• psikanalizin ebeveyni, anna o. vakasında; hipnozun yanında konuşma yöntemini kullanıyor, amaç hastaya kendi hakikatini doğurtmak ve travma haline gelen şeyin kaynağına inmek. yaşadığı dönemde insana dair tüm marazların yine insan bedeninde arandığı göz önünde bulundurulursa breuer'in insana yaklaşımı dönemdaşlarından epey farklı. 1895 yılında freud ile birlikte hipnoz üzerine incelemeler kitabını yazıyorlar. fakat sonra yolları ayrılıyor çünkü freud hipnoz yöntemi yerine, rüyaların yorumlanması, hastanın kesintiye uğratılmaksızın konuşması, serbest çağrışım gibi yöntemleri benimsiyor.
  • (1842-1925) viyana fizyoloji enstitusunde tanistigi sigmund freud ile baslattiklari dostluk sonucunda ortak bir cok calisma da yapmislardir. anna o. vakasinda psikoterapide cathartic diye bilinen metodu gelistirmistir. (bkz: dr breuer)
  • freud ile bir kongrede tanışıp, freud'un ilgisini çeken hekim. senelerce freud ile mektuplaşmışlardır. freud mektuplarında bir psikanaliste konuşur gibi yazmıştır ve bir süre sonra mektuplarında kadınsı yanlarını belli edip, gizliden gizliye aşk duymaya başlamıştır. misal breuer cevaplarını geciktirirse, freud kıskançlık krizlerine girmekteydi, sabırsız bir aşık misaliydi.

breuer, freud'un doğurganlık * özelliğini ortaya çıkarmıştır benzeri düşünceler de mevcuttur.
  • öğrencisi sigmund freud ile psikoterapinin kurucusu sayılmaktadır. 1882 yılında psikoterapi gelişmeye başlamıştır.
  • "bir şey daha diye devam etti josef breuer, bertha yalnızlığımı azaltıyor. kendimi bildim bileli içimdeki boşluklardan korktuğumu hatırlıyorum. bu yalnızlığım insanların var ya da yok olmasıyla ilgili bir şey değil. ne demek istediğimi anlıyor musunuz?

“ah, bunu benden iyi kim anlayabilir. zaman zaman, var olan en yalnız adam olduğumu düşünürüm. dediğiniz gibi bunun, insanların varlığı ya da yokluğuyla ilgisi yok, üstelik yalnızlığımı elimden aldıkları halde gerçekten benimle olmayanlardan nefret ederim.”

“ne demek istiyorsunuz friedrich? sizinle nasıl olmazlar?”

“benim için aziz olan şeylere değer vermeyerek! bazen yaşamın o kadar içini görebiliyorum ki birden doğrulup çevreme baktığımda kimsenin yanımda olmadığını, bana eşlik eden tek şeyin zaman olduğunu görüyorum."
    —ırvin d. yalom, nietzsche ağladığında
  • psikanalizin babası.freud'un arkadaşı..bertha pappenheim adlı hasta üzerinde yaptıkları çalışmayı "histeri üzerine araştırmalar" adlı kitaplarında anlatmışlardır...ve bu kitap psikanlizde devrim yaratmıştır..
  • "yeniden başlamak için çok yaşlıyım" dedi josef...
    "birşey daha öğrendim.belki bu da aynı şeydir,emin değilim;sanki özgürmüşüz gibi yaşamak zorundayız.yazgımızdan kaçamasak da onun karşısına dikilebilmeliyiz,alın yazımızı kendi irademizle yaşamalıyız.yazgımızı sevmeliyiz.bu sanki..."
  • breuer, sigmund freud'un çalışma arkadaşı ve psikanaliz'in kurucularındandır. viyana'da yaşamış ve tıp tarihine geçecek çalışmalara imza atmıştır. özellikle öğrencisi sigmund freud ile yaptığı çalışmalar psikanalizin temelini atmıştır. mathilde altmann ile evli ve 5 çocuk babasıdır. yahudi kökenlidir. iç kulakta bulunan cochlea'nın (salyangoz) kanallarının dengeyi sağlamadaki işlevini tanımlayan ilk bilim insanıdır. zamanının en iyi doktorlarındandır. çok başarılı bir bilim insanı olup psikanalizin babası sayılır. nietzche ağladığında adlı eserde romanın baş kahramanlarından biridir.
  • nietsche ağladığında kitabının baş karakteridir. sigmund freud'la birlikte psikoterapinin kurucularındandır. 1882 yılında psikoterapi gelişmeye başlamıştır.
    (bkz: nietsche ağladığında)
hesabın var mı? giriş yap