şükela:  tümü | bugün
 • hatırlanacağı üzere tarihle ilgili her çalışma bilimsel değildir. iktisadi ve tarihsel gerçekleri yorumlar üzerinden okuduğumuzda bu gerçekliği daha net hissedebiliriz. aynı durum stalin ile ilgili iddialar için de geçerlidir. günümüzde medya, televizyon, sinema, kimi üniversitelerin sosyal bilimlerle iştigal eden kürsüleri vb. pek çok unsur iktidardaki sınıfın, yani burjuvazinin kontrolünde olduğundan, çoğunlukla iktisat ve tarihle ilgili üretilen çalışmalar da burjuvazinin güdümünde hazırlanmıştır. ama dikkatli bakıldığında söz konusu çalışmaların aslında stalin ile ilgili iddialara mesnet teşkil edebilecek herhangi bir nesnel veri veya belgeye dayanmadığını görürüz.

  stalin'e karşı olanları bu bağlamda üç grupta toplayabiliriz. birincisi stalin, sosyalist üretim sisteminde kamu iktidarının nasıl örgütlenmesi gerektiğini ortaya koymuş olduğundan ve marksizm-leninizm'e yaptığı vazgeçilemez katkıdan ötürü küresel tekelci burjuvazinin hedefidir. burjuvazi stalin'e yönelik olarak ürettiği iftiralar üzerinden sosyalizmin başarılarını değersizleştirmeyi amaçlar.

  ikincisi stalin ölümünden sonra, sscb'deki sistemi kendi rant mekanizmalarına dönüştürmek isteyen bazıları parti üyesi, bazıları fabrika müdürü olan ve burjuvalaşma özlemi içerisinde olan preoligarkların hedefi olmuştur. çünkü stalin, sosyalist sistemde de bir geriye dönüşün, karşı devrim sürecinin, kapitalist restorasyonun yaşanabileceğini belirtmiş ve buna karşı alınması gereken önlemleri anlatmıştır. söz konusu önlemler preoligarkların kendileri için oluşturmak istediği imtiyaz ve düzenlemeleri engelleyeceği için stalin ölümünden sonra söz konusu kesimin hedefi olmuştur.

  üçüncüsü, troçkistler aslında lenin'in ortaya attığı tek ülkede sosyalizm gibi kavramlara karşı oldukları halde, anti-leninist yönlerini ört bas edebilmek için stalin üzerinden lenin'in görüşlerine karşı çıkmaktadırlar ve anti-leninist olduklarını kabul edemeyecekleri için stalinizm diye bir kavram uydurmuşlardır.

  işte stalin'in düşmanları bu üç gruptan oluşmaktadır ve hepsinin karşılarında kendilerini yalanlayan koca bir belge yığını dikilmektedir.

  onlar için stalin insanları aç bırakarak öldürmüş bir katilken, belgelere göre stalin hiç de öyle bir insan değildir.

  stalin'e atılan suçların çoğunun asılsız olduğunu gösteren tonlarca belge vardır. örneğin, stalin'in rusya'da 20 milyon insanın katili olduğu, özellikle 1931, 1932, 1933 yıllarında sovyetler birliği genelinde iklim koşullarının olağanüstü olumsuz olduğu dönemde yaşanan kuraklık ve kıtlık döneminde ukrayna'da insanların kasten aç bırakıldığı, stalin'in buradaki halka yiyecek ulaştırılmasını engellediği iddia edilir. oysa ki stalin'in bölgeye yiyecek girişini yasakladığını gösterir hiçbir belge, emir vs. bulunmadığı gibi, yasaklamak şöyle dursun, yiyecek ve tohum gönderilmesi, kıtlıkla mücadele için bütçe ayrılması gibi pek çok kararın altında stalin'in imzasının olduğu görülür. söz konusu kararlara ilişkin belgelerin birkaçının mikrofilm görüntüleri de rusya federasyonu devlet arşivinin internet sitesinde mevcuttur:

  26 mart 1932 tarihli, ukrayna'da kıtlık yaşanan bölgeye buğday ve tohum yardımı yapılmasına ilişkin politbüro kararnamesi:

  http://new.rusarchives.ru/…unger-ussr/1932_12.shtml
  http://www.rusarchives.ru/…unger-ussr/1932_12.shtml

  19 nisan 1932 tarihli, ukrayna'ya buğday ve tohum yardımı yapılmasına ilişkin politbüro kararnamesi:
  http://new.rusarchives.ru/…unger-ussr/1932_19.shtml
  http://www.rusarchives.ru/…unger-ussr/1932_19.shtml

  23 nisan 1932 tarihli, ukrayna'ya ekmek ve erzak gönderilmesine ilişkin kararname:
  http://new.rusarchives.ru/…unger-ussr/1932_20.shtml
  http://www.rusarchives.ru/…unger-ussr/1932_20.shtml

