• biri dünyanın en iyi teknik direktörüdür diğeri dünyanın en iyi takımının teknik direktörü..
  • jose mourinho çok kaliteli bir öğretmendir, joseph guardiola ise cemaatçi dersanedeki abi.
  • bir tanesi belki de yaşayan en büyük taktisyen iken, bir diğeri ise; kendisinin de içinde yetiştiği, sağlam zemine oturtulmuş ve -neredeyse- kusursuz işleyen bir (alt yapı dahil) sistem içerisinde görev yapan genç ve çok başarılı bir teknik adamdır. önü açık mı kapalı mı bilemiyorum. bildiğim tek şey jose mourinho'nun gerek karizma, gerek taktik ve teknik bilgi, gerek motivasyon ve gerekse kariyer başarıları olarak şahsi kanaatimce dünyanın en iyi menajeri olduğudur.

o'nu görebilecek dönemde yaşadığım için bir futbolsever olarak kendimi çok şanslı hissediyorum..
  • bence artık bu başlığın kapanma vakti gelmiştir. zira elinde bu kadar uyum içinde oynayan bir takımla böle tekdüze ezik bir futbol(6 pastan gol atıp, 500 pas yapmayı ben taktiksel yoksunluk açısından ezikçe buluyorum) oynatabiliyorsan bir boka yaramıyorsun demek. koskoca güya uzay takımı barca tüm dış etken çabalarına rağmen de hem ligde hem de şampiyonlar liginde safdışı. oldu olası bir de lig kupasını kaybetsinler de tam olsun. yazık bu futbol galiba buraya kadar. gerçi cruyff zamanını hatırlayanlar da iyi bilir. barca hep böyle tabi guardiola'da...
  • guardiola hayatında ilk defa barcelona dışında bir takım çalıştırıyor.o da hazır aldığı bayern munih
    guardiola barca'yı aldığında da dünyanın en iyi takımını teslim almıştı, bayern munih'i aldığında da durum böyle.
    mou'nun olayı ise farklı, adamın gezmediği kulüp almadığı kupa yok.

mourinho porto gibi mütevazı bir takımla 1 uefa 1 de şampiyonlar ligi kupası aldı.
    porto ile bütün domestic kupaları süpürdü.
    chelsea'yi ayağa kaldırıp ligi süpüren de kendisiydi.
    inter ile ligi süpürdü, şampiyonlar ligini aldı.
    real madrid ile avrupa'da başarısız olsa da ligde barça'yı yıllar sonra çözen adam oldu, avrupa futbolunun seyrini değiştirdi.
    munih'in barca'ya tecavüzünde kesinlikle mou'nun etkisi olduğunu düşünüyorum.

sonuç olarak, mou her gittiği takımı ayağa kaldırdı, pep ise zaten ayakta olan takımları ayakta tutmayı başardı/başarıyor.
    ikisi de iyi hoca ama bu mourinho'nun daha iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
  • jose mourinho porto,chelsea,inter,real madrid gibi dört tamamen birbirinden farklı futbol yapısındaki takımda çalışmıştır. real madrid daha yeni olduğundan geriye kalan 3 takımla kısa sürede inanılması zor işler yaptığını görebiliriz. özellikle porto ile yaptığı -domestic kupaları saymıyorum ha- ilk sene uefa kupası üzerine sonraki sene şampiyonlar ligini almak, hemde porto gibi bir takımla almak bilmiyorum dünya üzerinde ölü, diri başka bir teknik adama nasip olabilmişmidir. bir dahada mourinho hakkında kimsenin '' x liginde başarılı olamaz'' diyeceği yok, olamaz.

guardiola ise çok iyi bir jenerasyon ve sistem yakalayan, kendisininde hayatı boyunca içinde oldupu barcelona'nın doğrudan başına geçmiş, ilk sezonunda bütün kupaları alarak çok iyi bir başarı yakaladı ama ikinci sezonunda jose mourinho'ya yenildi, hemde şuanki hali ortada olan inter'e. guardiola barcelona'dan ayrılırsa ne yapar kestirilemiyor. örneğin rijkaard çok kötü bi teknik direktör olarak geldiği barcelona'da efsane oldu, efsanevi bir teknik direktör olarak geldiği galatasaray'da kovudu.. kendi görüşüm guardiola'nın barcelona dışında başarılı olamayacağı yönünde, olsa bile en fazla mancini ayarında olur gibime geliyor. yine benim görüşüme göre barcelona'nın şu jenerasyonuyla total futbole yakın bir çok teknik direktör bu kadar olmasa bile yineden başarılı olur. ama mesela bir capello bi tik yapamaz.

sonuç olarak mourinho'yu barcelona'nın başına koysanız belki asla guardiola kadar başarılı olamaz, ama dünyada ki diğer ligler ve takımların %90'ın da moruinho'nun guardiola'dan çok daha başarılı olacağı kesin gibi.

genel olarak başta dediğim gibi mourinho daha hala genç olmasına rağmen inanılması zor işler becermiş bir teknik direktör, onu en iyi yapan en büyük etken ise her gittiği yerde başarılı oldu ve ne zaman karşısında ''bileği bükülemez'' diye lanse edilen bir takım çıksa - man utd, barcelona- her zaman onu yenerek başarıya ulaştı.
  • jose uğruna real madrid bile desteklenir, maçları izlenir. barcelona maçları ise josep için değil messi için xavi, iniesta, pedro ve villa için izlenir.

en büyük fark burada. biri futbol takımlarının bile önüne geçebilmiş bir futbol ikonu, hemen her açıklaması takip edilen, ağlaması bile büyük bir haber olan bir fenomen. diğeri ise herhangi bir teknik direktör. kenarda durur işte.
  • biri başarısını önceden çalıştırdığı 3 kulüple kanıtlarken diğeri daha sadece 1 kulüp çalıştırmış olup o kulüpte, kulübün kendi çapında başarısını kanıtlamıştır. guardiola, barcelona'dan ayrılıp bir 3-4 takım çalıştırsın ondan sonra daha sağlıklı karşılaştırmalar yapabiliriz.

çoğu kişinin bu karşılaştırmayı yaparken mourinho iticiliğinden ötürü olaya objektif yaklaşamadığını düşünüyorum. bir de "kesin", "banko", "hahaha mourinho kimmiş?" gibi kesin ifadeler kullanmış insanların yazdıklarını direkt olarak eleyebiliriz aralardan.
hesabın var mı? giriş yap