jose marti küba'nın ulusal kahramanı ve simgesidir. o bir siyasetçi, bir devrimci, bir ozan, bir gazeteci, edebiyat profesörü ve elçiydi. yaşadıkları ve gördüğü eğitim onun her alanda başarılı olmasına yardımcı oldu. marti, 1853'de küba'da doğdu. küba, o zamanlar, ispanya'nın bir kolonisiydi. jose marti'nin babası ispanyol, annesiyse kanarya adaları'ndandı.
    jose marti, çok gençken siyasete atıldı ve ispanyol yönetimiyle çatışmaya başladı. daha 17 yaşındayken 6 yıl boyunca ağır çalışma kamplarında tutsak olarak tutuldu ve sonrasında ispanya'ya sürüldü. yaşamının büyük bölümünü sürgünde geçirdi. ispanya'dayken hukuk ve felsefe bölümlerini bitirdi. daha sonra mexico city'ye gitti ve ailesiyle buluştu. orada edebiyat yaşamı başladı.
    1878'de evlendi, bir oğlu ve bir kızı oldu. yıllarca şiirler, kitaplar ve gazete makaleleri yazdı. aynı zamanda siyasi eylemlerini de sürdürdü. bu yaşam biçimi onun öğretilerinin zenginliğini kaynağıdır. siyasi etkinliği nedeniyle hep başı derde girdi ve hiçbir ülkede uzun süre kalamadı.
    küba'nın abd'ne bağlanmasına karşı çıktı. 1892'de kuba özgürlük partisi'ni kurdu. abd emperyalizmine karşı güney amerika'nın birliği için savaştı. 1895'de küba'nın özgürlüğü için küba'ya çıkartma yaptı. başarısızlıkla sonuçlanan isyanın ilk çarpışmalarından birinde ispanyol askerlerince vurularak öldüğünde 42 yaşındaydı.
    jose marti yaşamını, küba'da ispanyol koloni yönetimini sona erdirilmesi ve küba'nın abd dahil başka ülkelerin egemenliği altına girmemesi için savaşıma adamıştır. bütün öğretisi kişi özgürlüklerine saygılı olmayan ve yalnızca zenginliklerini büyütmeyi gözeten yönetimleri uyarmaya dayanmaktadır. yapıtlarında bütün despot yönetim düzenlerini ve insan haklarına karşı uygulamaları kınamıştır. onun yazıları demokratik gelişmeye yol göstericidir.
  • (bkz: jose mari)
  • bir jose felicianosarkisinda adi geçen kisi.
  • "bir şeyi söylemenin en iyi biçimi, onu yapmaktır." demiş güzel insan.

(bkz: haci komünist)
  • havana'nin heryerinde onlarca heykelini gorebileceginiz , kuba devriminin planlayicisi , organizatoru , kubanin suanki sisteminin yaraticisi ve milli kahraman .
    che guavera ve fidel castro dunyada unlu olmalarina ragmen , halkin gozunde 1 numara bu insandir.
  • ''palmiyelerin yetiştigi topraktan
    kendi halinde bir adamım ben
    ruhumda şiirler fışkırsın isterim
    bu dünyayı bırakıp gitmeden.''
hesabın var mı? giriş yap