  26 haziran 1932 tarihli, ukrayna'da kıtlık yaşanan bölgelere yardım için devlet bütçesinden pay ayrılmasına ilişkin kararname:
  http://new.rusarchives.ru/…unger-ussr/1932_32.shtml
  http://www.rusarchives.ru/…unger-ussr/1932_32.shtml

  20 mart 1933 tarihli, ukrayna'da kıtlık bölgesinde yaşayan tarım işçileri ve öğrencilere yiyecek yardımı yapılması ve destek olunmasına ilişkin kararname
  http://new.rusarchives.ru/…unger-ussr/1933_27.shtml
  http://www.rusarchives.ru/…unger-ussr/1933_27.shtml

  26 nisan 1933 tarihli, ukrayna'da kıtlık yaşanan bölgelere gıda ve erzak yardımı yapılmasına ilişkin kararname
  http://new.rusarchives.ru/…unger-ussr/1933_53.shtml
  http://www.rusarchives.ru/…unger-ussr/1933_53.shtml

  31 mayıs 1933 tarihli, ukrayna'daki kıtlık yaşanan bölgelere yeni bir yiyecek yardımı daha gönderilmesine ilişkin kararname
  http://new.rusarchives.ru/…unger-ussr/1933_78.shtml
  http://www.rusarchives.ru/…unger-ussr/1933_78.shtml

  20 haziran 1933 tarihli, ukrayna'da hasat veriminin arttırılması ve yiyecek kıtlığı ile mücade edilmesine ilişkin önlemleri belirten kararname
  http://new.rusarchives.ru/…unger-ussr/1933_86.shtml
  http://www.rusarchives.ru/…unger-ussr/1933_86.shtml

  http://new.rusarchives.ru/…unger-ussr/1933_87.shtml
  http://www.rusarchives.ru/…unger-ussr/1933_87.shtml

  (bkz: holodomor iddialarını yalanlayan belgeler)

  (bkz: lenin tek ülkede sosyalizmi neden savundu/#18751900)

  (bkz: stalin'e atılan iftiralar)
 • yine yalancıların iddia ettiğinin aksine rusya'da çok fazla seveni olan tarihe mâlolmuş zattır.

  daily telegraph'ın 31 mart 2015 tarihli haberine göre rusya'da halkın yüzde 69'u stalingrad'ın isminin volgograd olarak değiştirilmesini doğru bulmuyor:

  http://www.telegraph.co.uk/…wing-poll-suggests.html
 • rus ırkçısı olduğunu söylüyor sözlükte bir yazar ama adam gürcü :)

  (bkz: bu da böyle bir anımdır)
 • cengiz han'ın 20. yüzyıl ve sosyalist (yersen) versiyonu
 • hitleri yenen adam.
  salak yığınları yok edecek zalimliğe ve bunları yoketmesi gerekliliği bilincine sahip.
  o salak yığınlatın turkiyede kime oy verdiğini görünce acaba haklımıydı diyorum...
  safal paveyin salakça ve bilgisizce yymurtladığı laf.
 • tahıl kotasını tutturamayan rus köylüsünü darağcına, maden verimini düşüren madenciyi tnt ile kara toprağa vererek, ulusal bayrağında bulunan orak çekici onurlandıran büyük reis.
 • "hoş gelişler ola
  j. stalin paşa
  askerin milletin
  bayrağınla çok yaşa
  arş arş arş
  ileri ileri
  arş ileri
  marş ileri
  dönmez geri
  sovyet askeri
  sağdan sola
  soldan sağa
  al da bayrağı
  düşman üstüne "
  (bkz: haydi gel lenin'le ol)
 • sosyalist bir ülkede kamu iktidarının nasıl örgütlenmesi gerektiğini ortaya koyması, devrim sürecinde gösterdiği fedakarlıklar, hakkında atılan iftiralara karşı yığınla kendisini aklayan belge olması filan hepsini bir kenara attığımızda bile, faşizme karşı büyük yurtsever savaşlarının kazanılmasında tarihsel koşulların ön plana çıkardığı bir insan olarak yaptığı katkıyla, dünyayı hitler'in öncülük ettiği büyük faşizm tehlikesinden kurtarması bile insanlık olarak kendisine saygı borcumuz olduğunu gösterir.

  ancak "saygı" ülkemizde, toplumumuzda artık bulunmayan, yok olmaya yüz tutan bir kavramdır. bu yüzden toplum olarak da yok olmaktayız. liderinden başlayarak, en küçük zerresine kadar her geçen gün yozlaşmakta ve parçalanmakta olan toplumun yeniden dirilebilmesi için birşeylerin değişmesi şarttır.

  ve değişim sanayi atılımlarından önceki dönemlerden kalma, köhnemiş ve gerici ideolojilerle değil, ilerici, canlı ve devrimci teori-pratiğin ışığında, işçi sınıfının öncülüğünde gerçekleşebilir.

  (bkz: stalin'e atılan iftiralar)
 • bu militaristin yerine vladimir lenin tercihimdir. en azından o daha ilerici idi.