şükela:  tümü | bugün
 • çekoslovak tarihinin en önemli futbolcusu. orta saha oyuncusu, kariyerine sol açıkta başlamış, giderek orta sahanın ortasına kaydırılmıştı. bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, seri çalımları ve milimetrik pasları ile dönemin çekoslovakya'sına can vermişti. teplice'de başladığı kulüp kariyerinde önemli adımını dukla prag'a geçerek attı. burada sekiz şampiyonluk, üç de federasyon kupası kazanan pepa, kariyerini belçika'da noktalamıştı.
  asıl ününü millî takım formasına borçludur. 1958 isveç dünya kupası'nda forma şansı bulan isim, ilk kez düzenlenen 1960 avrupa futbol şampiyonası'nda çekoslovakya'yı üçüncülüğe taşırken, 1962 şili dünya kupası'nda ise bir basamak yukarı çıkartmıştı. final maçında şahane bir gol atarak, bir anda ülkesinin öne geçmesini sağlamıştı. gerisi malumunuz da olsa, turnuvadaki performansı ona 1962 yılında avrupa'nın en iyi oyuncusu ünvânını getirmişti. futbolu bıraktıktan sonra antrenörlüğe soyunmuşsa da, hep muhteşem solu, gücü ve slalomları ile hatırlanacak, the fifa 100ün biraz gölgede kalmış ismi...
 • pavel nedved in öncüsü
  2003 yılında çek futbol federasyonu tarafından çek futbolunun altın oyuncusu seçilmiş kişi. 63 milli maçta 10 gol atmış, kadraba, adamec, jelinek, popluhar gibi isimlerle santiago çayırlarında çayda çıra oynamıştı.
 • bugün hayata gözlerini yuman, çek futbolunun en büyük ismi.

  2013 yılında, brezilya'daki dünya kupasından önce hakkında yapılan bir röportaj için:

  http://eflatunmadridista.blogspot.com.tr/…pust.html

hesabın var mı? giriş yap